Stewia – jak uprawiać stewię w ogrodzie. Stewia uprawa, właściwości, zastosowanie
Stewia to największy hit dietetyczny ostatnich lat. Stewia nie jest rośliną łatwą w uprawie, ale przy przestrzeganiu pewnych zasad, można cieszyć się zbiorami własnego naturalnego słodzika. Podpowiadamy jak uprawiać stewię w ogrodzie, jakie są jej właściwości i zastosowanie. Stewia uprawa.
Stewia (łac. Stevia rebaudiana) pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. To roślina wieloletnia, jednak w Polsce – ze względu na klimat – uprawia się ją sezonowo: od późnej wiosny do jesieni. W środowisku naturalnym zwykle osiąga 40–60 cm wysokości, w uprawie jednak może mieć nieco większe rozmiary. Stewia z wyglądu jest raczej niepozorna. Ma niewielkie, 3–5-centymetrowe liście i drobne, białe kwiaty.
Stewia to naturalny zamiennik cukru, który nie zawiera kalorii, nie powoduje otyłości i może być spożywany przez osoby chore na cukrzycę. To niektóre z powodów, dla których roślinę warto uprawiać we własnym ogrodzie.
Spis treści
- Stewia - wymagania uprawowe
- Uprawa stewii z nasion bądź z sadzonek
- Stewia - pielęgnacja roślin
- Właściwości stewii
- Zastosowanie stewii
Stewia - wymagania uprawowe
Stewię należy sadzić na stanowisku słonecznym i stosunkowo ciepłym – optymalna temperatura uprawy wynosi 15–16 st. C. Roślina preferuje podłoża piaszczyste, przepuszczalne, średnio zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. W uprawie pojemnikowej należy stewii zapewnić solidny drenaż (np. z keramzytu), aby podczas podlewania nie dochodziło do zalegania wody i w konsekwencji gnicia korzeni. Roślina jest wrażliwa zarówno na zalewanie, jak i krótkotrwałe susze. Stewia nie znosi przymrozków, które szybko uszkadzają pędy.
Jak ochronić rośliny w ogrodzie przed wiosennymi przymrozkami? >>>
Autor: GettyImages
Uprawa stewii w ogrodzie udaje się na stanowisku słonecznym i stosunkowo ciepłym
Polecany artykuł:
Uprawa stewii z nasion bądź z sadzonek
- Uprawa stewii z nasion. Nasiona wysiewa się w marcu lub kwietniu do skrzynek ustawionych w ogrzewanym pomieszczeniu (nie trzeba nasion przykrywać ziemią). W początkowym okresie kiełkowania stewia wymaga wysokiej temperatury (22–25 st. C) i dobrej wilgotności powietrza. Kiełki pojawiają się w ciągu dwóch tygodni. Później – w razie potrzeby – stewię można przerzedzać lub wysadzać do większych pojemników. Po około dwóch miesiącach sadzonki można posadzić na miejsce stałe.
- Uprawa stewii z sadzonek. Zakupione gotowe sadzonki należy wysadzić do gruntu od drugiej połowy maja do końca czerwca. Zwykle sadzi się je w rozstawie 60-70 x 15-20 cm.
Stewia - pielęgnacja roślin
Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest regularne (ale niezbyt obfite) podlewanie oraz systematyczne odchwaszczanie. Co pewien czas warto uszczykiwać roślinę, aby się rozkrzewiła. Nie należy dopuszczać do rozwijania kwiatów – należy je regularnie usuwać. Dzięki temu liście będą bardziej wartościowe. Zbiory na suszenie najlepiej przeprowadzać jesienią (w październiku), wtedy stewia jest najsłodsza.
Właściwości stewii
Stewia jest z powodzeniem wykorzystywana jako słodzik, dzięki wysokiej zawartości glikozydów stewiolowych. Związki te – dopuszczone do stosowania przez Unię Europejską w 2011 roku – są blisko 300-krotnie słodsze od cukru. Co jest równie ważne, stewiozydy nie zawierają kalorii. Spożywanie stewii pobudza apetyt, działa regenerująco na trzustkę, zwalcza nadciśnienie i oczywiście pomaga w walce z cukrzycą. Stosowana natomiast w formie maseczek i okładów pozytywnie wpływa na zanikanie trądziku, zamykanie porów, gojenie się ran oraz dezynfekuje skórę.
Zastosowanie stewii
Stewię można spożywać w różnej formie: proszku, tabletek, suszonych lub świeżych liści. Pozyskując surowiec z własnej uprawy stewii, warto pamiętać, że najbardziej wartościowe są liście i kwiaty (korzenie nie zawierają dobroczynnych związków). Świeże liście stewii można dodawać do potraw, sałatek i napojów, sproszkowane zaś mogą posłużyć jako słodzik. Glikozydy stewiolowe nie ulegają rozkładowi w wysokiej temperaturze (do 180 st. C), dlatego roślinę można wykorzystywać także do słodzenia soków i konfitur oraz do pieczenia.