Rozchodnik ościsty - rewelacyjna bylina na skalniaki. Co zrobić, by rozchodnik ościsty utworzył elegancki kobierzec?
Rozchodnik ościsty to urocza, niewysoka bylina sukulentowa, która idealnie sprawdzi się na skalniakach. Czy rozchodnik ościsty kwitnie? Jak mocno się rozrasta? Czy jest zimozielony? Jak rozmnożyć rozchodnik ościsty? Sprawdź, zanim posadzisz go w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Rozchodnik ościsty
Spis treści
- Czy rozchodnik ościsty jest wieloletni?
- Jak wygląda rozchodnik ościsty? Jak się rozrasta?
- Czy rozchodnik ościsty kwitnie? Jak długo kwitnie rozchodnik?
- Jakie wymagania ma rozchodnik ościsty?
- Jak uprawiać rozchodnik ościsty?
- Jak rozmnożyć rozchodnik ościsty?
- Gdzie najlepiej sadzić rozchodnik ościsty?
- Co posadzić obok rozchodnika ościstego?
- Rozchodnik ościsty 'Angelina'
- Rozchodnik ościsty 'Cristatum'
Rozchodnik ościsty (łac. Sedum reflexum, syn. Sedum rupestre) naturalnie występuje w Europie i Azji. Można go spotkać także w Polsce.
Czy rozchodnik ościsty jest wieloletni?
Rozchodnik ościsty jest byliną (rośliną wieloletnią), a do tego jego liście pozostają zielone na zimę.
Jak wygląda rozchodnik ościsty? Jak się rozrasta?
Rozchodnik ościsty tworzy zwarte, szczelnie pokrywające podłoże kępy gęsto ulistnionych, płożących pędów, pokrytych sinawozielonymi, wałeczkowatymi, spiczastymi, skierowanymi ku górze, mięsistymi liśćmi. Kępy te osiągają 15-20 cm wysokości. Pędy u dołu są lekko zdrewniałe. Barwa liści może być inna u odmian.
Czy rozchodnik ościsty kwitnie? Jak długo kwitnie rozchodnik?
Rozchodnik ościsty kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego żółte, średnicy do 2,5 cm, gwiazdkowate kwiaty zebrane są w baldachogrona osadzone na wysokich, dorastających do 30 cm wysokości pędach kwiatostanowych. Kwiaty rozchodnika ościstego są chętnie odwiedzane przez pszczoły oraz inne owady zapylające.
Jakie wymagania ma rozchodnik ościsty?
Rozchodnik ościsty jest rośliną mało wymagającą i bardzo odporną. Dobrze wytrzymuje niedobór wody, dlatego nie są dla niego straszne okresy suszy - jest sukulentem, który gromadzi wodę w mięsistych liściach. Roślina nie ma też szczególnych wymagań dotyczących podłoża. Gleba powinna być przepuszczalna i jałowa. Podłoża zbyt ciężkie, nieprzepuszczalne i mokre mogą prowadzić do gnicia rośliny. Rozchodnik ościsty najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i suchym stanowisku.
Niestety jest mało odporny na mróz i w najchłodniejszych rejonach kraju może nie przetrwać zimy.
Jak uprawiać rozchodnik ościsty?
Przed sadzeniem rozchodnika ościstego należy dokładnie odchwaścić glebę (to ważne, ponieważ jeśli między kępami rozchodnika wyrosną chwasty, ich usunięcie bez uszkodzenia rozchodnika będzie niemożliwe). Podłoże należy też dobrze rozdrobnić i napowietrzyć - umożliwi to dobry rozwój korzeni rozchodnika. Sadząc trzeba starannie docisnąć podłoże wokół rośliny.
Rozchodnik ościsty nie wymaga nawożenia (na zasobnych glebach rośnie słabo), a podlewamy go bardzo rzadko. W uprawie pojemnikowej należy zadbać o drenaż.
Jak rozmnożyć rozchodnik ościsty?
Rozmnażanie rozchodnika ościstego nie sprawia trudności. Najlepiej rozmnażać go przez sadzonki pędowe, pobierane i ukorzeniane wiosną i latem. Innym łatwym sposobem rozmnażania rozchodnika ościstego jest podział rośliny, przeprowadzany od kwietnia do sierpnia (wykopane rośliny delikatnie dzielimy na mniejsze części, które natychmiast przesadzamy w nowe miejsca).
Gdzie najlepiej sadzić rozchodnik ościsty?
Rozchodnik ościsty to efektowna roślina o nieco egzotycznym wyglądzie. Doskonale zadarnia duże piaszczyste, słoneczne powierzchnie. Dobrze czuje się na skalniakach, ponieważ nagrzane za dnia kamienie w nocy stopniowo oddają ciepło, dzięki czemu rośliny są chronione przed nagłymi zmianami temperatury. Dobrze rośnie także na ogrodowych rabatach (szczególnie żwirowych), a nawet w szczelinach między płytami lub kostkami bruku. Nadaje się do zadarniania terenu. Można też uprawiać go w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. Jest także polecany do zadarniania zielonych dachów.
Co posadzić obok rozchodnika ościstego?
Rozchodnik ościsty ładnie prezentuje się w zestawieniu z innymi gatunkami rozchodników, a także z rojnikami oraz niskimi roślinami zielnymi, takimi jak floks szydlasty, macierzanki, goździki, zawciąg, rogownica, smagliczka czy żagwin.
Przeczytaj tez:
Autor: GettyImages
Rozchodnik ościsty
Rozchodnik ościsty 'Angelina'
Jedną z bardziej dekoracyjnych odmian rozchodnika ościstego jest 'Angelina', której drobniutkie liście mają żółtopomarańczowy kolor. Kwitnie na żółto od lipca do sierpnia, tworząc w tym okresie efektowne kobierce.
Rozchodnik ościsty 'Cristatum'
Odmiana 'Cristatum' wyróżnia się niezwykle interesującym pokrojem zmutowanych pędów, które przybierają formę grzebieniastych poduch - są taśmowo rozszerzone, mają pofalowane wierzchołki pokryte drobnymi, igiełkowatymi listkami. Rośnie wolno.
Autor: GettyImages
Kwitnące rozchodniki na skalniaku
Autor: GettyImages
Rozchodnik karpacki