Spis treści
- Jak wygląda kobea pnąca?
- Czy kobea jest wieloletnia?
- Kobea pnąca w galerii zdjęć
- Jakie stanowisko i podłoże lubi kobea?
- Kiedy wysiewać nasiona kobei?
- Pielęgnacja kobei uprawianej w gruncie
- Kobea pnąca - uprawa w pojemnikach
- Jak przezimować kobeę?
Jak wygląda kobea pnąca?
Kobea pnąca (łac. Cobaea scandens) to pnącze, którego pędy dorastają do 2–3 m długości. Roślina ma wiotkie pędy i pierzastozłożone liście. Kobea kwitnie od połowy lipca aż do jesieni. Jej dzwonkowate kwiaty mają białą, różową lub fioletową barwę.
Kobea to pnącze, które nie jest najłatwiejsze w uprawie. Jeśli nie będzie miała zapewnionych dobrych warunków, może nie zakwitnąć.
Czy kobea jest wieloletnia?
Ze względu na nasze warunki klimatyczne kobea jest w Polsce uprawiana głównie jako roślina jednoroczna. Stosując jednak pewne zabiegi pielęgnacyjne można ją przezimować.
- Przeczytaj też: Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon
Kobea pnąca w galerii zdjęć
Jakie stanowisko i podłoże lubi kobea?
Kobea pnąca preferuje słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru miejsca. Optymalne do uprawy kobei są żyzne, gliniasto-próchnicze podłoża.
Kiedy wysiewać nasiona kobei?
Nasiona kobei wysiewa się (a w zasadzie wbija w glebę na sztorc) pod koniec lutego lub w marcu, do skrzyń umieszczonych w ciepłym pomieszczeniu. Nasiona kiełkują w wysokiej temperaturze (18–20 st. C). Sadzonki można przesadzać na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Kobea to pnącze wymagające podpór. Uprawia się je w gruncie lub w pojemnikach.
Pielęgnacja kobei uprawianej w gruncie
Kobea pnąca wymaga podlewania w czasie suszy. Nawożenie powinno być intensywne – co 10-14 dni. Odpowiednie są nawozy potasowo-fosforowe lub nawozy specjalistyczne dla roślin kwitnących. Jeszcze przed sadzeniem podłoże można wzbogacić nawozami organicznymi: przefermentowanym obornikiem lub kompostem. Kobea uprawiana w gruncie jest traktowana jako roślina jednoroczna.
Kobea pnąca - uprawa w pojemnikach
Do uprawy pojemnikowej kobei warto wybierać ceramiczne, ciężkie pojemniki chroniące roślinę przed przegrzewaniem i przewróceniem. Pojemniki powinny posiadać otwory w dnie i dobrą warstwę drenażową. Kobea uprawiana w pojemnikach wymaga częstego podlewania (latem nawet codziennie). Zabieg dokarmiania wykonuje się podobne jak w uprawie gruntowej.
Jak przezimować kobeę?
Przed nadejściem przymrozków pojemnik należy przenieść do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia. Pędy powinno się przyciąć około 15 cm nad ziemią. Przez okres zimowy kobeę podlewa się rzadko – tak, aby nie uschła. Wczesną wiosną należy przesadzić ją do nowej ziemi, rozpocząć regularne podlewanie i umiarkowane (początkowo) nawożenie (co 2–3 tygodnie niewielkimi dawkami nawozów).