Pięciorniki – najpopularniejsze gatunki pięciorników do ogrodu, zastosowanie pięciorników

2019-05-30 8:26
Pięciornik Neumanna
Autor: GettyImages Pięciornik Neumanna

Pięciorniki to liściaste krzewy lub byliny, które są cenione ze względu na dekoracyjne kwiaty. W ogrodach sadzi się różne gatunki pięciorników - najpopularniejszym z nich jest pięciornik krzewiasty. Poznaj gatunki pięciorników i ich zastosowanie w ogrodzie.

Pięknie i długo kwitnące rośliny ozdobne, to cenny nabytek dla każdego ogrodu. Jeśli więc chcemy posiadać atrakcyjne krzewy liściaste, których kwiatami będziemy mogli cieszyć się od wiosny do jesieni, wybierzmy pięciorniki, gdyż ich niewielkie wymagania oraz niezwykła różnorodność gatunkowa, pozwalają na uprawę roślin niemal w każdym ogrodzie.

Podstawowe wymagania pieciorników

Aby pięciorniki bujnie się rozrastały i obficie kwitły, muszą mieć zapewnione jedynie słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Zniosą przejściową suszę i słabsze podłoże (szczególnie gatunki górskie), ale nie będą rosnąć w cieniu.

Pięciornik krzewiasty - najpopularniejszy gatunek pięciornika

Jedno z pierwszych miejsc wśród najczęściej uprawianych w ogrodach pięciorników, zajmuje pięciornik krzewiasty (łac. Potentilla fruticosa). Roślina ma pokrój niedużego, gęstego krzewu (1-1,5 m wysokości, niższe odmiany 40-100 cm) i ma ogromne bogactwo ciekawych odmian ozdobnych:

  • o kwiatach żółtych: m.in. 'Goldstar', 'Gold Drop', 'Goldfinger', 'Klondike', 'Kobold', 'Yellow Bird', 'Sommerflor', 'Chilo';
  • o kwiatach białych: m.in. 'Abbotswood', 'Manchu';
  • o kwiatach czerwonych: m.in. 'Red Ace', 'Marrob';
  • o kwiatach różowych: m.in. 'Pink Beauty', 'Blink', 'Pink Queen';
  • o kwiatach pomarańczowych: m.in. 'Hopley's Orange';
  • o kwiatach dwubarwnych, np. 'Uman'.

Pięciornik krzewiasty zwykle kwitnie niemal przez cały sezon (od czerwca do września) i może pozostawać na jednym stanowisku przez wiele lat.

Inne ciekawe gatunki pięciorników

Nieco mniej popularny gatunkiem jest natomiast bylinowy pięciornik nepalski (Potentilla nepalensis), kwitnący od VI-VII do VIII-IX, o luźnym, wzniesionym pokroju oraz zielonych, owłosionych, trójdzielnych i pięciodzielnych liściach oraz niewielkich, często dwubarwnych kwiatach w kolorze czerwonym, różowym, pomarańczowym i żółtym.

Podobnym do niego, ale wyższym gatunkiem jest dorastający do 50-70 cm wysokości pięciornik krwisty (Potentilla atrosanguinea). Bylina ta charakteryzuje się luźnym pokrojem, tworzy trójdzielne, zielone, owłosione liście i niewielkie, liczne kwiaty w intensywnie czerwonym kolorze.

Wśród pięciorników na uwagę zasługują także pięciornik lśniący (Potentilla nitida), pięciornik Tonga (Potentilla ×tonguei), pięciornik Neumanna (Potentilla neumanniana) i pięciornik klinolistny (Potentilla cuneata) - niskie, dorastające do 5-15 cm, płożące się byliny lub półkrzewy o kwiatach żółtych, białych, różowych lub czerwonych. ciekawy jest także pięciornik poziomkowaty (Potentilla megalantha) - niska, kępiasta bylina o dużych kwiatach i ciekawych liściach, dorastająca do około 20 cm wysokości.

Pięciorniki - zastosowanie w ogrodzie

Pięciorniki są jednak nie tylko roślinami atrakcyjnymi i mało wymagającymi, ale też niezwykle uniwersalnymi. Można wykorzystać je do tworzenia jednogatunkowych grup na trawniku lub kompozycji ozdobnych na rabatach bylinowych, ale można też tworzyć z nich wysokie obwódki lub niskie żywopłoty (m.in. pięciornik krzewiasty), a nawet uprawiać na kwiat cięty (np. pięciornik nepalski).

Płożące i karłowe gatunki pięciorników - np. pięciornik Neumanna, pięciornik klinolistny - to z kolei idealne rośliny na skalniaki i do obsadzania ogrodowych murków.

Poznaj inne pięknie kwitnące krzewy ozdobne:

Żylistek szorstki >>>

Kolkwicja chińska >>>

Migdałek trójklapowy >>>

Hortensja ogrodowa >>>

Różaneczniki >>>

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.