Spis treści
- Podstawowe wymagania pięciorników
- Pięciornik krzewiasty - najpopularniejszy gatunek pięciornika
- Pięciornik nepalski
- Pięciornik krwisty
- Pięciornik poziomkowaty
- Inne ciekawe gatunki pięciornika
- Zastosowanie pięciorników w ogrodzie
Pięknie i długo kwitnące rośliny ozdobne, to cenny nabytek dla każdego ogrodu. Jeśli więc chcemy posiadać atrakcyjne rośliny, których kwiatami będziemy mogli cieszyć się od wiosny do jesieni, wybierzmy pięciorniki, gdyż ich niewielkie wymagania oraz niezwykła różnorodność gatunkowa, pozwalają na uprawę roślin niemal w każdym ogrodzie.
Podstawowe wymagania pięciorników
Aby pięciorniki bujnie się rozrastały i obficie kwitły, muszą mieć zapewnione jedynie słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Zniosą przejściową suszę i słabsze podłoże (szczególnie gatunki górskie), ale nie będą rosnąć w cieniu.
Pięciornik krzewiasty - najpopularniejszy gatunek pięciornika
Jedno z pierwszych miejsc wśród najczęściej uprawianych w ogrodach pięciorników, zajmuje pięciornik krzewiasty (łac. Potentilla fruticosa). Roślina ma pokrój niedużego, gęstego krzewu (1-1,5 m wysokości, niższe odmiany 40-100 cm) i ma ogromne bogactwo ciekawych odmian ozdobnych:
- o kwiatach żółtych: m.in. 'Goldstar', 'Gold Drop', 'Goldfinger', 'Klondike', 'Kobold', 'Yellow Bird', 'Sommerflor', 'Chilo';
- o kwiatach białych: m.in. 'Abbotswood', 'Manchu';
- o kwiatach czerwonych: m.in. 'Red Ace', 'Marrob';
- o kwiatach różowych: m.in. 'Pink Beauty', 'Blink', 'Pink Queen';
- o kwiatach pomarańczowych: m.in. 'Hopley's Orange';
- o kwiatach dwubarwnych, np. 'Uman'.
Pięciornik krzewiasty zwykle kwitnie niemal przez cały sezon (od czerwca do września) i może pozostawać na jednym stanowisku przez wiele lat.
Zobacz pięciornik krzewiasty w galerii zdjęć.
Przeczytaj też: Jak i kiedy przycinać pięciornik krzewiasty? Praktyczne wskazówki krok po kroku!
Pięciornik nepalski
Nieco mniej popularny gatunkiem jest natomiast bylinowy pięciornik nepalski (Potentilla nepalensis), kwitnący od VI-VII do VIII-IX, o luźnym, wzniesionym pokroju oraz zielonych, owłosionych, trójdzielnych i pięciodzielnych liściach oraz niewielkich, często dwubarwnych kwiatach w kolorze czerwonym, różowym, pomarańczowym i żółtym.
Pięciornik krwisty
Podobnym do niego, ale wyższym gatunkiem jest dorastający do 50-70 cm wysokości pięciornik krwisty (Potentilla atrosanguinea). Bylina ta charakteryzuje się luźnym pokrojem, tworzy trójdzielne, zielone, owłosione liście i niewielkie, liczne kwiaty w intensywnie czerwonym kolorze.
Pięciornik poziomkowaty
Interesujący jest także pięciornik poziomkowaty (Potentilla megalantha) - niska, kępiasta bylina o dużych kwiatach i ciekawych liściach, dorastająca do około 20 cm wysokości.
Inne ciekawe gatunki pięciornika
Wśród pięciorników na uwagę zasługują także pięciornik lśniący (Potentilla nitida), pięciornik Tonga (Potentilla ×tonguei), pięciornik Neumanna (Potentilla neumanniana) i pięciornik klonolistny (Potentilla cuneata) - niskie, dorastające do 5-15 cm, płożące się byliny lub półkrzewy o kwiatach żółtych, białych, różowych lub czerwonych.
Zastosowanie pięciorników w ogrodzie
Pięciorniki są jednak nie tylko roślinami atrakcyjnymi i mało wymagającymi, ale też niezwykle uniwersalnymi. Można wykorzystać je do tworzenia jednogatunkowych grup na trawniku lub kompozycji ozdobnych na rabatach bylinowych, ale można też tworzyć z nich wysokie obwódki lub niskie żywopłoty (m.in. pięciornik krzewiasty), a nawet uprawiać na kwiat cięty (np. pięciornik nepalski).
Płożące i karłowe gatunki pięciorników - np. pięciornik Neumanna, pięciornik klonolistny - to z kolei idealne rośliny na skalniaki i do obsadzania ogrodowych murków.
Poznaj inne pięknie kwitnące krzewy ozdobne:
