Karczochy - uprawa w ogrodzie. Jak uprawiać karczochy w przydomowym warzywniku?

2022-05-31 8:03
Karczochy
Autor: GettyImages Karczochy to nie tylko warzywo, ale również roślina ozdobna

Karczochy to warzywo rzadko uprawiane w naszych ogrodach, które wyglądem przypomina ogromny oset. Podpowiadamy jak uprawiać karczochy w ogrodzie. Karczochy uprawa.

Karczochy zwyczajne (łac. Cynara scolymus) to warzywo u nas jeszcze nadal mało popularne, dlatego rzadko można je spotykać w ogrodach. Mimo to karczochy zasługują na większą uwagę, ponieważ mają wysokie walory smakowe oraz cenne właściwości lecznicze.

Spis treści

  1. Uprawa karczochów - wymagania uprawowe
  2. Uprawa karczochów - przygotowanie rozsady
  3. Uprawa karczochów - sadzenie i nawożenie
  4. Uprawa karczochów - zbiór
  5. Karczochy jako roślina ozdobna

Uprawa karczochów - wymagania uprawowe

Karczochy pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego i mają dość szczególne wymagania uprawowe. Zarówno siewki, jak i dorosłe rośliny, nie znoszą niskiej temperatury, dlatego karczochy w naszych warunkach klimatycznych powinny być uprawiane z rozsady, a do gruntu wysadzane dopiero po przejściu wiosennych przymrozków (czyli najwcześniej w drugiej połowie maja).

Karczochy są roślinami wieloletnimi, jednak w naszym klimacie traktuje się je jako jednoroczne, gdyż ich karpy nie przetrwają zimy w gruncie i trudno przechowują się w pomieszczeniach.

Przeczytaj też: Zimna Zośka i zimni ogrodnicy - co to jest? skąd się wzięły nazwy? Znaczenie w uprawie roślin >>>

Uprawa karczochów - przygotowanie rozsady

Ponieważ karczochy należą do roślin uprawianych u nas dość rzadko, trudno jest zdobyć ich rozsadę. Dlatego najlepiej przygotować ją we własnym zakresie.

Bardzo wczesną wiosną (w marcu) nasiona karczochów wysiewa się po kilka do pojedynczych, niewielkich doniczek wypełnionych ziemią torfową i umieszcza je w ciepłym i widnym pomieszczeniu (optymalna temperatura wynosi około 20 st. C). Po wzejściu nasion siewki karczochów się przerywa, pozostawiając w każdej doniczce tylko jedną, najsilniejszą roślinę. Aby nie czekać zbyt długo na wzejście nasion, należy je wcześniej podkiełkować lub namoczyć w wodzie.

Przeczytaj też: Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić >>>

Uprawa karczochów - sadzenie i nawożenie

Podrośnięte sadzonki karczochów wysadza się do gruntu w drugiej połowie maja, zachowując rozstaw 1–1,5 x 1–1,5 m. Warzywo najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i głęboko uprawionych. Ponieważ karczochy mają dość wysokie wymagania pokarmowe, przed ich posadzeniem warto wzbogacić podłoże mieszanką nawozów mineralnych o podwyższonej zawartości azotu, a dla roślin przeznaczać stanowisko w pierwszym roku po oborniku.

Uprawa karczochów - zbiór

Karczochy w zależności od warunków pogodowych mogą owocować od sierpnia do października. Do zbioru nadają się duże, wyrośnięte pąki kwiatowe karczochów, które nie zdążyły się jeszcze rozwinąć. Ścina się je wraz z fragmentem łodygi i przeznacza do bezpośredniego spożycia lub przechowuje przez kilka dni w chłodnym pomieszczeniu. Jadalną częścią rośliny jest głównie dno kwiatowe, które zawiera najwięcej wartości odżywczych i jest delikatniejsze od twardych, zdrewniałych łusek zewnętrznych.

warto wiedzieć
Karczochy

Autor: GettyImages

Karczochy

Karczochy jako roślina ozdobna

Karczochy nadają się jednak nie tylko do celów kulinarnych, ale także ozdobnych. Dorastają do około 2 m wysokości i tworzą piękną, rozłożystą rozetę dużych, mocno powcinanych, zielonych liści. Na szczycie sztywnego pędu rozwijają atrakcyjne, fioletowoniebieskie kwiaty (o ile nie zostaną wcześniej ścięte), przypominające wyglądem osty. Rośliny mogą być wspaniałą ozdobą rabaty, a ich kwiaty nadają się do suszenia, gdyż dobrze zachowują barwę.

Poznaj też inne ciekawe warzywa:

Uprawa ziół i warzyw w skrzynkach

QUIZ. Warzywo czy kwiat? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 25
Gruszka miłosna to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE