Rumianek pospolity - właściwości i zastosowanie lecznicze rumianku

2015-05-18 13:05 Michał Mazik

Rumianek pospolity to bardzo popularna roślina lecznicza, wykorzystywana nie tylko w ziołolecznictwie, ale także w kosmetyce. Poznaj właściwości i zastosowanie rumianku pospolitego. Znane zioła: rumianek pospolity.

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to zioło wykorzystywane przede wszystkim w medycynie naturalnej i kosmetyce. Pozyskiwany z niego surowiec zielarski ma uniwersalne działanie i  jest bezpieczny nawet dla dzieci. Dlatego warto poznać właściwości i zastosowanie rumianku pospolitego.

Surowiec zielarski – kwiaty rumianku

Surowcem leczniczym i kosmetycznym rumianku pospolitego są jego kwiaty (a właściwie całe kwiatostany -  koszyczki kwiatowe), które pozyskuje się późną wiosną i latem – w początkowym okresie kwitnienia. Koszyczki kwiatowe suszy się w warunkach naturalnych, w zacienionym i przewiewnym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.

>>Przeczytaj też: Rumianek pospolity – jak uprawiać rumianek w ogrodzie, kiedy zbierać i jak suszyć

Skład kwiatów rumianku

Kwiaty rumianku zawierają do 1,5 % olejku eterycznego (znajdują się w nim m.in. związki działające przeciwalergicznie). Ponadto surowiec jest bogaty we flawonoidy, kumaryny, cholinę, związki śluzowe, witaminę C i sole mineralne.

Zastosowanie kwiatów rumianku

Rumianek najczęściej wykorzystuje się zewnętrznie, np. w postaci okładów. Leki z rumianku działają antybakteryjnie, przyśpieszają gojenie się ran i regenerują naskórek. Zaleca się je stosować przy stanach zapalnych skóry, dziąseł i jamy ustnej, oparzeniach oraz zakażeniach grzybicznych.
Natomiast spożywanie kwiatów w formie naparu (parzy się jak herbatę) lub odwaru (gotuje się przez co najmniej kwadrans) działa kojąco na układ pokarmowy przy nieżycie żołądka i jelit. Roślinę można stosować także pomocniczo jako środek uspokajający.
W kosmetyce rumianek jest składnikiem wpływającym na poprawę cery. Wykorzystuje się go przy produkcji mydeł, kremów, maseczek, past do zębów i kremów do kąpieli.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać zioła na balkonie i tarasie. Uprawa ziół w pojemnikach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE