Pantofelnik - roślina doniczkowa o oryginalnych kwiatach. Pielegnacja pantofelnika

2016-02-02 11:01 Opracowanie: redakcja serwisu

Pantofelnik, czyli kalceolaria, to roślina doniczkowa o wyjątkowo ciekawych, ozdobnych kwiatach. Podpowiadamy, jak pielęgnować pantofelnik w domu. Kalceolaria - pielegnacja: podlewanie, nawożenie, stanowisko.

Pantofelnik to potoczna nazwa kalceolarii (łac. Calceolaria) - rośliny ozdobnej, która pochodzi z Ameryki Południowej (należy do rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae). U nas pantofelnik jest uprawiany jako jednoroczna roślina doniczkowa, która chętnie ozdabiamy wnętrza w okresie wiosennym i na początku lata.
Rodzaj Calceolaria liczy blisko 500 gatunków. Rośliny, które możemy kupić w naszych kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, to odmiany mieszańcowe.

Pantofelnik - roślina o oryginalnych kwiatach

Ozdobą pantofelnika są oryginalne kwiaty, które mają dolną wargę rozdętą w kształt pantofelka. Kwiaty osiągają 4-5 cm średnicy i mogą być białe, żółte, pomarańczowe, miedzianorude lub czerwone, zazwyczaj nakrapiane. Kwiaty wyrastają ponad liście, dzięki czemu sa znakomicie wyeksponowane. Liście rośliny są miękkie i gęste. Po przekwitnięciu roślina zamiera i niestety nadaje się praktycznie do wrzucenia.

Pantofelnik - jak pielęgnować

Pantofelnik wymaga widengo stanowiska, ale światło powinno być rozproszone. Roślina nie może stać w przeciągu! Temperatura powinna być dość niska – najlepiej pantofelnik czuje się, gdy oscyluje ona w granicach 15-20 stopni Celsjusza. Podlewać należy regularnie i dość obficie, pamiętając by nie dopuścić ani do zalania, ani do przesuszenia podłoża w doniczce. Przy podlewaniu należy uważać, by nie zmoczyć kwiatów. Z tego samego powodu nie jest wskazane spryskiwanie kwitnącego pantofelnika. W okresie kwitnienia kalceolarię zasila się co 2 tygodnie nawozami do roślin kwitnących, ale w stężeniu o połowę mniejszym niż podane na opakowaniu.

Pantofelnik jest często atakowany przez mszyce oraz porażany przez mączniaka. Mszyce najcżęściej żerują na kwiatach rośliny. Szkodnika zwalczamy opryskując roślinę selektywnym preparatem na mszyce.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE