Zioła w ogrodzie: poradnik jak uprawiać zioła

2015-06-18 13:33

Uprawa ziół w ogrodzie - poradnik o tym czego potrzebują zioła w ogrodzie. Jak podlewać zioła oraz czemu nie można im pozwolić zakwitnąć.

Zioła uprawa: czyli radzimy, czego potrzebują zioła w ogrodzie, by dobrze rosły. Większość ziół potrzebuje dużej ilości światła. Wiele z nich pochodzi z południa Europy. Najlepiej więc zioła rosną w ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach. Zioła uprawiane na słońcu mają większą zawartość olejków eterycznych i są bardziej aromatyczne.

  • Zioła na stanowisko słoneczne: bazylia, tymianek, melisa, estragon, szałwia, cząber, rozmaryn oraz lebiodka (oregano). Posadźmy te zioła obok tarasu albo pod ścianą domu – słońce odbijające się odelewacji będzie je dodatkowo nagrzewać.
  • Zioła rosnące w półcieniu: lubczyk, mięta, ogórecznik, żywokost, trybula.

Najlepsza dla ziół jest przepuszczalna, próchnicza i łatwo nagrzewająca się gleba. Należy ją zasilić kompostem (4–5 kg/m2). Trzeba też sprawdzić, czy ziemia nie jest kwaśna i w razie konieczności zwapnować ją kredą lub dolomitem. Niewskazana dla ziół jest ziemia gliniasta. W takim przypadku lepiej jest uprawiać zioła w pojemniku, np. można zbić z desek skrzynie, wypełnić je żyznym i przepuszczalnym podłożem i w nim posadzić zioła. Miętę i melisę, zioła które bardzo szybko się rozrastają, warto ograniczać, np. sadząc w doniczkach pozbawionych dna i wkopanych w ziemię. Uprawiając zioła należy systematycznie sprawdzać wilgotność gleby – nie może być nigdy sucha.

Zioła w ogrodzie: jak podlewać zioła

Podczas upałów zioła powinny być podlewane nawet dwa razy dziennie. Dodatkowo co pewien czas można wzmocnić zioła w ogrodzie kompostem.

Pielęgnacja ziół: należy często odchwaszczać grządki z ziołami. Młode rośliny, których korzenie nie przerosły jeszcze w głąb ziemi, trzeba regularnie podlewać, starsze wystarczy nawadniać tylko w czasie upałów. Zioła lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Począwszy od drugiego roku uprawy, zioła w ogrodzie warto zasilać nawozem. Należy stosować wyłącznie nawozy naturalne, na przykład kompost, rozkładając go wiosną na rabacie cienką warstwą (około 2 cm) i mieszając pazurkami z glebą. Lepiej nie używać nawozów mineralnych. Przyspieszają co prawda wzrost roślin, ale sprawiają też, że zioła są mniej aromatyczne.

Kwitnienie ziół: przycinanie pędów

Zioła w ogrodzie, które uprawia się dla liści (bazylia, cząber, melisa, kolendra, tymianek, rozmaryn, hyzop, lubczyk), nie powinny zakwitnąć, bo tracą cenne właściwości. Należy przycinać ich pędy kwiatostanowe lub główne, co pobudzi zioła do rozkrzewiania. Natomiast majeranek najcenniejsze ma wierzchołki pędów z pąkami kwiatowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE