Sezonowe kwitnące rośliny balkonowe przed zimą

2019-11-27 9:09 Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl

Prawie wszystkie kwitnące sezonowe rośliny balkonowe nie znoszą niskiej temperatury i giną przy pierwszych jesiennych przymrozkach. Co zrobić z pelargoniami, fuksjami czy daturami po sezonie?

W sezonie nasze balkony zdobi wiele roślin sezonowych. Większość z nich pochodzi z rejonów o klimacie cieplejszym niż nasz i nie tolerują niskiej temperatury – giną przy pierwszych przymrozkach. Jeśli chcemy, aby takie gatunki, jak: pelargonia, fuksja, lantana, heliotrop, datura, scewola, kocanka włochata, werbena, uczep, nierembergia, torenia, bakopa, złocień krzewiasty, osteospermum, oleander przetrwały zimę, trzeba przed nastaniem jesiennych przymrozków przenieść je z dworu do pomieszczeń. Nie mogą to być jednak pokoje w mieszkaniu, ponieważ będzie tam dla nich za ciepło i rośliny w takich warunkach nie przejdą okresu spoczynku, będą stale rosły, a wyrastające pędy będą wybujałe, słabe i wiotkie – takie zimowanie osłabi je znacznie.

>>Przeczytaj też: Przechowywanie roślin balkonowych zimą w ogrodzie zimowym

Jak przechowywać rośliny sezonowe

Przechowywać możemy jedynie rośliny zdrowe i bez szkodników. Odpowiednie miejsce do zimowego przetrzymywania sezonowych roślin balkonowych, które w sezonie stały na zewnątrz, powinno mieć dostęp światła dziennego, a temperatura w nim nie może spadać poniżej 0 st. Celsjusza – optymalna wynosi 5–10 st. Celsjusza. Takie warunki panują na przykład na widnych nieogrzewanych klatkach schodowych, w garażach, piwnicach bądź na werandach. Może to być także pokój w domu, w którym na zimę nie jest włączane ogrzewanie.

Przed wniesieniem roślin do tych pomieszczeń, trzeba koniecznie skrócić ich pędy o około3/4 długości. Podczas zimowania wystarczy, że będziemy je podlewać raz w miesiącu, pilnując jednak aby ziemia w doniczkach nie wyschła całkowicie. Należy także systematycznie usuwać obumarłe i chore liście.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczenie wieloletnich roślin balkonowych przed zimą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE