Skimia japońska wygląda rewelacyjnie przez cały rok. Jak uprawiać skimię w ogrodzie?

2022-12-28 8:53
Skimia japońska
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Skimia japońska to atrakcyjny zimozielony krzew, który dzięki dekoracyjnym liściom, kwiatom i owocom może zdobić ogród przez cały rok

Skimia japońska należy do roślin wrzosowatych. Doskonale prezentuje się na wrzosowiskach wraz z innymi roślinami kwasolubnymi. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu skimii w ogrodzie.

Skimia japońska (Skimmia japonica) zaliczana do rodziny rutowatych to wyjątkowo atrakcyjny i pięknie kwitnący, choć wymagający krzew ozdobny. Posadzona w donicy może z powodzeniem zdobić tarasy i balkony, a w okresie Bożego Narodzenia także nasze wnętrza.

Spis treści

 1. Skimia japońska - ozdobny krzew
 2. Skimia japońska - odmiany
 3. Skimia japońska - wymagania uprawy
 4. Nawożenie skimii japońskiej
 5. Okrywanie skimii na zimę
 6. Skimia japońska rozmnażanie
 7. Skimia japońska w ogrodzie
 8. Skimia japońska na balkonie

Skimia japońska - ozdobny krzew

Największą ozdobą skimii japońskiej są drobne, ale liczne, kremowobiałe, lekko pachnące kwiaty, zebrane na szczycie pędów w groniaste kwiatostany. Kwiaty są dekoracyjne nie tylko w czasie pełnego rozkwitu (kwiecień-maj), ale również w fazie pąków, które tworzą się na pędach już zimą i mają czerwonoróżowy kolor - zebrane w wiechy wyglądają z daleka jak drobniutkie owocki, dodając w ten sposób roślinie uroku.

Po przekwitnięciu na pędach skimii mogą zawiązać się owoce, przypominające jagody, które zimą bardzo długo utrzymują się na pędach i przykuwają wzrok swoją jaskrawo czerwoną barwą, wspaniale kontrastującą z zielenią liści. Aby jednak owoce mogły się pojawić, obok siebie muszą rosnąć co najmniej dwa egzemplarze krzewu - męski i żeński, gdyż roślina jest dwupienna (kwiaty żeńskie do zawiązania owoców wymagają zapylenia przez kwiaty męskie). Można też poszukać rzadkich odmian obupłciowych. Oprócz wiosennych kwiatów i jesiennych owoców, przez cały rok ozdobą rośliny (krzew zimozielony) pozostaje też ładny, gęsty pokrój i atrakcyjne, duże, szerokie, lancetowate, skórzaste, błyszczące liście.

Uwaga! Wszystkie części skimii japońskiej są trujące.

Skimia japońska - odmiany

Decydując się na uprawę skimii japońskiej, mamy do wyboru wiele odmian, spośród których na uwagę zasługują m.in.:

 • skimia japońska 'Emerald King' - odmiana męska, wys. ok. 1 m, kwiaty kremowe,
 • skimia japońska 'Magic Marlot' - wolno rosnąca odmiana karłowa, wys. 0,5-1 m, zielone liście z białym marginesem,
 • skimia japońska 'Rubella' - odmiana męska, wys. ok. 1,5 m, ciemnoróżowe pąki kwiatowe,
 • skimia japońska 'Kew White' - odmiana żeńska o białych owocach, wys. ok. 0,8 m,
 • skimia japońska 'Redruth' - odmiana obupłciowa, wys. ok. 1 m,
 • skimia japońska 'Nymans' - odmiana żeńska, owoce czerwone,
 • skimia japońska 'Rubinetta' - odmiana męska, wys. ok. 0,8 m.

Skimia japońska - wymagania uprawy

Niestety, choć skimia japońska jest rośliną bardzo ozdobą i z pewnością może być atrakcją każdego ogrodu, jej uprawa nie jest łatwa. Krzew nie jest dostatecznie mrozoodporny, a do tego ma dość szczególne wymagania uprawowe.

Skimia japońska najlepiej rośnie na osłoniętych, półcienistych stanowiskach z rozproszonym światłem oraz na żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach o kwaśnym odczynie pH. Skimia japońska nie znosi przesuszenia ani zalania i źle reaguje na ostre słońce, powodujące żółknięcie liści. Nie toleruje też gleb wapiennych, na których ulega chlorozie. Skimia japońska nie wymaga cięcia, ale glebę wokół niego dobrze jest ściółkować korą, co zapobiega nadmiernemu parowaniu wody.

Nawożenie skimii japońskiej

Skimię japońską zasila się nawozami dedykowanymi dla roślin kwasolubnych (np. nawozami dla rododendronów i azalii). W sierpniu i wrześniu wskazane stosujemy nawozy jesienne, które są bogate a fosfor i potas, a nie zawierają azotu - dzięki tym nawozom roślina dobrze przygotuje się do zimy i zawiąże pąki kwiatowe, które rozwiną się wiosną następnego roku.

Okrywanie skimii na zimę

Skimia japońska nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego powinna być uprawiana w najcieplejszych rejonach kraju i okrywana na zimę włókniną. Jej delikatne pędy zimą mogą też zostać uszkodzone przez zalegający na nich ciężki śnieg, a zimozielone liście sprawiają, że jest wrażliwa na suszę fizjologiczną.

Skimia japońska rozmnażanie

Podobnie jak uprawa, niełatwe jest też rozmnażanie krzewu. Wprawdzie młode sadzonki sikmii japońskiej można uzyskać przez pobranie wczesną jesienią i ukorzenienie półzdrewniałych lub zdrewniałych sadzonek pędowych, ale zadanie jest trudne, czasochłonne i w warunkach amatorskich rzadko kończy się powodzeniem. Skimię japońską można też rozmnożyć przez odkłady, które ukorzeniają się jednak bardzo długo (nawet ponad rok). Niełatwe jest też rozmnażanie roślin za pomocą siewu nasion jesienią (nasiona należy oczyścić z miąższu).

Skimia japońska w ogrodzie

W ogrodzie skimia japońska wspaniale prezentuje się na wrzosowiskach w towarzystwie innych roślin kwasolubnych, takich jak różaneczniki, azalie, wrzosy, pierisy, kiścienie, kalmie, ale równie dobrze wygląda w ogrodach japońskich i leśnych. W naturze krzew dorasta do około 7 metrów, ale w naszym klimacie jest dużo niższy i rzadko przekracza wysokość 1,5 m. Rośnie wolno, więc nadaje się zarówno do dużych, jak i do małych ogrodów.

Warto wiedzieć
Skimia japońska

Autor: GettyImages

Skimia nadaje się do uprawy w pojemnikach

Skimia japońska na balkonie

Skimia japońska uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach niestety nie przezimuje na zewnątrz - na zimę powinna być zabierana do chłodnego, widnego pomieszczenia, gdzie będzie mogła bezpiecznie doczekać wiosny.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Jak zabezpieczyć krzewy w ogrodzie przed zimą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE