Piwonia koperkowa - wyjątkowa ozdoba ogrodu. Jak uprawiać piwonię koperkową?

2023-05-30 16:32

Piwonia koperkowa, znana jako piwonia delikatna lub piwonia wąskolistna (łac. Paeonia tenuifolia) to roślina obok której nie można przejść obojętnie. Zachwyca nie tylko efektownymi kwiatami, ale także ciekawymi liśćmi, przypominającymi liście kopru. Jak uprawiać piwonię koperkową w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak wygląda piwonia koperkowa?
  2. Jakie wymagania ma piwonia koperkowa?
  3. Jak uprawiać piwonię koperkową?
  4. Czy piwonia koperkowa jest mrozoodporna?
  5. Zastosowanie piwonii koperkowej w ogrodzie

Piwonia koperkowa (piwonia delikatna lub piwonia wąskolistna, łac. Paeonia tenuifolia) jest mniej znana niż piwonia chińska czy piwonia drzewiasta, ale w ogrodach uprawiana jest od dawna. To bylina pochodząca z Kaukazu, należąca do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae).

Jak wygląda piwonia koperkowa?

Piwonia koperkowa to bylina o krzaczastym pokroju. Roślina osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Ma zgrubiałe korzenie (tzw. korzenie marchwiaste) i pierzaste, mocno powcinane liście, które wyglądem przypominają liście kopru (stąd nazwa rośliny).

Piwonia koperkowa kwitnie w maju, czasem nawet już w kwietniu. Kwiaty są pojedyncze (choć są odmiany o kwiatach pełnych, np. ‘Rubra Plena’, która kwitnie dwa tygodnie później niż gatunek), intensywnie czerwone (są też odmiany o kwiatach różowych, np. ‘Rosea’), błyszczące, o średnicy 6-8 cm, z licznymi, żółtymi pręcikami. Na każdym pędzie wyrasta jeden kwiat.

Jakie wymagania ma piwonia koperkowa?

Piwonia wąskolistna jest rośliną długowieczną, na jednym miejscu może rosnąć wiele lat, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki rozwoju.

  • Stanowisko dla piwonii koperkowej

Roślina potrzebuje stanowisk słonecznych, choć poradzi sobie również w lekkim półcieniu. Unikajmy sadzenia jej w miejscach zacienionych. Wybierajmy miejsca zaciszne, osłonięte wyższymi roślinami.

  • Podłoże dla piwonii koperkowej

Podłoże do uprawy piwonii koperkowej nie może być podmokłe i słabo przepuszczalne, bo wtedy roślinie grozi zagniwanie i porażanie przez choroby grzybowe. Najlepsza dla tego gatunku piwonii jest gleba dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, najlepiej gliniasto-piaszczysta, umiarkowanie wilgotna. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny.

Piwonia koperkowa
Autor: GettyImages Piwonia koperkowa

Jak uprawiać piwonię koperkową?

  • Sadzenie piwonii koperkowej

Piwonię koperkową można sadzić w dwóch terminach: wiosną (w marcu) oraz pod koniec lata (w sierpniu lub we wrześniu). Sadząc kilka egzemplarzy obok siebie należy zachować odstęp około 50 cm. Piwonia koperkowa nie lubi być przesadzana.

  • Podlewanie piwonii koperkowej

Podlewać piwonię koperkową należy umiarkowanie, tak by roślina nie "stała" w wodzie (nadmiar wody powoduje gnicie mięsistych korzeni.). Wystarczy podlewać raz na kilka dni. Pamiętajmy jednak, by w okresach suszy dostarczać jej większych ilości wody.

  • Nawożenie piwonii koperkowej

Piwonię koperkową nawozimy dwa razy w roku:

  • wiosną (w kwietniu) nawozem mineralnym przeznaczonym do roślin kwitnących (o niskiej zawartości azotu),
  • jesienią (we wrześniu bądź październiku) gnojówką lub kompostem (przekopując je z ziemią wokół rośliny).
  • Rozmnażanie piwonii koperkowej

Piwonię koperkową można rozmnażać generatywnie (przez nasiona) lub wegetatywnie (przez podział karpy). Ten drugi sposób jest łatwiejszy.

Do rozmnażania przeznaczamy rozrośnięte egzemplarze, które mają minimum 5 lat. Zabieg wykonujemy jesienią (koniec sierpnia, początek września). Wykopaną karpę dzielimy na kilka części - każda z nich musi mieć przynajmniej dwa pąki i kilka korzonków. Rozdzielone części sadzimy tak, aby pąki, które są na szyjce korzeniowej, znalazły się tuż pod ziemią (nie głębiej niż 2–3 cm). Przed sadzeniem warto dodać kompostu do dołka wykopanego pod każdą nową roślinę.

Przeczytaj też:

Czy piwonia koperkowa jest mrozoodporna?

Piwonia wąskolistna jest całkowicie mrozoodporna. Na okres zimy część nadziemna rośliny zamiera. Jesienią trzeba ściąć obumarłe liście.

Piwonia koperkowa
Autor: GettyImages Piwonia koperkowa

Zastosowanie piwonii koperkowej w ogrodzie

Piwonia koperkowa to znakomita roślina na rabaty bylinowe. Najładniej prezentuje się posadzona w grupie po kilka sztuk (na 1 m2 sadzimy 4-5 szt.). Można ją również sadzić na skalniakach. Nadaje się też do uprawy pojemnikowej oraz na kwiat cięty, choć trzeba mieć na uwadze, że nadmierne cięcie kwiatów z całymi łodygami może spowodować słabsze kwitnienie w roku następnym.

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu