Słoneczniczek szorstki - dlaczego warto posadzić go w ogrodzie?
Słoneczniczek szorstki to bylina, której nie może zabraknąć w letnim ogrodzie - pięknie i obficie kwitnie, jest łatwa w uprawie i odporna na suszę. Jak uprawiać słoneczniczek szorstki w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Słoneczniczki dobrze wyglądają posadzone w większych grupach
Spis treści
- Jak wygląda słoneczniczek szorstki?
- Wymagania uprawowe słoneczniczka szorstkiego
- Słoneczniczek szorstki - pielęgnacja
- Jak odmłodzić słoneczniczek szorstki?
- Zastosowanie słoneczniczka szorstkiego w ogrodzie
Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides) to pochodząca z Ameryki Północnej bylina, która pełnię swego piękna ukazuje latem. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Z uprawą tej rośliny poradzą sobie nawet mało doświadczone w ogrodniczej profesji osoby - jest bowiem bardzo wytrzymała na niesprzyjające warunki i ma niewielkie wymagania.
Jak wygląda słoneczniczek szorstki?
Słoneczniczek to bylina osiągająca od 70 do 100 cm wysokości, tworząca kępy sztywnych, prostych, wzniesionych pędów pokrytych szorstkimi włoskami. Na pędach oraz u podstawy rośliny rozwijają się duże, zielone, jajowatego kształtu, sztywne, piłkowane na brzegach liście, które również są szorstko owłosione.
Kwitnienie słoneczniczka szorstkiego rozpoczyna się w lipcu i trwa do jesieni (do września, a nawet do października). Koszyczkowate kwiatostany osadzone są na szczytach pędów, mają 5-10 cm średnicy i intensywnie żółtą barwę (ale są też odmiany o jasnożółtych lub pomarańczowych kwiatach), przypominają kwiaty słonecznika. Złożone są zazwyczaj z jednego okółka płatków języczkowych, ale u odmian mogą być półpełne lub pełne. Kwiaty słoneczniczka są miododajne.
Wymagania uprawowe słoneczniczka szorstkiego
- Stanowisko dla słoneczniczka szorstkiego
W uprawie słoneczniczka ważne jest, by posadzić go na odpowiednim stanowisku. Powinno być ono ciepłe i nasłonecznione. Roślina zniesie też niewielki półcień, natomiast źle będzie rosła w cieniu.
- Podłoże dla słoneczniczka szorstkiego
Słoneczniczek potrzebuje podłoża żyznego, próchniczego, o pH od 5,5 do 7. Na słabszym podłożu roślina będzie słabo kwitła. Słoneczniczek nie znosi natomiast podłoża przepuszczalnego.
- Mrozoodporność słoneczniczka szorstkiego
Słoneczniczek szorstki jest rośliną w pełni mrozoodporną i nie potrzebuje okrywania na zimę.
Zobacz słoneczniczek szorstki w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Słoneczniczki dobrze wyglądają posadzone w większych grupach
Słoneczniczek szorstki - pielęgnacja
Słoneczniczek szorstki jest odporny na suszę i dlatego nie jest konieczne jego częste podlewanie. Jednak trzeba zadbać o nawadnianie w okresie przedłużającej się suszy, bowiem dłuższy niedostatek wody spowoduje zahamowanie tworzenia nowych pąków kwiatowych.
Przy okazji podlewania słoneczniczka szorstkiego warto odchwaścić i spulchnić podłoże wokół rośliny. Korzystne jest ściółkowanie podstawy rośliny grubą warstwą kompostu.
By przedłużyć okres kwitnienia (nawet do października!), należy regularnie usuwać u słoneczniczka przekwitłe kwiaty.
Jesienią, gdy wszystkie kwiaty już przekwitną, trzeba ściąć wszystkie pędy rośliny na wysokości około 20 cm. nad ziemią.Wiosną warto delikatnie uszczyknąć końcówki pędów słoneczniczka - przyczyni się to do lepszego rozkrzewienia rośliny.
Jak odmłodzić słoneczniczek szorstki?
W dobrych warunkach kępy słoneczniczka dość mocno się rozrastają i warto roślinę co kilka lat odmładzać. Robimy to wiosną (kwiecień-maj), dzieląc wykopaną kępę na kilka części, tak by każda miała przynajmniej jeden pąk i mocne korzenie. Każdą część sadzimy osobno do gruntu.
Zastosowanie słoneczniczka szorstkiego w ogrodzie
Słoneczniczek szorstki jest jedną z najbardziej wartościowych bylin kwitnących latem. To cenna roślina na ogrodowe rabaty i obwódki. Nadaje się także na kwiat cięty (większą trwałość wykazują odmiany o kwiatach pojedynczych). Jest chętnie odwiedzany przez owady zapylające.