Jak zregenerować trawnik po zimie: porady

2016-09-22 14:54
Trawnik
Autor: Mariusz Bykowski Wiosną trzeba odpowiednio zadbać o trawnik

Regeneracja trawnika po zimie polega na wykonaniu wiosną kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, kiedy należy rozpocząć prace na trawniku po zimie, by w sezonie mieć ładny trawnik! Porady: zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym twój trawnik odżyje po zimie!

Po zimie trawnik może prezentować się mało atrakcyjnie. Podpowiadamy, co zrobić, by znów mieć ładny trawnik. By zregenerować trawnik po zimie należy wykonać poniższe zabiegi pielęgnacyjne. Pielęgnację trawnika rozpocznij, kiedy rozmarznie ziemia i darń obeschnie.

Jak zregenerować trawnik po zimie: grabienie i wałowanie

Do usunięcia zeschniętej trawy, liści i patyków najlepsze są sprężyste grabie o wachlarzowatym kształcie. Grabienie jest dobrą okazją do przyjrzenia się darni. Jeśli znajdziemy miejsca zachwaszczone, wyschnięte czy sfilcowane, należy poddać je dalszym zabiegom.

Wizyta kreta lub działanie mrozu mogły pozostawić w trawie ślady w postaci kopczyka ziemi bądź wysadzin mrozowych (na skutek zamarzania i rozmarzania wody pod korzeniami darń została uniesiona). Kretowiska należy usunąć, wpychając ziemię z powrotem do dołu i rozgarniając resztę, a następnie trawnik zwałować. W każdym dołku można zakopać preparat odstraszający krety.

Krety na trawniku. Jak pozbyć się kreta z trawnika >>>

Do wyrównania powierzchni trawnika nadaje się wał o ciężarze 70-80 kg. Może się zdarzyć, że wałowanie nie wyrówna wszędzie gruntu. Dołki należy zniwelować przez odcięcie darni na krzyż przez środek dołka lub z trzech stron z boku, odwinięcie jej na bok i uzupełnienie ubytku substratem ogrodniczym do trawników.

Jak zregenerować trawnik po zimie: naprawianie zniszczonych fragmentów

Miejsc, gdzie trawa wyschła, np. na skutek choroby, zwłaszcza małych fragmentów, czasem nie warto ratować. Taką darń lepiej usuńmy i powstałą dziurę załatajmy jej fragmentem wyciętym spod drzew lub krzewów. Tam ich brak nie będzie rzucał się w oczy, a my uzyskamy darń o identycznej strukturze.

Na większych połaciach, zniszczonych np. przez pleśń śniegową, należy dokładnie wygrabić murawę i dosiać nasiona takiej samej mieszanki, jaką stosowaliśmy przy zakładaniu trawnika, lub mieszanki regeneracyjnej. Dosiany fragment trzeba przykryć cieniutką warstwą ziemi, zwałować i podlać.

Wałowanie trawnika
Autor: GettyImages Wałowanie trawnika

Jak zregenerować trawnik po zimie: napowietrzanie trawnika

W zależności od stanu trawnika możemy napowietrzyć go np. przez równomierne nakłucie widłami na głębokość 8-10 cm. Zrobimy to szybciej, wykorzystując aerator. Punktowe przecięcie darni umożliwi lepszy dostęp powietrza do gleby oraz poprawi wnikanie wody i nawozów. Przecięcie korzeni pobudzi zaś roślinę do intensywniejszego wzrostu.

W miejscach sfilcowanych, to znaczy pokrytych mchem i gąszczem martwych źdźbeł i korzeni trawy, należy zastosować wertykulator. Urządzenie to przecina darń na głębokość 5-6 cm, dzięki czemu do korzeni łatwiej docierają woda, nawozy i powietrze. Wertykulację należy przeprowadzić w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. Po zabiegu trzeba starannie wygrabić trawnik, a także rozsypać piasek, który uzupełni ubytki i pozwoli swobodnie rozrastać się trawie.

Pielęgnacja trawnika po zimie: wertykulacja trawnika po zimie, pierwsze koszenie trawy po zimie >>

Nawożenie trawnika: jak nawozić trawnik? Nawozy do trawnika >>

Po reanimacji trawnika zasilamy go nawozem bogatym w azot, który jest potrzebny roślinom do prawidłowego wzrostu. Nawóz należy rozsypać równomiernie, uważając, żeby jego większe skupiska nie spaliły murawy, a następnie podlać trawnik, tak aby strumień wody zmył nawóz z liści do gleby.

Pielęgnacja trawy. Jak uratować zaniedbany trawnik?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE