Moskitiery – dobra ochrona przed komarami. Jakie wybrać moskitiery do domu, ogrodu, na balkon i taras

2018-08-30 12:49

Moskitiery zamontowane w oknach i drzwiach czy w ogrodowych pawilonach chronią nas przed natrętnymi owadami, w szczególności przed komarami, które mogą skutecznie zepsuć letni wypoczynek zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy w domu. Jakie moskitiery zamontować w domu, a jakie na balkonie i w ogrodzie?

Komary to jedne z najuciążliwszych owadów, które spotyka się w domu i ogrodzie. Denerwujący jest już sam charakterystyczny dźwięk ich lotu. W dodatku ukąszenia komarów mogą skutecznie obniżyć komfort spędzania wolnego czasu na powietrzu lub przy otwartym oknie. Na szczęście na rynku są sprawdzone rozwiązania, które gwarantują nawet 99 proc. skuteczności ochrony przed komarami (ten pozostały 1 proc. trzeba przeznaczyć na karb "sprytu" insektów). Jedną z najtańszych i najprostszych do zastosowania technologii są moskitiery.

>>Przeczytaj też: Domek dla owadów pożytecznych – instrukcja wykonania krok po kroku

Moskitiery do domu - siatki w oknach i drzwiach

Tanią i sprawdzoną metodą ochrony domu przed komarami jest instalacja w ramach okiennych siatek z włókna szklanego PVC. Siatki są drobne (ok. 1,2 x 1,2 mm), wytrzymałe na niekorzystne czynniki atmosferyczne (w tym promieniowanie UV i deszcz) i odporne na zabrudzenia (ewentualne zanieczyszczenia nie trzymają się materiału). Zazwyczaj do wyboru mamy siatki białe lub czarne (nieco zacieniają pomieszczenie). Aby je zamontować najpierw należy nakleić na ościeżnicy okna dołączoną do zestawu taśmę z rzepami. Ościeżnica powinna być czysta i sucha (można wcześniej przetrzeć ją szmatką z alkoholem). Trzeba odczekać 2-3 godziny aż klej zaschnie i taśma będzie stabilna (zdarza się, że fragmenty odklejają się na rogach). Później montuje się siatkę. Z reguły jest większa od powierzchni okna i warto ją przymocować w całości, a dopiero później odciąć nadmiar materiału. Siatka powinna być dobrze naciągnięta. Zaleca się pozostawić trochę wolnego materiału za taśmą (przynajmniej 0,5 cm).

Wbrew pozorom i powszechnemu mniemaniu, że to rozwiązanie sezonowe, takie siatki wytrzymują wiele lat. Montuje się je także na drzwi balkonowe. W tym wypadku siatka jest uchylana (łączy się ją magnesami lub rzepami). Jeszcze lepszą jakością cieszą się moskitiery ramowe. Wykonane są z ramek aluminiowych, na które naciąga się siatki. Podobnie jak powyżej, instaluje się je na ościeżnicach okiennych (trzeba zamówić produkty pod wymiar) bez konieczności wiercenia. Moskitiery na drzwi otwierają się na zewnątrz (można dołączyć do nich zawiasy samozamykające).

Mogą także być wyposażone w dodatkowe wzmocnienie (poziomą poprzeczkę). W tym wypadku osłony przed komarami należy zdjąć przed nadejściem zimy (w przeciwnym wypadku na wskutek mrozu i zmiennych temperatur mogą odgiąć się lekko i później nie pasować do ram okiennych). „Najwyższą szkołą jazdy” w osłanianiu okien przed komarami i innymi owadami są moskitiery rolowane – poziome lub pionowe. Kasety montuje się na zewnątrz do wnęki okiennej lub ościeżnicy okna. Moskitiera porusza się na prowadnicach (podobnie jak roleta). Gdy się jej nie użytkuje, jest schowana i zabezpieczona przez czynnikami atmosferycznymi, więc nie ma potrzeby demontażu po sezonie. To rozwiązanie coraz częściej spotykane w domach jednorodzinnych.

>>Przeczytaj też: Komary w ogrodzie, na balkonie i tarasie – jak się ich pozbyć?

Moskitiery w ogrodzie – siatki w altanach i pawilonach ogrodowych

W ogrodzie moskitiery najczęściej zakłada się w altanach. W tym wypadku – podobnie jak w oknach można stosować różnorodne rozwiązania, montując siatki tak, aby wypełniły wolne przestrzenie. Na drzwi (w szczególności w większych obiektach) często montuje się siatki przesuwne (są wygodniejsze w użytkowaniu). Dobrym rozwiązaniem jest też zakup pawilonu ogrodowego, który jest od razu wyposażony z moskitierę. Taki obiekt można rozłożyć w strefie wypoczynkowej ogrodu, np. w pobliżu grilla, i wykorzystywać do organizacji imprezy czy po prostu do spokojnego spożywania posiłków. Moskitiery można instalować także na parasolach ogrodowych.

Moskitiery mają wiele zalet i nadają się do szerokiego stosowania (ogród, balkon, okna, ogrody zimowe, nawet łóżeczka dziecięce). W odróżnieniu instalowanych w gniazdkach elektrycznych środków nie wydzielają trujących związków. Są obojętne dla środowiska – nie są szkodliwe dla owadów pożytecznych. Nie powodują zacienienia pomieszczeń, nie zwracają na siebie uwagi, a jednocześnie w pewnym stopniu chronią przed ciekawskim okiem sąsiada. I co najważniejsze – dobrze sprawdzają się jako ochrona przed insektami, zapewniając przy tym stałą cyrkulację powietrza.

>>Przeczytaj też: Jakim żywopłotem oddzielić się od sąsiada

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.