Gaura: idealna roślina na balkon i do ogrodu - porady dotyczące uprawy i pielęgnacji

Gaura to urocza roślina o delikatnych i wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Znakomicie nadaje się zarówno na ogrodowe rabaty, jak i do uprawy w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Jak uprawiać gaurę? Jak o nią dbać?

Spis treści

  1. Czy gaura jest rośliną wieloletnią?
  2. Jak wygląda gaura?
  3. Jakie wymagania ma gaura?
  4. Jak pielęgnować gaurę?
  5. Gaura w ogrodzie, na balkonie i tarasie - co posadzić obok gaury?

Gaura Lindheimera (gaura biała, łac. Gaura lindheimeri) to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. Pochodzi z północnoamerykańskich prerii. W ostatnich latach nabiera coraz większego znaczenia dekoracyjnego.

Czy gaura jest rośliną wieloletnią?

Gaura jest rośliną wieloletnią, która należy do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae).

Jak wygląda gaura?

Gaura charakteryzuje się smukłymi łodyżkami obsypanymi dużą ilością kwiatów kwitnących przez całe lato oraz zielonymi, wąskimi liśćmi. Roślina dorasta zazwyczaj do około 50 cm (niektóre odmiany nawet do 150 cm!), a rozrasta się na szerokość 25-30 cm. Gaura rozpoczyna kwitnienie pod koniec czerwca i ponawia je aż do samych przymrozków.

Jakie wymagania ma gaura?

Gaura preferuje podłoże przepuszczalne i umiarkowanie żyzne. Nie lubi gleb ciężkich, gliniastych, które zatrzymują wodę. Najlepsze dla niej jest słoneczne stanowisko, choć może także rosnąć w półcieniu. W słońcu kwitnienie będzie jednak dłuższe i bardziej obfite.

Jak pielęgnować gaurę?

Gaurę jest odporna na suszę i należy podlewać ją umiarkowanie, tylko w czasie upałów intensywniej. Roślina źle znosi zastój wody w podłożu (warto zadbać o drenaż podłoża, dodając piasek lub żwir do ziemi przed posadzeniem). Częstsze przesuszenie powoduje więdnięcie kwiatów i ich utratę.

Zasilanie kompostem lub nawozem mineralnym sprawi, że roślina będzie bardzo obficie kwitła. Rośliny uprawiane w pojemnikach należy nawozić przynajmniej raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących. Przycięcie roślin, gdy już kwiaty w większości przekwitną, oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów przyczynia się do tworzenia nowych pędów z kwiatami. W sezonie gaurę mogą atakować mszyce. Ważne jest regularne usuwanie chwastów rosnących wokół rośliny.

Gaura, niezbyt dobrze znosi przesadzanie, dlatego należy dobrze wybrać dla niej miejsce, ponieważ częste przesadzanie może uszkodzić system korzeniowy, co wpłynie na ogólny stan rośliny.

Jako że jest to bylina mrozoodporna, nie wymaga okrywania na zimę. Zabezpieczyć przed mrozem warto jedynie młode sadzonki posadzone jesienią.

Gaura

i

Autor: www.thinkstockphotos.com, Archiwum prywatne Delikatne kwiaty gaury to piękna dekoracja ogrodu

Gaura w ogrodzie, na balkonie i tarasie - co posadzić obok gaury?

Gaura znakomicie sprawdza się na obrzeżach i rabatach kwiatowych, a także uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Gaury najlepiej wyglądają posadzone w kompozycjach z roślinami różniącymi się pokrojem i kolorem, ale równie dobrze prezentują się w pojedynkę. Ładnie wyglądają w zestawieniu z innymi bylinami, takimi jak lawenda, liliowce, irysy, a nawet róże rabatowe. Smukła budowa gaury dodaje lekkości wszelkim kompozycjom z innymi roślinami. Do donicy o średnicy 25 cm sadzimy maksymalnie 3 szt. roślin.

Przeczytaj też:

Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE
Murator Ogroduje #2: RODOS w lesie - jak przygotować na sezon ogrodowy?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany