Skimia japońska – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

2019-04-15 14:18 Katarzyna Józefowicz
Skimia japońska
Autor: GettyImages

Skimia japońska należy do roślin wrzosowatych. Doskonale prezentuje się na wrzosowiskach wraz z innymi roślinami kwasolubnymi. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu skimii w ogrodzie.

Skimia japońska- ozdobny krzew

Największą ozdobą skimii są drobne, ale liczne, kremowobiałe, lekko pachnące kwiaty, zebrane na szczycie pędów w groniaste kwiatostany. Kwiaty są dekoracyjne nie tylko w czasie pełnego rozkwitu (kwiecień-maj), ale również w fazie pąków, które tworzą się na pędach już zimą i mają czerwonoróżowy kolor - zebrane w wiechy wyglądają z daleka jak drobniutkie owocki, dodając w ten sposób roślinie uroku.
Po przekwitnięciu na pędach skimii mogą zawiązać się prawdziwe owoce, przypominające jagody, które zimą bardzo długo utrzymują się na pędach i przykuwają wzrok swoją jaskrawo czerwoną barwą, wspaniale kontrastującą z zielenią liści. Aby jednak owoce mogły się pojawić, obok siebie muszą rosnąć co najmniej dwa egzemplarze krzewu - męski i żeński, gdyż roślina jest dwupienna (kwiaty żeńskie do zawiązania owoców wymagają zapylenia przez kwity męskie). Można też poszukać rzadkich odmian obupłciowych.
Oprócz wiosennych kwiatów i jesiennych owoców, przez cały rok ozdobą rośliny (krzew zimozielony) pozostaje też ładny, gęsty pokrój i atrakcyjne, duże, szerokie, lancetowate, skórzaste, błyszczące liście.

Skimia japońska
Autor: GettyImages

Skimia japońska - odmiany

Decydując się na uprawę skimii japońskiej, mamy do wyboru wiele odmian, spośród których na uwagę zasługują m.in.:

  • 'Emerald King' - odmiana męska, wys. ok. 1 m, kwiaty kremowe,
  • 'Magic Marlot' - wolno rosnąca odmiana karłowa, wys. 0,5-1 m, zielone liście z białym marginesem,
  • 'Rubella' - odmiana męska, wys. ok. 1,5 m, ciemnoróżowe pąki kwiatowe,
  • 'Kew White' - odmiana żeńska o białych owocach, wys. ok. 0,8 m,
  • 'Redruth' - odmiana obupłciowa, wys. ok. 1 m,
  • 'Nymans' - odmiana żeńska, owoce czerwone,
  • 'Rubinetta' - odmiana męska, wys. ok. 0,8 m.

Skimia japońska - uprawa i pielęgnacja

Niestety, choć skimia japońska jest rośliną bardzo ozdobą i z pewnością może być atrakcją każdego ogrodu, jej uprawa nie jest łatwa. Krzew nie jest dostatecznie mrozoodporny, a do tego ma dość szczególne wymagania uprawowe.

Skimia japońska najlepiej rośnie na osłoniętych, półcienistych stanowiskach z rozproszonym światłem oraz na żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach o kwaśnym odczynie pH. Roślina nie znosi przesuszenia ani zalania i źle reaguje na ostre słońce, powodujące żółknięcie liści. Nie toleruje też gleb wapiennych, na których ulega chlorozie. Krzew nie wymaga cięcia, ale glebę wokół niego dobrze jest ściółkować korą, co zapobiega nadmiernemu parowaniu wody. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego powinna być uprawiana w najcieplejszych rejonach kraju i okrywana na zimę włókniną. Jej delikatne pędy zimą mogą też zostać uszkodzone przez zalegający na nich ciężki śnieg, a zimozielone liście sprawiają, że jest wrażliwa na suszę fizjologiczną.

Podobnie jak uprawa, niełatwe jest też rozmnażanie krzewu. Wprawdzie młode sadzonki można uzyskać przez pobranie wczesną jesienią i ukorzenienie półzdrewniałych lub zdrewniałych sadzonek pędowych, ale zadanie jest trudne, czasochłonne i w warunkach amatorskich rzadko kończy się powodzeniem. Roślinę można też rozmnożyć przez odkłady, które ukorzeniają się jednak bardzo długo (nawet ponad rok). Niełatwe jest też rozmnażanie roślin za pomocą siewu nasion jesienią (nasiona należy oczyścić z miąższu).

Warto wiedzieć
Skimia japońska

Autor: GettyImages

Skimia nadaje się do uprawy w pojemnikach

Skimia uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach niestety nie przezimuje na zewnątrz - na zimę powinna być zabierana do chłodnego, widnego pomieszczenia, gdzie będzie mogła bezpiecznie doczekać wiosny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE