Przemarznięcie roślin domowych – jak rozpoznać i uratować przemarzniętą roślinę?
Okres jesienno-zimowy, to niebezpieczny czas nie tylko dla roślin w ogrodzie, ale także tych na domowych parapetach. Nagłe zmiany lub spadki temperatur mogą zaszkodzić wielu, często egzotycznym gatunkom domowych roślin doniczkowych. Jak rozpoznać przemarznięcie roślin w domu i skutecznie im pomóc?
Spis treści
- Kiedy rośliny domowe są narażone na przemarznięcie?
- Objawy przemarznięcia roślin domowych
- Jakie rośliny domowe są najbardziej narażone na przemarznięcie?
- Jak chronić rośliny domowe przed przemarznięciem?
- Jak uratować przemarzniętą roślinę domową?
Kiedy rośliny domowe są narażone na przemarznięcie?
Okazuje się, że niska temperatura może być niebezpieczna także dla roślin doniczkowych uprawianych w domach, mieszkaniach i innych pomieszczeniach. Trzeba pamiętać, że stojąc na parapetach czy w pobliżu okien są one narażone na działanie chłodnego powietrza zimą, a także na przeciągi. Takie nagłe spadki temperatury, szczególnie w ogrzewanych zimą pomieszczeniach, powodują szok wielu ciepłolubnych roślin, na których mogą pojawić się niepokojące objawy przemarznięcia (czasem przypominające rozwój choroby grzybowej).
Dla niektórych roślin groźne i niebezpieczne może być także podlewanie bardzo zimną wodą. W zimie rośliny doniczkowe mogą również ucierpieć w czasie transportu ze sklepu do domu, kiedy nagle zostają narażone działanie bardzo zimnego powietrza.
Autor: GettyImages
Mroźne powietrze może być bardzo szkodliwe dla uprawianych w domu roślin egzotycznych, takich jak storczyki
Objawy przemarznięcia roślin domowych
Zimą, na liściach roślin stojących przy często otwieranych oknach, na parapetach mogą pojawić się ciemne plamy, które mogą być mylone z objawami chorób. Czasem rośliny mogą reagować w ten sposób, nawet jeśli nie otwieramy okien, ale są nieszczelne i parapet nagle mocno się wychładza. Na blaszce liściowej (często przy jej krawędzi) powstają nieregularne, rozlane szaro-brązowe plamy z zieloną obwódką. Z czasem plamy mogą obejmować coraz większą powierzchnię liścia i powodować jego zasychanie. W ekstremalnych przypadkach, rośliny narażone na podmuchy zimnego powietrza (przeciągi) mogą w krótkim czasie w całości zbrązowieć i zasychać.
Jakie rośliny domowe są najbardziej narażone na przemarznięcie?
Do najmniej odpornych i źle reagujących na nagłe ochłodzenie (przeciągi) roślin domowych należą między innymi storczyki (orchidee), paprocie, fikusy, aglaonemy.
W przypadku roślin kwitnących (np. storczyki) uszkodzeniu (przemarznięciu) mogą ulec też kwiaty, które brązowieją i opadają.
Jak chronić rośliny domowe przed przemarznięciem?
Aby zabezpieczyć rośliny domowe przed wspomnianymi uszkodzeniami w zimie, warto przede wszystkim chronić je przed zimnym powietrzem.
- Trzeba usunąć je z miejsc, gdzie często otwieramy zimą okna, z korytarzy, gdzie występują przeciągi itp.
- Jeśli okna nie są szczelne, dobrym pomysłem będzie wymiana uszczelek lub ułożenie wzdłuż dolnej krawędzi ram okiennych koca lub innego materiału izolującego rośliny od chłodu.
- Najprościej będzie jednak po prostu przenieść doniczki w zaciszne, ale w miarę jasne miejsce, gdzie nie będą narażone na nagłe zmiany temperatur i przeciągi zimą.
- Praktyczne sposoby na zabezpieczenie roślin przed chłodem i skutkami uszkodzeń to także umieszczenie doniczek w dodatkowych osłonkach oraz ustawienie ich nieco wyżej (np. na wyższych półkach), gdzie nie docierają przeciągi.
- Ponadto, w ramach profilaktyki, warto systematycznie monitorować stan roślin, by jak najszybciej zareagować, gdy pojawią pierwsze niepokojące objawy.
Jak często podlewać kwiaty doniczkowe zimą? Czy naprawdę konieczne jest ograniczanie podlewania?
Jak uratować przemarzniętą roślinę domową?
Jeśli z powodu przemrożenia ucierpiał pojedynczy liść lub kilka, można uratować roślinę. Uszkodzone szpecące rośliny liście z plamami po prostu usuwamy. Oczywiście jednocześnie doniczkę przestawiamy w miejsce nienarażone na chłody. Usunięcie uszkodzonych liści jest ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale też po to, by zapobiec rozwojowi chorób grzybowych, które łatwo atakują rośliny osłabione lub uszkodzone mechanicznie liście.
Po usunięciu uszkodzonych przez chłód liści i ustawieniu roślin w bezpiecznym miejscu można je także wzmocnić i pobudzić do dalszego wzrostu. Pomogą w tym specjalne preparaty, tzw. stymulatory wzrostu, które przede wszystkim pomagają roślinie zregenerować się po sytuacjach stresowych, jak np. przemarznięcie czy susza i odbudować optymalną odporność. Są to preparaty naturalne, w tym(np. na bazie pokrzywy lub kwasów humusowych, biologiczne (zawierające pożyteczne mikroorganizmy) lub specjalnie dobrane substancje czynne wzmacniające rośliny (np. popularny preparat ASAHI).
Zimowe nawożenie roślin doniczkowych. Jakie domowe kwiaty nawozi się zimą? Czym nawozić kwiaty zimą?