Przywarka japońska BURST OF LIGHT® - super pnącze do cienia!

2016-09-15 11:33 CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Przywarka japońska BURST OF LIGHT® to znakomita roślina do miejsc półcienistych i zacienionych. Jeśli masz w ogrodzie zacienione miejsce i nie wiesz jakie pnącze tam posadzić, wybierz przywarkę japońską BURST OF LIGHT®. Ta roślina nie tylko rozjaśni ciemny zakątek, ale również zachwyci swoja dekoracyjnością.

Przywarka japońska BURST OF LIGHT® (łac. Schizophragma hydrangeoides BURST OF LIGHT®) to pnącze charakteryzujące się pięknymi dużymi biało-zielonymi, pstrymi liśćmi oraz kremowobiałymi kwiatami zebranymi w płaskie dekoracyjne kwiatostany.
To roślina znakomicie nadająca się do sadzenia w półcieniu lub w cieniu, przy ścianach i drzewach. Świetnie sprawdza się także jako roślina okrywowa. Dzięki swoim pstrym liściom idealnie rozświetla cieniste zakątki ogrodów.Wyselekcjonowana w Japonii. Nazwana przez Szczepana Marczyńskiego. Wprowadzona do sprzedaży w 2016 r.

Przywarka japońska BURST OF LIGHT® - jak wygląda

Ta odmiana przywarki japońskiej ma bardzo dekoracyjne liście, które osiągają 12–18 cm długości, szeroko owalne, grubo ząbkowane, z nieregularnym biało-zielonym upstrzeniem. Kwiaty są drobne, kremowobiałe, lekko pachnące miodem. Gęsto wypełniają płaskie, duże, baldachogroniaste kwiatostany średnicy 25 cm. Główną ozdobą kwiatostanów są duże (3–5 cm), białe działki kwiatów płonnych, tworzące wianuszek wokół kwiatostanu. Pod koniec kwitnienia działki kwiatów płonnych mają zielonkawy odcień. Przywarka japońska BURST OF LIGHT® rozpoczyna kwitnienie pod koniec czerwca i kontynuuje je przez lipiec. Rozpoczyna kwitnienie w 2.–3. roku po posadzeniu. Owoce to niepozorne, suche żebrowane torebki bez znaczenia dekoracyjnego.

Gdzie sadzić przywarkę japońska BURST OF LIGHT®

Pnącze wspina się za pomocą korzeni czepnych. Rośnie powoli; osiąga do 6 m wysokości, rocznie przyrasta 0,5 m. Najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych i półcienistych. Wymaga gleb lekko wilgotnych, ale nie podmokłych, próchnicznych, kwaśnych. Źle znosi suszę. Jest rośliną mrozoodporną (strefa 5B˗8).

Przywarka japońska BURST OF LIGHT® - sadzenie i pielęgnacja

Przed posadzeniem pojemnik z rośliną zanurzyć w naczyniu z wodą na 10˗30 minut. Roślinę sadzi się w dole o wymiarach 40 x 40 x 40 cm, z wysypaną na dnie 10-centzmetrow warstwą dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej, około 1 cm głębiej niż rosła dotychczas. Dół wypełnia się żyzną ziemią. Pnącze należy sadzić w odległości co najmniej 30 cm od ścian lub innych roślin. Przywarka japońska BURST OF LIGHT® nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi cięcie korygujące.

Więcej informacji na www.clematis.com.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE