Szałwia omszona - odmiany. Kiedy sadzić szałwię omszoną? Czy szałwia omszona jest wieloletnia?

2024-08-13 10:08

Szałwia omszona to bylina, której dekoracyjne strzeliste kwiatostany zdobią ogród późną wiosną i latem. Dowiedz się, jakie wymagania i zastosowanie ma szałwia omszona oraz jak ją pielęgnować. Jak uprawiać szałwię omszoną?

Spis treści

  1. Jak wygląda szałwia omszona?
  2. Uprawa szałwii omszonej w ogrodzie
  3. Szałwia omszona - cięcie na zimę
  4. Jak rozmnażać szałwię omszoną?
  5. Kiedy i gdzie sadzić szałwię omszoną w ogrodzie?
  6. Szałwia omszona to roślina miododajna
  7. Szałwia omszona. Zdjęcia

Byliny to jedne z najważniejszych roślin w ogrodzie, gdyż stanowią bazę kompozycji rabatowych i nie wymagają corocznego sadzenia lub wysiewania. Często też pięknie i obficie kwitną. Do takich bylin, czyli roślin wieloletnich należy między innymi szałwia omszona (Salvia nemorosa), nazywana też szałwią gajową, której smukłe, gęste, wysokie kwiatostany zdobią rabaty późną wiosną i latem, a zielone kępy liści stanowią tło dla innych, niższych roślin przez resztę sezonu.

Jak wygląda szałwia omszona?

Szałwia omszona osiąga 60-80 cm wysokości i rozwija wzniesione, sztywne, czterokanciaste, rozgałęzione, mięsiste, lekko filetowe u podstawy pędy, tworzące ponad ziemią gęstą kępę. Pędy pokryte są licznymi, dość dużymi, szeroko lancetowatymi, sercowatymi u podstawy, ogonkowymi lub siedzącymi, ciemnozielonymi liśćmi z karbowanymi brzegami, mocno pomarszczoną blaszką i wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Cała roślina jest miękko owłosiona i wydziela przyjemny szałwiowy aromat.

Późną wiosną (k. V-VI/VII) na szczytach pędów rozwijają się gęste, strzeliste, wzniesione, kłosowe kwiatostany, złożone z małych, dwuwargowych kwiatów. Kwiatostany w zależności od odmiany mogą być filetowe, niebieskie, różowe lub białe, a rośliny mogą mieć różną wysokość.

Szałwia omszona
Autor: GettyImages

Uprawa szałwii omszonej w ogrodzie

Szałwia omszona to nie tylko piękna, ale też łatwa w uprawie roślina. Jeśli jednak każdego roku ma obficie kwitnąć i rozrastać się w coraz większe kępy, oczekuje odpowiednich warunków uprawy.

  • Stanowisko i podłoże dla szałwii omszonej

Szałwia omszona przede wszystkim musi mieć zapewnione słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko i próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę. Roślina jest tolerancyjna względem pH podłoża i dobrze znosi przejściową suszę, ale w czasie przedłużających się okresów bezdeszczowych warto ją podlewać. Szałwia omszona nie toleruje gleb mokrych i ciężkich, na których zwykle zamiera. Nie lubi też cienia (na cienistych stanowiskach bardzo słabo rośnie i prawie nie kwitnie).

  • Mrozoodporność szałwii omszonej

Roślina jest natomiast dostatecznie mrozoodporna i zwykle nie wymaga zimowego okrycia (jedynie w najchłodniejszych rejonach kraju warto osłonić ją przed silnymi mrozami np. grubą warstwą ściółki). Zimą większym zagrożeniem od niskich temperatur jest dla niej woda zalegająca w pobliżu korzeni, dlatego dobrze sadzić ja na lekko podniesionych terenach, unikając zagłębień gruntu, w których łatwo gromadzi się woda.

Szałwia omszona - cięcie na zimę

Szałwia omszona kwitnie zwykle późną wiosną i wczesnym latem, jeśli jednak po pierwszej fali kwitnienia zetniemy jej pędy kwiatowe tuż nad ziemią, w drugiej połowie lata zakwitnie ponownie, choć już nie tak obficie jak za pierwszym razem.

Jak rozmnażać szałwię omszoną?

Szałwia omszona bardzo dobrze rozmnaża się przez podział kęp jesienią lub przez sadzonki pędowe, pobierane z roślin wiosną. Można też rozmnażać ją za pomocą siewu nasion, ale wtedy potomstwo może nie zachować cech odmianowych egzemplarza matecznego (jedynie nasiona od sprawdzonych producentów dają szansę na uzyskanie roślin o cechach zgodnych z cechami odmianowymi). Jeśli szałwie po kwitnieniu nie zostaną przycięte, mogą też dawać obfity samosiew.

Kiedy i gdzie sadzić szałwię omszoną w ogrodzie?

Do gruntu szałwię omszoną sadzimy wiosną lub jesienią. Zachowujemy odstęp ok. 30 cm między sadzonkami.

Szałwia omszona ma w ogrodzie wiele zastosowań.

  • Pięknie prezentuje się w dużych, jednogatunkowych grupach i może być traktowana jako roślina okrywowa.
  • Idealnie nadaje się do uprawy w ogrodach naturalistycznych, ogrodach wiejskich i ogrodach angielskich.
  • Doskonale sprawdza się też w kompozycjach rabatowych z innymi bylinami, niskimi krzewami oraz roślinami sezonowymi, jak np. liliowce, goździki, lawendy, pysznogłówki, przywrotnik pasterski, margerytki (jastruny), krwawniki wiązówkowate, chabry, firletki, driakwie, róże czy aksamitki.
  • Bardzo ładnie prezentuje się też w ogródkach żwirowych, na skarpach, między kamiennymi płytami lub przy ogrodowych schodach.

Niskie odmiany (np. 'Rose Marvel', 'Blue Marvel') mogą być również uprawiane w pojemnikach na balkonach, tarasach lub ogrodowych placykach.

Kwiaty wielu odmian szałwii omszonej nadają się też na suche bukiety (m.in. odmiana 'Schwellenburg').

Szałwia omszona to roślina miododajna

Kwiaty szałwii omszonej są chętnie odwiedzane przez motyle, pszczoły i trzmiele, dlatego roślina może być sadzona w kompozycjach roślin dla owadów lub roślin miododajnych.

Szałwia omszona. Zdjęcia

Ciekawe odmiany szałwii omszonej

Do ciekawszych odmian szałwii omszonej należą m.in.:

  • szałwia omszona 'Amethyst' - kwiaty różowe, wys. ok. 50 cm
  • szałwia omszona 'Schneehügel' - kwiaty białe, wys. 40-50 cm
  • szałwia omszona 'Ostfriesland' - kwiaty fioletowopurpurowe, wys. 70-80 cm
  • szałwia omszona 'Merleau Rose' - kwiaty różowe, wys. ok. 40 cm
  • szałwia omszona 'Pink Field' - kwiaty różowoczerwone, wys. 0,5-1 m
  • szałwia omszona 'Adrian' - kwiaty białe, wys. ok. 40 cm
  • szałwia omszona 'Synchro Blue' - kwiaty niebieskofioletowe, wys. 30-40 cm
  • szałwia omszona 'Rose Marvel' - kwiaty różowe, wys. ok. 30 cm
  • szałwia omszona 'Schwellenburg' - gęste, szerokie, pierzaste, wiechowate, czerwonoróżowe kwiatostany, wys. 30-50 cm

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.