Pantofelnik (Calceolaria) - roślina doniczkowa o oryginalnych kwiatach. Pielegnacja pantofelnika

2021-02-25 14:03
Pantofelnik (Calceolaria)
Autor: GettyImages Pantofelnik wyróżnia się ciekawą budową kwiatów

Pantofelnik, czyli kalceolaria (Calceolaria), to roślina doniczkowa o wyjątkowo ciekawych, ozdobnych kwiatach. Podpowiadamy, jak pielęgnować pantofelnik w domu. Kalceolaria - pielęgnacja: podlewanie, nawożenie, stanowisko.

Pantofelnik to potoczna nazwa kalceolarii (łac. Calceolaria) - rośliny ozdobnej, która pochodzi z Ameryki Południowej (z Chile). Należy do rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. U nas pantofelnik jest uprawiany jako jednoroczna roślina doniczkowa, którą chętnie ozdabiamy wnętrza w okresie wiosennym i na początku lata. Rodzaj Calceolaria liczy blisko 500 gatunków. Rośliny, które możemy kupić w naszych kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, to odmiany mieszańcowe.

Przeczytaj też: Kwiaty cebulowe w doniczkach – wiosenne dekoracje domu, balkonu i tarasu >>>

Pantofelnik - roślina o oryginalnych kwiatach

Pantofelnik ma kępiasty pokrój. Ozdobą rośliny są oryginalne kwiaty, które mają dolną wargę rozdętą w kształt pantofelka. Kwiaty osiągają 4-5 cm średnicy i mogą być białe, żółte, pomarańczowe, miedzianorude lub czerwone, zazwyczaj nakrapiane. Kwiaty wyrastają ponad liście, dzięki czemu są znakomicie wyeksponowane. Liście rośliny ułożone są naprzeciwlegle, mają jajowaty kształt, długość około 8 cm, są karbowane na brzegach, miękkie i gęste. Po przekwitnięciu roślina zamiera i niestety nadaje się praktycznie do wrzucenia.

Pantofelnik - jak pielęgnować

Pantofelnik wymaga widnego stanowiska, ale światło powinno być rozproszone. Roślina nie może stać w przeciągu! Temperatura powinna być dość niska – najlepiej pantofelnik czuje się, gdy oscyluje ona w granicach 15-20 stopni Celsjusza. Podlewać roślinę należy regularnie i dość obficie, pamiętając by nie dopuścić ani do zalania, ani do przesuszenia podłoża w doniczce. Przy podlewaniu należy uważać, by nie zmoczyć kwiatów. Z tego samego powodu nie jest wskazane spryskiwanie kwitnącego pantofelnika. W okresie kwitnienia kalceolarię zasila się co dwa tygodnie nawozami do roślin kwitnących, ale w stężeniu o połowę mniejszym niż podane na opakowaniu.

Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe >>>

Pantofelnik jest często atakowany przez mszyce oraz porażany przez mączniaka. Mszyce najczęściej żerują na kwiatach rośliny. Szkodnika zwalczamy opryskując roślinę selektywnym preparatem na mszyce.

Poznaj inne rośliny doniczkowe do wiosennej dekoracji domu:

Cyneraria - wiosenny kwiat doniczkowy >>>

Prymulki doniczkowe. Jak dbać o prymule w domu, by długo kwitły? >>>

Pierwiosnek kubkowaty – wiosenny kwiat doniczkowy, który może uczulać >>>

Pantofelnik (Calceolaria)
Autor: GettyImages

Czy znasz te doniczkowe kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaka to roślina?
Dzwonki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE