Woda utleniona do roślin doniczkowych - czy można stosować? Jak i na co stosować wodę utlenioną w uprawie roślin?
Woda utleniona może być wykorzystana w uprawie roślin, ale należy używać ją bardzo ostrożnie, bo zastosowana w niewłaściwy sposób, bardziej zaszkodzi roślinie niż jej pomoże. Jak zatem i na co stosować wodę utlenioną w uprawie roślin? Jak działa woda utleniona na rośliny? Do jakich roślin można ją stosować?
Domowe sposoby nawożenia i ochrony roślin doniczkowych, cieszą się w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem, gdyż pozwalają ograniczyć stosowanie chemii w naszym otoczeniu. Pomysłów na domowe nawozy lub ekologiczne środki ochrony roślin nie brakuje, jednak nie wszystkie są bezpieczne, skuteczne i godne uwagi, dlatego zawsze warto podchodzić do nich z dystansem i w miarę możliwości poszukać na ich temat rzetelnych i wiarygodnych informacji, np. w opracowaniach instytucji naukowych zajmujących się tematyką ogrodniczą (np. Instytutu Ogrodnictwa).
Spis treści
- Czy wodę utlenioną można stosować do roślin doniczkowych?
- Stężona woda utleniona
- Do czego można stosować wodę utlenioną w ogrodnictwie?
- Jak stosować wodę utlenioną do roślin doniczkowych?
Czy wodę utlenioną można stosować do roślin doniczkowych?
Jednym z ekologicznych preparatów, który poleca się stosować w uprawie roślin - i to zarówno domowych, jak i ogrodowych, jest woda utleniona (czyli nadtlenek wodoru). Ten bezbarwny, bezzapachowy płyn, doskonale znany nam z domowych apteczek, może być bardzo przydatny i skuteczny, ale jedynie w określonych sytuacjach. W celach medycznych stosuje się go zwykle do odkażania ran i skaleczeń, ale pod pewnymi warunkami może być też wykorzystany w uprawie roślin. Należy jednak używać go bardzo ostrożnie, bo zastosowany w niewłaściwy sposób, bardziej zaszkodzi roślinie niż jej pomoże - źle użyta woda utleniona może doprowadzić do spalenia korzeni lub uszkodzenia części nadziemnych rośliny.
Stężona woda utleniona
Dostępna w aptekach woda utleniona, to substancja mocno rozcieńczona (stężenie 3%), więc stosunkowo bezpieczna, jednak w większym stężeniu wykazuje wielką i porażającą moc działania. Wysoko stężona woda utleniona (35%), spotykana pod nazwą perhydrol, to środek bardzo niebezpieczny, o właściwościach żrących, a w stężeniu 12% jest wybielaczem do użytku profesjonalnego, dlatego jest możliwa do nabycia tylko w ściśle określonych celach i tylko na podstawie odpowiednich dokumentów.
Zobacz domowe kwiaty doniczkowe w galerii zdjęć ⇓⇓⇓
Autor: Archiwum serwisu
Kalatea
Do czego można stosować wodę utlenioną w ogrodnictwie?
Co ciekawe, woda utleniona, a właściwie nadtlenek wodoru znajduje się także na liście substancji podstawowych (substancje czynne znajdujące się w codziennym użytku i nie zarejestrowane jako środki ochrony roślin, ale dopuszczone do stosowania w ogrodnictwie ekologicznym między innymi do celów ochrony roślin), których wykaz można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie ze znajdującym się tam raportem dotyczącym stosowania nadtlenku wodoru w ogrodnictwie, dopuszcza się jego użycie w stężeniu nie większym niż 5% (a wiec niewiele większym, niż woda dostępna w aptece) i po odpowiednim rozcieńczeniu wodą.
W ogrodnictwie rozcieńczona woda utleniona ma zastosowanie (tylko w określonych roztworach) m.in. do:
- dezynfekcji narzędzi - można użyć roztworu w proporcji 15-30 g wody utlenionej w stężeniu do 5% na 1 litr wody,
- zaprawiania nasion kwiatów ogrodowych lub warzyw (np. sałaty czy papryki) przed chorobami grzybowymi oraz bakteryjnymi, wykorzystać można roztwór w proporcji 25-49 g wody utlenionej w stężeniu do 5% na 1 litr wody, w którym następnie moczy się nasiona przed siewem przez 5-15 minut.
Jak stosować wodę utlenioną do roślin doniczkowych?
Nie ma natomiast jasnych wytycznych i jednoznacznych wskazówek dotyczących stosowania wody utlenionej jako oprysku na choroby roślin, tym bardziej na choroby roślin doniczkowych. Wprawdzie w niektórych opracowaniach można znaleźć sugestie dotyczące stosowania nadtlenku wodoru do oprysku roślin ogrodniczych, ale zwykle są to stężenia wykorzystywane w celach badawczych, dlatego ich zastosowanie w domowych warunkach może przynieść różne efekty i może okazać się zarówno bardzo skuteczne, jak i zupełnie nie dające efektów. Dlatego lepiej potraktować je bardziej jako interesujący, ale ryzykowny eksperyment niż zalecany i pewny sposób ochrony roślin przed chorobami.
Pomysłem godnym uwagi wydaje się być wykorzystanie wody utlenionej 3% rozcieńczonej w wodzie (30 g. czyli około 2 łyżki na 5 l wody) jako oprysku przeciwko chorobom grzybowym roślin domowych, ale ponieważ nie ma jasnych wskazówek sugerujących, że jest on faktycznie skuteczny i bezpieczny, lepiej podejść do niego z rezerwą i wykonać najpierw test na fragmencie rośliny, a dopiero później opryskać przygotowanym preparatem całą roślinę.
Należy też pamiętać, że woda utleniona użyta jako aerozol do oprysku roślin nawet w niewielkim stężeniu, może być przyczyną podrażnienia błon śluzowych, dlatego jeśli zdecydujemy się z niej skorzystać, powinniśmy zabezpieczyć oczy okularami ochronnymi, a nos i usta maseczką, aby uniknąć ewentualnych, nieprzyjemnych efektów jej działania.
Przeczytaj też:
- Zastosowanie octu w ogrodzie. Jak robić opryski z octu?
- Jak i kiedy stosować mączkę bazaltową do nawożenia w ogrodzie?
- Zastosowanie cynamonu w ogrodzie i uprawie roślin