Śniedki w ogrodzie i w mieszkaniu. Najpopularniejsze gatunki śniedków
Śniedki to rośliny cebulowe od dawna uprawiane w ogrodach. Świetnie nadają się do tworzenia obwódek na rabatach oraz na skalniaki. Od niedawna coraz chętniej śniedki są używane jako kwiaty cięte. Uprawia się je również w doniczkach w domu. Poznaj najpopularniejsze gatunki śniedków do uprawy w ogrodzie i w doniczkach.
Autor: GettyImages
Śniedek baldaszkowaty kwitnie w maju
Spis treści
- Śniedki - najpopularniejsze gatunki
- Śniedek baldaszowaty
- Śniedek arabski
- Śniedek wiechowaty
- Śniedek wątpliwy
- Śniedek Saundersa
- Śniedek zwisły
- Gatunki śniedków - zdjęcia
Łacińska nazwa śniedków – Ornithogalum – pochodzi od słów ornis, ornithos (ptak) i gala (mleko). Większość gatunków śniedków ma kwiaty śnieżnobiałe o delikatnej budowie. Polska nazwa tych roślin jest mało znana, w różnych rejonach kraju używa się regionalnych nazw ludowych, np. śpioszek (kwiaty śniedków w dni pochmurne i deszczowe są zamknięte). Śniedki dziko rosną w Europie, Azji i na południu Afryki.
Śniedki - najpopularniejsze gatunki
Do najpopularniejszych śniedków należą:
- Ornithogalum umbellatum (śniedek baldaszkowaty)
- Ornithogalum arabicum (śniedek arabski),
- Ornithogalum thyrsoides (śniedek wiechowaty),
- Ornithogalum dubium (śniedek wątpliwy),
- Ornithogalum saundersiae (śniedek Saundersa),
- Ornithogalum nutans (śniedek zwisły).
Przeczytaj też:
- Wiosenne kwiaty w ogrodzie - jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną i jak o nie dbać?
- Jakie szkodniki najczęściej atakują rośliny cebulowe i jak je zwalczać?
Śniedek baldaszowaty
Śniedek baldaszkowaty (łac. Ornithogalum umbellatum) – gatunek europejski, silnie rozrasta się tworząc kobierzec białych kwiatów w kształcie gwiazdek średnicy około 2 cm, zielono paskowanych na zewnątrz, zebranych po 6–20 w baldachogrona na szypułkach 30–40 cm długości. Kwitnie w maju. Gdy pojawiają się kwiaty, długie odziomkowe liście zaczynają więdnąć i zamierać. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne o godzinie 10 a zamykają około 15. Cebule śniedka baldaszkowatego sadzi się we wrześniu na głębokość 8–10 cm. Zimuje w gruncie. Jest to mało wymagająca roślina polecana dla początkujących. Najlepiej rośnie na glebie lekkiej w miejscu nasłonecznionym, ale dość dobrze znosi nawet duże zacienienie. Cebule tworzą liczne cebulki potomne.
Śniedek arabski
Śniedek arabski (Ornithogalum arabicum) pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, kwitnie wczesnym latem. Białe z czarnymi środkami pachnące kwiaty zebrane są po 6–25 w grona.
Śniedek wiechowaty
Śniedek wiechowaty (łac. Ornithogalum thyrsoides) pochodzi z południowej Afryki, jest wyjątkowo trwały i dobrze znosi nawet dłuższy niedobór wody. To roślina o wzniesionym, kępiastym pokroju, osiąga ok. 30 cm wysokości. Ma wąskie liście. Kwitnie latem (od czerwca do sierpnia) - kwiaty są białe, gwiazdkowate, osadzone na długich szypułkach, zebrane w gęste kwiatostany w kształcie stożka. Kwiaty przyjemnie pachną.
Śniedek wątpliwy
Śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium) ma kwiaty na dłuższych szypułkach zebrane w grona. Na rynku dostępne są odmiany o żółtych, pomarańczowych i czerwonych kwiatach.
Śniedek Saundersa
Śniedek Saundersa (Ornithogalum saundersiae) – ma płaskie, białe lub kremowe kwiaty z zielonym oczkiem, zebrane na końcu łodygi w kwiatostan.
Śniedek zwisły
Śniedek zwisły (Ornithogalum nutans) dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. Kwitnie w maju, kwiaty są gwiazdkowate, białe, podbarwione na zielono.
Przeczytaj też:
- Jakie rośliny cebulowe sadzimy wiosną?
- Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku?
- Irysy cebulowe - gatunki, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
Gatunki śniedków - zdjęcia
Autor: GettyImages
Śniedek baldaszkowaty kwitnie w maju