Jak wygląda pierwiosnek kubkowaty?
Pierwiosnek kubkowaty (łac. Primula obconica) to bylina z rodziny pierwiosnkowatych Primulaceae, pochodzi z Chin. Roślina dorasta do 25–30 cm wysokości. Jego ozdobą są baldachowate kwiatostany złożone z pojedynczych kwiatów, które mogą być białe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe, w różnych odcieniach różu oraz fioletu i mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Kwiaty pojawiają się zimą i wiosną.
Dodatkową ozdobą pierwiosnka kubkowatego są duże, owłosione, ząbkowane liście o sercowatym kształcie, osadzone na długich ogonkach.
Przeczytaj też: Pierwiosnki w ogrodzie i domu zwiastują wiosnę. Gdzie sadzić i jak uprawiać pierwiosnki?
Czy pierwiosnek kubkowaty jest wieloletni?
W naszych warunkach klimatycznych pierwiosnek kubkowaty jest uprawiany jako roślina wieloletnia w pomieszczeniach, a w ogrodzie jako roślina jednoroczna.
Jak pielęgnować pierwiosnek kubkowaty w domu?
Pierwiosnek kubkowaty najlepiej postawić w domu w miejscu chłodnym, gdzie światło słoneczne jest rozproszone (najlepsze są parapety okien północnych i wschodnich). Optymalna temperatura podczas kwitnienia wynosi 12–15 st. C.
Roślinę należy regularnie podlewać, pozwalając nieco przeschnąć glebie przed kolejnym nawodnieniem. Nie wolno pierwiosnka zraszać! Podczas kwitnienia należy nawozić co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących, o niskiej zawartości azotu.
W uprawie domowej pierwiosnek kubkowaty przesadza się co 2–3 lata wczesną wiosną do doniczek o 1–2 numery większych. Najlepiej do sadzenia użyć uniwersalnego podłoża do kwitnących roślin doniczkowych.
Warto usuwać przekwitłe kwiaty, a po kwitnieniu ściąć pędy kwiatostanowe. Po kwitnieniu należy przenieść pierwiosnek w widne, ale chłodne miejsce i ograniczyć podlewanie (roślina musi przejść okres spoczynku).
Przeczytaj też: Prymulki doniczkowe - jak dbać o prymulkę w doniczce? Co zrobić z prymulkami po przekwitnięciu?
Uwaga! Włoski gruczołkowate pierwiosnka kubkowatego wydzielają piriminę – substancję, która może uczulać niektóre osoby (może wystąpić wysypka albo stan zapalny)!
