Pierwiosnek kubkowaty – wiosenny kwiat doniczkowy, który może uczulać

2018-04-20 14:10 Opracowanie: redakcja serwisu

Pierwiosnek kubkowaty to jeden z gatunków pierwiosnka, który często oferowany jest wiosną w sprzedaży jako kwitnąca roślina doniczkowa. Podpowiadamy, jak pielęgnować pierwiosnek kubkowaty w domu. Pielęgnacja pierwiosnka kubkowatego.

Pierwiosnek kubkowaty (łac. Primula obconica) to bylina z rodziny pierwiosnkowatych Primulaceae, pochodzi z Chin. Roślina dorasta do 25–30 cm wysokości. Jego ozdobą są baldachowate kwiatostany złożone z pojedynczych kwiatów, które mogą być białe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe, w różnych odcieniach różu oraz fioletu i mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Kwiaty pojawiają się zimą i wiosną. Dodatkową ozdobą pierwiosnka kubkowatego są duże, owłosione, ząbkowane liście o sercowatym kształcie, osadzone na długich ogonkach.
Pierwiosnek kubkowaty można sadzić w ogrodzie (uprawia się go jako roślinę jednoroczną).

Pierwiosnek kubkowaty – jak pielęgnować w domu

Pierwiosnek kubkowaty najlepiej postawić w domu w miejscu chłodnym (optymalna temperatura podczas kwitnienia wynosi 12–15 st. C), gdzie światło słoneczne jest rozproszone (najlepsze są parapety okien północnych i wschodnich). Roślinę należy regularnie podlewać, pozwalając nieco przeschnąć glebie przed kolejnym nawodnieniem. Nie wolno pierwiosnka zraszać! Podczas kwitnienia należy nawozić co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących, o niskiej zawartości azotu.
W uprawie domowej pierwiosnek kubkowaty przesadza się co 2–3 lata wczesną wiosną do doniczek o 1–2 numery większych. Najlepiej do sadzenia użyć uniwersalnego podłoża do kwitnących roślin doniczkowych.
Warto usuwać przekwitłe kwiaty, a po kwitnieniu ściąć pędy kwiatostanowe. Po kwitnieniu należy przenieść pierwiosnek w widne, ale chłodne miejsce i ograniczyć podlewanie (roślina musi przejść okres spoczynku).

Uwaga! Włoski gruczołkowate pierwiosnka kubkowatego wydzielają piriminę – substancję, która może uczulać niektóre osoby (może wystąpić wysypka albo stan zapalny)!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE