Zasady zmianowania w ogrodzie warzywnym - jakich warzyw nie uprawiać po sobie?

2012-10-18 15:53

Planując rozmieszczenie warzyw na poszczególnych grządkach w ogrodzie warzywnym, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zmianowanie. Plan warzywnika najlepiej robić co roku. Poznaj zasady zmianowania w ogrodzie warzywnym.

zmianowanie-w-warzywniku
Autor: photos.com Plan warzywnika najlepiej robić co roku

Zmianowanie jest to celowo stosowana kolejność uprawianych po sobie roślin przez kilka lat na tej samej grządce. Zmianowanie określa także jakie przedplony i poplony będą uprawiane na danej grządce. Warto przygotować jesienią plan warzywnika na przyszły sezon.

Podstawowe zasady zmianowania

Dana roślina nie powinna być uprawiana na tym samym miejscu częściej niż co 2–5 lat (w zależności od gatunku warzywa). Jeśli nie będziemy przestrzegać tej przerwy, to plony warzyw będą niższe, a jakość gleby na danych grządkach pogorszy się.Przy planowaniu rozmieszczenia na grządkach poszczególnych gatunków warzyw trzeba uwzględnić wymagania pokarmowe poszczególnych gatunków roślin:

  • w pierwszym roku po zastosowaniu na danej grządce w ogrodzie warzywnym obornika lub kompostu uprawia się na niej warzywa kapustne, warzywa dyniowate, selery;
  • w drugim roku – warzywa cebulowe, pomidory, paprykę, warzywa korzeniowe i liściowe;
  • w trzecim i czwartym roku – warzywa strączkowe i wysoko rosnące pomidory.
warzywnik
Autor: www.thinkstockphotos.com

Pod uwagę trzeba też wziąć system korzeniowy warzyw: zasada jest, aby po roślinach płytko korzeniących się (takich jak np. ogórek czy cebula) uprawiać w następnym roku warzywa o głębokim systemie korzeniowym. Wtedy składniki pokarmowe będą w kolejnych latach dobrze wykorzystane: najpierw zostaną pobrane z wierzchniej warstwy podłoża, potem z jej głębszej warstwy. Zasadą zmianowania jest też unikanie uprawy po sobie na danej grządce roślin tego samego gatunku bądź tej samej rodziny botanicznej, ponieważ taka uprawa przez kilka lat na tym samym miejscu sprzyja nasileniu występowania chorób i szkodników atakujących te rośliny. Po roślinach porażonych przez choroby i szkodniki należy uprawiać rośliny, które nie są atakowane przez te choroby i szkodniki. W warzywniku warto uprawiać rośliny motylkowe, które wzbogacają glebę w azot i materię organiczną.W zmianowaniu istotne jest także sąsiedztwo roślin na grządkach w warzywniku.

Przeczytaj też: Podwyższone rabaty warzywne – uprawa warzyw na podwyższonych grządkach >>>

QUIZ. To owoc czy warzywo? Dziecinnie proste pytania! Ile punktów zdobędziesz?

Pytanie 1 z 14
Kabaczek to: