Tawuła van Houtte'a jest równie piękna jesienią, jak i wiosną! Jest znakomita na żywopłot
Tawuła van Houtte'a to krzew o efektownie przewisających pędach, który szczególnie atrakcyjnie prezentuje się wiosną, podczas kwitnienia. Co warto o niej wiedzieć? Jak uprawiać tawułę van Houtte'a w ogrodzie? Kiedy należy ją przycinać? Mamy odpowiedzi!
Autor: GettyImages
Jesienią liście tawuły van Houtte'a zmieniaja swój kolor
Spis treści
- Jak wygląda tawuła van Houtte'a?
- Wymagania uprawowe tawuły van Houtte'a
- Jak dbać o tawułę van Houtte'a?
- Tawuła van Houtte'a w ogrodzie
Tawuła van Houtte’a (łac. Spiraea ×vanhouttei) to niezwykle dekoracyjny i spektakularnie kwitnący krzew liściasty, należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest mieszańcem uzyskanym we Francji w wyniku krzyżowania tawuły kantońskiej (Spiraea cantoniensis) i tawuły trójlatkowej (Spiraea trilobata). Należy do najbardziej cenionych tawuł ze względu na wcześnie pojawiające się wiosną młode liście, obfite kwitnienie oraz dużą odporność.
Jak wygląda tawuła van Houtte'a?
Tawuła Van Houtte'a to silnie rosnący krzew o szeroko rozłożystym pokroju i malowniczo, łukowato wyginających się gałęziach, które nadają mu formę fontanny. Dorasta do około 2,5 m wysokości i 2-3 m szerokości.
Drobne listki (do 4 cm długości) mają odwrotnie jajowaty kształt, z wierzchu są ciemnozielone, od spodu sinozielone, jesienią zaś przebarwiają się na na żółto i pomarańczowoczerwono.Wiosną – w maju i czerwcu - na krzewie pojawiają się białe, drobne kwiaty, zebrane w gęste, półkuliste baldachowaty kwiatostany, które prawie całkowicie pokrywają pędy – czasem tak, że nie widać liści, a gałęzie wręcz uginają się pod ciężarem kwiatów i pokładają na ziemi (zwłaszcza rankiem, gdy jest rosa lub po opadach deszczu).
Wymagania uprawowe tawuły van Houtte'a
Tawuła van Houtte'a to krzew wytrzymały na niesprzyjające warunki i łatwy w uprawie. Jest tolerancyjny w stosunku do gleby - może rosnąć nawet na ubogich i suchych podłożach, choć najlepsze dla niej są gleby żyzne, przepuszczalne i średnio wilgotne. Preferuje słoneczne stanowiska, choć dobrze rosnąć będzie także w miejscach delikatnie zacienionych.Krzew jest całkowicie mrozoodporny, nie trzeba go osłaniać na zimę. Jest też odporny na krótkotrwałą suszę oraz zanieczyszczenia powietrza (doskonale radzi sobie w środowisku miejskim).
Autor: GettyImages
Jesienią liście tawuły van Houtte'a zmieniaja swój kolor
Jak dbać o tawułę van Houtte'a?
Tawułę van Houtte'a można sadzić jesienią lub wiosną. Krzew nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na słabszych glebach warto go nawozić nawozami organicznymi: obornikiem lub kompostem. Nawożenie sprzyjać będzie obfitszemu kwitnieniu.
Wzrost tawuły można kontrolować i korygować przez przycinanie. Istotny jest jednak termin cięcia. Ponieważ tawuła van Houtte'a kwitnie na pędach zeszłorocznych, cięcie wykonuje się zaraz po kwitnieniu, w czerwcu. Tawułę rozmnażać można przez ukorzenianie sadzonek pędowych.
Tawuła van Houtte'a w ogrodzie
Tawuła van Houtte'a sprawdza się jako krzew ozdobny – w każdym ogrodzie będzie wyjątkową ozdobą ogrodu, szczególnie w okresie kwitnienia. Znakomicie nadaje się do tworzenia nieformowanych i kwitnących żywopłotów. Można też sadzić ją w ogrodzie jako soliter labo łączyć w kompozycji z innymi krzewami, takimi jak kaliny czy jaśminowce. Dobrze też wygląda posadzona w grupie. Nadaje się do dekoracji oczek wodnych oraz elementów małej architektury.
Poznaj też tawułę japońską.
Autor: GettyImages
Żywopłot z tawuły wczesnej (Spirea arguta) wygląda wyjątkowo atrakcyjnie w okresie kwitnienia