Suchodrzew tatarski - jak wygląda, kiedy sadzić i jak uprawiać?

2023-03-30 13:48
Suchodrzew tatarski
Autor: GettyImages Suchodrzew tatarski

Suchodrzew tatarski (wiciokrzew tatarski, Lonicera tatarica) to ozdobny krzew dorastający nawet do 4 m wysokości. Pięknie kwitnie, może rosnąć w zacienieniu i ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Jak uprawiać suchodrzew tatarski?

Spis treści

  1. Jak wygląda suchodrzew tatarski?
  2. Kiedy kwitnie suchodrzew tatarski?
  3. Wartościowe odmiany suchodrzewu
  4. Gdzie w ogrodzie sadzić suchodrzew?
  5. Kiedy i jak sadzić suchodrzew tatarski?
  6. Uprawa i pielęgnacja suchodrzewu tatarskiego
  7. Suchodrzew tatarski - zastosowanie w ogrodzie

Suchodrzew tatarski (wiciokrzew tatarski, łac. Lonicera tatarica) występuje na Syberii i na wschodnich obszarach Azji. W niektórych krajach Europy Południowej jest traktowany jako gatunek inwazyjny.

Jak wygląda suchodrzew tatarski?

Suchodrzew tatarski to wysoki, rozłożysty, gęsty krzew, który osiąga 2-4 m wysokości (przy podobnej szerokości). Pąki mają charakterystyczny wygląd, gdyż odstają prostopadle od nagich pędów. Liście są jajowate lub eliptyczne, o długości 4-8 cm, sinozielone. Rozwijają się wczesną wiosną. Jesienią przebarwiają się na brązowo-różowo.

Kiedy kwitnie suchodrzew tatarski?

Suchodrzew tatarski kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są białe lub białoróżowe, mają długość do 2 cm. Wyrastają parami w kątach liści. Stanowią pożytek dla pszczół.

Owoce suchodrzewu tatarskiego dojrzewają w lipcu i sierpniu. To kuliste jagody. Początkowo są zielone, wraz z dojrzewaniem przebarwiają się na czerwono. Stanowią pokarm dla ptaków.

polecamy

Wartościowe odmiany suchodrzewu

  • suchodrzew tatarski 'Alba' – odmiana wytwarzająca jednolicie białe kwiaty
  • suchodrzew tatarski 'Nana' – odmiana karłowa nie przekraczająca 1 m wysokości
  • suchodrzew tatarski 'Lutea' – odmiana o dużych walorach dekoracyjnych; kwitnie na różowo, owoce są żółte.

Gdzie w ogrodzie sadzić suchodrzew?

Suchodrzew zaleca się sadzić w miejscach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. W rzeczywistości jednak radzi sobie w miejscach lekko osłoniętych, a nawet w zacienionych. Ma niewielkie wymagania względem podłoża. Lubi podłoża próchnicze, umiarkowanie przepuszczalne, ale toleruje także lżejsze.

Gatunek jest mrozoodporny, przystosowany do uprawy w polskim klimacie. Ponadto znosi zanieczyszczenia powietrza oraz wiatr.

Wiciokrzewy: uprawa i pielęgnacja wiciokrzewów w ogrodzie

Kiedy i jak sadzić suchodrzew tatarski?

Suchodrzew tatarski można sadzić do gruntu jesienią bądź wiosną. Jesienny termin pozwala na to, by krzew rozpoczął wegetację wczesną wiosną. Wiosenny termin sadzenia również jest odpowiedni. Dołki powinny być tylko trochę większe od wielkości bryły korzeniowej. Na dnie można wysypać warstwę kompostu. Podłoża ciężkie, gliniaste należy przed sadzeniem rozluźnić.

Przeczytaj też: Krzewy kwitnące - posadź je w ogrodzie! Jak sadzić i pielęgnować kwitnące krzewy ozdobne

Uprawa i pielęgnacja suchodrzewu tatarskiego

Wiciokrzew tatarski nie jest krzewem trudnym w uprawie, a więc zabiegi pielęgnacyjne są ograniczone do minimum.

  • Podlewanie i nawożenie suchodrzewu tatarskiego. Krzew dobrze znosi suszę, dlatego nawadnianie wykonuje się jedynie w trakcie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Regularniej podlewa się młode sadzonki. Nawożenie żyznego podłoża jest zbędne, piaszczyste i kamieniste zaś warto raz na kilka lat zasilić nawozem organicznym.
  • Choroby i szkodniki suchodrzewu tatarskiego. Gatunek nie jest podatny na choroby i szkodniki. Wyjątkiem od reguły są żarłoczne mszyce. W wyniku ich żerowania nie tylko dochodzi do bezpośrednich strat, ale jednocześnie owady mogą przenosić groźne choroby powodujące zniekształcenie pędów.
  • Ściółkowanie suchodrzewu tatarskiego. Podłoże można ściółkować, np. korą dla ograniczenia wysychania i porastania chwastami.
  • Cięcie suchodrzewu tatarskiego. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne cięcie. Suchodrzew kwitnie na pędach jednorocznych. Należy skracać wszystkie pędy tuż nad rozgałęzieniem. Ponadto usuwa się pędy wybujałe, wrastające do wnętrza korony i rosnące pod nienaturalnym kątem. Zabieg wykonuje się wczesną wiosną.
  • Rozmnażanie suchodrzewu tatarskiego. Roślinę można rozmnożyć przez ukorzenianie półzdrewnianych sadzonek, pobieranych w okresie letnim. Należy je umieścić w umiarkowanie wilgotnym podłożu, np. mieszaninie piasku i torfu. Szybko ukorzeniają się.
Suchodrzew tatarski
Autor: GettyImages Owoce suchodrzewu tatarskiego dojrzewają w lipcu i sierpniu, są pokarmem dla ptaków

Suchodrzew tatarski - zastosowanie w ogrodzie

Suchodrzew tatarski to krzew uniwersalny - pasuje do różnych stylów urządzania ogrodów. Za jego uprawą przemawiają nie tylko małe wymagania, ale także wczesne wykształcanie liści. Dlatego jest ozdobny przez większość roku.

  • Można uprawiać go w różnych miejscach ogrodu dla wprowadzenia efektu piętrowości.
  • Nadaje się na tło dla niższych roślin tworzących rabaty.
  • Sprawdza się w kompozycjach drzewiasto-krzewiastych.
  • Efektownie wygląda posadzony na wydzielonym miejscu w trawniku.
  • Szybko regeneruje się po cięciu i ma gęste ulistnienie, dlatego warto uprawiać go na żywopłoty i szpalery.
  • Można go formować na niby-bonsai.
  • Nadaje się do uprawy w dużych pojemnikach na balkonie i tarasie.
  • Jest wartościowym gatunkiem w zieleni miejskiej i parkach.
  • Mała pracochłonność uprawy sprawia, że jest dobrą propozycją na ogródki ROD i działki letniskowe.

Przeczytaj też:

Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają