Pomidory koktajlowe - 10 najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych

2013-05-29 12:47
Pomidory koktajlowe
Autor: GettyImages Pomidory koktajlowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność

Pomidory koktajlowe (pomidory drobnoowocowe) to pomidory o drobnych owocach, coraz częściej uprawiane w ogrodach i na balkonach. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych. Pomidory koktajlowe: odmiany i uprawa.

Pomidory drobnoowocowe (Lycopersicon esculentum var. cerasiforme), zwane pomidorami koktajlowymi, są znacznie mniejsze od tradycyjnych odmian pomidorów (wielko- i średnioowocowych). Na szczęście smak i zapach miniaturowych pomidorów koktajlowych niczym się nie różni od ich większych kuzynów.

Pomidory koktajlowe doskonale nadają się jako przekąski, dodatki do sałatek lub kolorowe dekoracje posiłków. Ich olbrzymią zaletą jest to, że pomidory koktajlowe możemy uprawiać nawet wtedy gdy nie mamy własnego ogrodu, np. na balkonie. Pomidory koktajlowe doskonale nadają się do uprawy w doniczkach, nawet na tarasie lub balkonie.

Przeczytaj też: Pomidory na balkonie - zasady uprawy i odmiany pomidorów na balkon >>>

Odmiany pomidorów koktajlowych

Pomidory koktajlowe odmiany - wśród pomidorów drobnoowocowych można wyróżnić pomidory typu cocktail, cherry oraz cherry plum. Wszystkie umownie (choć nie do końca prawidłowo) nazywamy pomidorami koktajlowymi, gdyż ich owoce nie przekraczają 3–4 cm średnicy. W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele odmian.

Przedstawiamy charakterystykę 10 najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych:

  • Pomidor koktajlowy ‘Balconi Red’ – jedna z najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach. Tworzy duże owoce, zebrane w luźne grona.
  • Pomidor koktajlowy ‘Cerise Czereśniowy’ – bardzo plenna odmiana pomidora koktajlowego. Dobrze rośnie w gruncie oraz w pojemnikach, wymaga jednak podpory ze względu na wysoki wzrost. Ma smaczne, okrągłe, czerwone owoce.
  • Pomidor koktajlowy ‘Cherola’ – wczesna i plenna odmiana pomidorów koktajlowych, polecana do uprawy w ogrodzie lub w pod folią. Owoce czerwone, kuliste, w długich gronach po około 20 sztuk.
  • Pomidor koktajlowy ‘Koralik’ – odmiana pomidorów koktajlowych samo kończąca o silnym wzroście. Rodzi drobne, bardzo liczne owoce na rozgałęzionych gronach. Jest odporna na zarazę ziemniaka. Doskonała do uprawy doniczkowej na balkonie.
  • Pomidor koktajlowy ‘Mirabell’ – odmiana pomidorów koktajlowych do uprawy w gruncie, wysoka, o bardzo słodkich, żółtych owocach.
  • Pomidor koktajlowy ‘Pendulina Red’ – bardzo ciekawa ozdobna odmiana pomidora koktajlowego, o zwisających pędach. Owoce smaczne, bardzo drobne, czerwone. Dobrze rośnie w gruncie, pod osłonami oraz pojemnikach – w szczególności w wiszących doniczkach.
  • Pomidor koktajlowy ‘Perun’ – odmiana plenna, pomidory koktajlowe polecane do uprawy amatorskiej. Tworzy żółte owoce o gruszkowatym kształcie.
  • Pomidor koktajlowy ‘Pokusa’ – wczesna, silnie rosnąca odmiana pomidorów koktajlowych wymagająca podpór. Tworzy drobne, okrągłe i czerwone owoce zebrane w bardzo długie grona.
  • Pomidor koktajlowy ‘Sweetbaby’ – gruntowa odmiana pomidorów koktajlowych, bardzo plenna, o wysokim wzroście, czerwonych owocach zebranych w średniej długości grona.
  • Pomidor koktajlowy ‘Venus’ – karłowa odmiana pomidorów koktajlowych doskonała do uprawy w doniczkach. Tworzy drobne, pomarańczowe owoce.

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Warzywa na balkon - pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE