Narcyzy doniczkowe - jak dbać o narcyzy w doniczkach

2022-03-24 8:11
Narcyzy- podlewanie
Autor: www.thinkstockphotos.com Narcyzy w doniczkach należy podlewać dość często, ale bardzo umiarkowanie

Narcyzy w doniczkach należą do najpopularniejszych wiosennych kwiatów, którymi zdobimy nasze wnętrza. Właściwa pielęgnacja narcyzów doniczkowych pozwoli długo cieszyć się ich pięknem. Jak dbać o narcyzy w doniczkach - czy trzeba przesadzać po zakupie, gdzie ustawić rośliny w domu, jak podlewać i nawozić i co zrobić z cebulkami po przekwitnięciu?

Narcyzy to jedne z najpiękniejszych kwiatów cebulowych, zakwitających wiosną w naszych ogrodach. Nie musimy jednak czekać na nie aż do kwietnia czy maja, gdyż rośliny doskonale nadają się do pędzenia i uprawy w doniczkach. Po właściwym przygotowaniu zakwitają już w lutym, dzięki czemu w mieszkaniu możemy poczuć wiosnę dużo wcześniej niż w ogrodzie. Jeśli chcesz, aby do twojego domu zawitała wiosna, stwórz dekoracje z wiosennych kwiatów - doskonale nadają się do tego narcyzy doniczkowe. Proste kompozycje z żółtych kwiatów narcyzów rozświetlą każde wnętrze. Wystarczy wstawić rośliny do ozdobnych osłonek w ciekawych, wiosennych kolorach, dodając wstążki lub rafię. Narcyzy w doniczkach można też wiosną wystawić na balkon bądź taras. W wiosennej roślinnej kompozycji można połączyć narcyzy z innymi kwiatami, na przykład bratkami, tulipanami, stokrotkami czy szafirkami.

Podpowiadamy, jak pielęgnować narcyzy w doniczkach, by długo kwitły.

Narcyzy doniczkowe - pędzenie narcyzów (przyspieszanie kwitnienia)

Trzeba jednak pamiętać, że choć narcyzy mogą być uprawiane w domu, z natury są roślinami ogrodowymi, dlatego jeśli chcemy posadzić je w doniczkach, ich cebule musimy wcześniej odpowiednio do tego przygotować za pomocą pędzenia, czyli procesu sztucznego przyspieszania kwitnienia roślin cebulowych. Zabieg polega na przetrzymywaniu cebul przez określony czas w różnych temperaturach, co pozwala naśladować ich naturalny cykl rozwojowy w sztucznych warunkach i sterować terminami kwitnienia.

Pędzenie narcyzów można przeprowadzić samodzielnie, ale jest to zadanie dość trudne i czasochłonne. Cebule przeznaczone do pędzenia trzeba wykopać z gruntu wczesnym latem i przez tydzień przetrzymywać w temperaturze 30-35 st. C, a później przez dwa tygodnie w temperaturze 15-17 st. C. Po tym czasie cebule chłodzi się przez 2-3 miesiące w temperaturze 5-9 st. C, a następnie wysadza do doniczek i umieszcza w chłodnym, widnym pomieszczeniu aż do czasu, gdy liście osiągną kilka centymetrów wysokości.

Aby ułatwić sobie samodzielne przygotowanie narcyzów do uprawy doniczkowej można kupić już preparowane cebule, nadające się do bezpośredniego posadzenia do doniczki. Zwykle jednak na pędzenie narcyzów nie mamy ani czasu, ani odpowiednich warunków, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych roślin w doniczkach. Przy wyborze doniczkowego narcyza musimy zwrócić uwagę, czy liście nie są uszkodzone, słabe, pożółkłe lub wiotkie, gdyż takie narcyzy raczej nie zakwitną.

Przeczytaj też: Pędzenie tulipanów. Jak przyspieszyć kwitnienie tulipanów w doniczkach

Narcyzy w doniczce - gdzie ustawić rośliny

Po przyniesieniu ich do domu zakupionych narcyzów w doniczkach, powinniśmy ustawić je w chłodnym i bardzo jasnym miejscu (np. nieogrzewanej werandzie)do czasu, kiedy zaczną wypuszczać pędy kwiatowe. Nie należy ich jednak ustawiać na balkonie, gdyż z powodu wcześniejszego przetrzymywania w dość wysokich temperaturach zostały rozhartowane i po wystawieniu na mróz z pewnością ulegną przemarznięciu. Jeśli po skończonym kwitnieniu planujemy posadzić cebule w ogrodzie, zaraz po zakupie dobrze byłoby wyjąć je delikatnie z małej, ciasnej doniczki produkcyjnej, w której były sprzedawane i bardzo ostrożnie przesadzić do większego pojemnika, w żyzną, przepuszczalną, lekką ziemię kwiatową. Kiedy spomiędzy liści zaczną wyłaniać się pędy z wybarwionymi pąkami kwiatowymi, rośliny można przenieść do mieszkania i umieścić na słonecznym parapecie lub w innym, bardzo widnym miejscu. Narcyzy źle znoszą niedobór światła, dlatego kiedy postawimy je w półcieniu lub z dala od okna, szybko zaczną się wyciągać, tracić intensywne barwy i deformować. Ich kwitnienie będzie też krótsze, gdy rośliny będą miały zbyt ciepło, dlatego trzeba ustawić je z dala od kaloryferów i w pobliżu rozszczelnionego okna (temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać około 20 st. C).

Narcyzy w doniczce - podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja narcyzów uprawianych w doniczce nie jest trudna i polega głównie na ich systematycznym podlewaniu i oczyszczaniu z przekwitłych kwiatów. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że choć rośliny nie tolerują suszy, nie znoszą też nadmiaru wody, gdyż wtedy ich cebule łatwo gniją lub zapadają na choroby grzybowe. Z tego względu narcyzy należy podlewać dość często, ale bardzo umiarkowanie, unikając przy tym moczenia ich cebul (wodę najlepiej wlewać na podstawkę). W czasie uprawy doniczkowej rośliny nie potrzebują natomiast nawożenia, gdyż ich cebule posiadają zapas składników odżywczych, przeznaczonych między innymi do odżywiania kwiatów.

warto wiedzieć
Narcyzy doniczkowe

Autor: photos.com

Narcyzy w doniczkach - co zrobić z narcyzami doniczkowymi po przekwitnięciu

Mimo najlepszych warunków i troskliwej opieki, termin kwitnienia narcyzów jest stosunkowo krótki, dlatego kiedy ich kwiaty przekwitają, trzeba zdecydować, co dalej robimy z cebulami. Jeśli mamy działkę lub ogród, możemy przeznaczyć je do dalszej uprawy w gruncie. Na początek trzeba usunąć z roślin przekwitłe kwiatostany, pozostawiając zielone liście (w tym czasie narcyzy można też zasilić niewielką dawką nawozu mineralnego dla roślin kwitnących), przenieść doniczki z cebulami do chłodnego, widnego pomieszczenia i pozostawić je tam do czasu, gdy ich liście same zżółkną i zaschną. Wtedy możemy wyjąć cebule z doniczki, obsuszyć i umieścić w chłodnym, suchym, przewiewnym miejscu, wysadzając do ogrodu jesienią (można posadzić je wiosną, ale gdy już minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Możliwe, że nie wszystkie narcyzy ponownie zakwitną, ale jeśli ich cebule były zdrowe, dorodne, silne i przechowywane w odpowiednich warunkach, a rośliny należały do odmian mrozoodpornych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami wiosną następnego roku. Ponieważ są roślinami wieloletnimi, na jednym stanowisku mogą pozostawać w ogrodzie przez kilka lat, bez konieczności sezonowego wykopywania.

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy
Narcyzy w doniczkach
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Narcyzy w doniczkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE