Pomidory koktajlowe: 10 najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych

Pomidory koktajlowe (pomidory drobnoowocowe) to pomidory o drobnych owocach, coraz częściej uprawiane w ogrodach i na balkonach. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych. Pomidory koktajlowe: odmiany i uprawa.

Pomidory drobnoowocowe (Lycopersicon esculentum var. cerasiforme), zwane pomidorami koktajlowymi, są znacznie mniejsze od tradycyjnych odmian pomidorów (wielko- i średnioowocowych). Na szczęście smak i zapach miniaturowych pomidorów koktajlowych niczym się nie różni od ich większych kuzynów. Pomidory koktajlowe doskonale nadają się jako przekąski, dodatki do sałatek lub kolorowe dekoracje posiłków. Ich olbrzymią zaletą jest to, że pomidory koktajowe możemy uprawiać nawet wtedy gdy nie mamy własnego ogrodu, np. na balkonie. Pomidory koktajlowe doskonale nadają się do uprawy w doniczkach, nawet na tarasie lub balkonie.

Odmiany pomidorów kokatajlowych

POMIDORY KOKTAJLOWE ODMIANY: wśród pomidorów drobnoowocowych można wyróżnić pomidory typu cocktail, cherry oraz cherry plum. Wszystkie umownie (choć nie do końca prawidłowo) nazywamy pomidorami koktajlowymi, gdyż ich owoce nie przekraczają 3–4 cm średnicy. W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele odmian.
Przedstawiamy charakterystykę 10 najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych:

  • ‘Balconi Red’ – jedna z najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach. Tworzy duże owoce, zebrane w luźne grona.
  • ‘Cerise Czereśniowy’ – bardzo plenna odmiana pomidora koktajlowego. Dobrze rośnie w gruncie oraz w pojemnikach, wymaga jednak podpory ze względu na wysoki wzrost. Ma smaczne, okrągłe, czerwone owoce.
  • ‘Cherola’ – wczesna i plenna odmiana pomidorów koktajlowych, polecana do uprawy w ogrodzie lub w pod folią. Owoce czerwone, kuliste, w długich gronach po około 20 sztuk.
  • ‘Koralik’ – odmiana pomidorów koktajlowych samo kończąca o silnym wzroście. Rodzi drobne, bardzo liczne owoce na rozgałęzionych gronach. Jest odporna na zarazę ziemniaka. Doskonała do uprawy doniczkowej na balkonie.
  • ‘Mirabell’ – odmiana pomidorów koktajlowych do uprawy w gruncie, wysoka, o bardzo słodkich, żółtych owocach.
  • ‘Pendulina Red’ – bardzo ciekawa ozdobna odmiana pomidora koktajlowego, o zwisających pędach. Owoce smaczne, bardzo drobne, czerwone. Dobrze rośnie w gruncie, pod osłonami oraz pojemnikach – w szczególności w wiszących doniczkach.
  • ‘Perun’ – odmiana plenna, pomidory koktajlowe polecane do uprawy amatorskiej. Tworzy żółte owoce o gruszkowatym kształcie.
  • ‘Pokusa’ – wczesna, silnie rosnąca odmiana pomidorów koktajlowych wymagająca podpór. Tworzy drobne, okrągłe i czerwone owoce zebrane w bardzo długie grona.
  • ‘Sweetbaby’ – gruntowa odmiana pomidorów koktajlowych, bardzo plenna, o wysokim wzroście, czerwonych owocach zebranych w średniej długości grona.
  • ‘Venus’ – karłowa odmiana pomidorów koktajlowych doskonała do uprawy w doniczkach. Tworzy drobne, pomarańczowe owoce.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
lucyna56
|

Panie Pawle, przeczytałam uważnie cały artykuł. Brakuje mi jednak jednej bardzo ważnej informacji, mianowicie jakie są terminy siewu poszczególnych odmian prezentowanych pomidorów? Czy może mi Pan podpowiedzieć które odmiany nadaję się jeszcze w tym momencie ( połowa czerwca) do wysiewu tak aby możliwy był jeszcze zbiór przed zimą. Intuicja odpowiada mi , że najlepiej sprawdzą się odmiany drobne, będące odporne na choroby grzybowe? Czy może Pan potwierdzić lub zaprzeczyć? Ewentualnie czy może mi Pan wybrać jakieś odmiany które można jeszcze uprawiać. Na koniec dodam, że uprawa będzie prowadzona na południowym balkonie w drewnianych donicach 80 litrowych w ziemi uniwersalnej z biedronki. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc Lucyna