Drewno w ogrodzie. Jakie gatunki drewna sprawdzą się najlepiej?

2016-05-13 12:40

Drewno w ogrodzie ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywane do budowy mebli, ogrodzeń, altan, pergoli i elementów małej architektury. Jakie właściwości mają poszczególne gatunki drewna? Kiedy wybrać drewno egzotyczne, a kiedy gatunki krajowe?

Pergole ogrodowe: kolorowo nad głową
Autor: Piotr Gorączko Ze względu na możliwość wykorzystania do budowy pergoli rozmaitych materiałów – drewna, metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki – gama możliwych do uzyskania efektów plastycznych jest bardzo bogata.

Szerokie zastosowanie drewna w ogrodzie

Drewno to materiał naturalny, pasujący do każdego ogrodu, niezależnie od stylu urządzania. Jego zastosowanie jest uniwersalne – od budowy ogrodów, tarasów, altan po mniejsze elementy takie jak kratownice, karmniki czy ozdoby.

W Polsce wykorzystuje się najczęściej kilka podstawowych krajowych gatunków drewna, czasem importowane jest także droższe i wytrzymalsze drewno egzotyczne.

Krajowe gatunki drewna

  • Najpopularniejszym i jednym z najtańszych asortymentów jest sosna. Materiał jest łatwo dostępny (sosny stanowią ok. 70% całego drzewostanu w Polsce). Drewno jest lekkie, średnio wytrzymałe i łatwe w obróbce. Niestety dość szybko paczeje, a ponadto może pękać i jest łatwo porażane przez zgnilizny. Wykorzystuje się je prawie do wszystkich budowli i konstrukcji w ogrodzie.
  • Lepszy jakościowo jest modrzew, uznawany za jeden z najtrwalszych krajowych gatunków. Wykazuje małą skłonność do paczenia i pękania, dobrze suszy się i jest słabo palny. Z czasem traci jednak swoją barwę – szarzeje. Drewno modrzewiowe najlepiej olejować. Ma podobne zastosowanie do sosny, dodatkowo jednak używa się go w formie gontów do pokryć dachowych.
  • Świerk jest lekki, miękki i średnio wytrzymały. Konstrukcje z tego drewna lepiej ustawiać w miejscach słonecznych i przewiewnych.
  • Z liściastych drzew wartościowe drewno daje buk i jesion. Oba gatunki po odpowiedniej impregnacji stosuje się jako budulec mebli ogrodowych oraz elementów małej architektury. Drewno buka jest twarde i ciężkie. Wadą jest duża łupliwość. Jesion jest łatwy w obróbce i nadaje się nawet do układania tarasów. Niestety surowiec jest mało dostępny, a przez to drogi.

Pozostałe gatunki ze względu na cenę (np.: dąb) lub małą wytrzymałość (brzoza) są rzadko używane.

    Drewno egzotyczne

    Egzotyczne gatunki drewna są dużo droższe od krajowych, jednak charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Można wykorzystywać je do budowy tarasów, schodów, mostków nad oczkami wodnymi oraz elementów wykończeniowych basenów.

    • Popularnym gatunkiem jest teak – drewno trwałe, odporne na ścieranie i żerowanie szkodników.
    • Warto zwrócić uwagę na tatajuba (można stosować nawet w rejonach nadmorskich), merbau (posiada piękną barwę), massaranduba (nie wymaga konserwacji) oraz bangkirai (umiarkowanie tanie).
    • Z gatunków pochodzących z północy w ogrodzie można stosować modrzew syberyjski oraz cedr kanadyjski. Powyższe gatunki służą do budowy tarasów, pergoli, trejaży i altan.
    Gatunek drewna   
    Zabarwienie                                                              
    Sosna Biel jest jasnożółta, twardziel czerwonobrunatna. Wydziela zapach żywicy
    Modrzew Biel żółtawa, twardziel czerwonobrunatna. Mocno widoczne słoje roczne
    Świerk

    Biel i twardziel żółtawobiałe. Mocno widoczne słoje

    Buk Biel i twardziel zielonkawożółte z różowym odzieniem
    Jesion Biel żółtawa, twardziel ciemniejsza
    Teak Występuje w różnych odcieniach brązu
    Tatajuba Drewno miodowożółte lub brązowe
    Merbau Ciemnobrązowe, dość jednolite
    Massaranduba Biel różowobiała, twardziel ciemnoczerwona lub purpurowa
    Banhkirai W różnych odcieniach brązu lub brązowo-żółte
    Modrzew syberyjski Może mieć niewielkie otwory po szkodnikach
    Cedr kanadyjski Różne odcienie brązu z szerokimi jasnymi paskami

    Warto wiedzieć

    Konserwacja drewna – jak to zrobić prawidłowo?

    Drewno może atrakcyjnie wyglądać przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Aby tak się stało, należy je impregnować raz na kilka lat. Tego typu zabieg chroni drewno przed warunkami atmosferycznymi, grzybami i owadami.

    Do konserwowania drewna można stosować impregnaty bezbarwne i koloryzujące, bejce, oleje oraz farby akrylowe. Należy unikać używania farb olejnych i lakierów, które szybko będą się łuszczyć.

    Impregnację domowym sposobem wykonuje się podobnie jak malowanie – grube warstwy preparatu należy dwukrotnie nanieść na drewno.

    FILM: konserwacja i wykończenie drewna na tarasie

    Drewno na taras. Jakie deski tarasowe wybrać?