Nie kupuj gwiazdy betlejemskiej w mróz, bo nie dowieziesz jej do domu. Szybki poradnik zakupu poinsecji

2022-11-22 14:46
Poinsecja
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe W okresie Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia szczególnie popularne są klasyczne, czerwone odmiany poinsecji

Gwiazda betlejemska jest jedną z najczęściej kupowanych w okresie Bożego Narodzenia kwitnących roślin doniczkowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długo, pamiętaj o kilku prostych zasadach przy jej zakupie. O czym musisz wiedzieć?

Kolorowe przylistki poinsecji (gwiazdy betlejemskiej), ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest ona jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, a także idealnym pomysłem na prezent.

Kupując poinsecję zwróć uwagę na liście i pączki

Aby ocenić jakość poinsecji, przed zakupem należy sprawdzić stan jej liści i pąków. Zdrowe, odpowiednio pielęgnowane rośliny, można rozpoznać po świeżych pąkach i pełnych, rozłożystych liściach bez uszkodzeń, odbarwień lub zniekształceń.

Prosty test pokaże, czy liście są we właściwej kondycji. Jeśli lekki strumień wody z kranu skierowany na bok doniczki powoduje opadanie liści, to znak, że lepiej nie kupować rośliny.

Kwiaty poinsecji są małe i niepozorne. Tworzą niewielkie grupy na szczycie pędów i mają kilka milimetrów średnicy. Tak jak liście, mówią o kondycji rośliny. Jeśli pąki są zielono-żółte i zaokrąglone, roślina jest świeża i taka pozostanie przez następnych kilka tygodni. Jeśli są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że poinsecja nie jest świeża i jej przykwiatki wkrótce opadną.

Przeczytaj też: Kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską >>>

Poinsecja
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Pączki kwiatowe występujące u poinsecji noszą nazwę cyjacjum. Są małe, niepozorne i znajdują się w środku kolorowych przylistków. Przy zakupie należy zwrócić na nie uwagę, ponieważ świadczą o świeżości rośliny

Gdzie w sklepie stała poinsecja? - to ważne!

Omijaj z daleka poinsecje, które były narażone na przeciągi lub stały na zewnątrz. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co nam pozostaje to zakup nowej rośliny.

Zobacz, czy poinsecja była właściwie podlewana

Oprócz odpowiedniego ustawienia rośliny, równie ważne dla jej formy jest właściwe podlewanie gwiazdy betlejemskiej. Poinsecji nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia. Aby dowiedzieć się, czy poinsecja została właściwie podlewana, wystarczy sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli jest lekko wilgotna a doniczka nie wygląda jakby stała w wodzie, nie ma przeciwwskazań do jej zakupu. Aby w pełni przekonać się o odpowiedniej kondycji rośliny, należy ostrożnie wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe.

Poinsecja
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Właściwy czas podlewania poinsecji można określić za pomocą tzw. testu palca. Jeśli na głębokości 2 cm gleba wydaje się sucha, należy ją podlać

Zabezpieczenie rośliny na czas transportu do domu

Aby upewnić się, że wybrana poinsecja dotrze do domu w dobrym stanie, należy ją starannie owinąć papierem i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby poinsecja odniosła trwałe uszkodzenia.

Podczas jej pakowania i transportu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić gałązek i liści. Każde uszkodzenie rośliny osłabi ją, a wyciekający mleczny sok może pozostawić plamy.

Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany poinsecji - nie tylko czerwone! >>>

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by długo zachowała piękny wygląd? >>>

Do czego można wykorzystać gwiazdę betlejemską? Dekoracje świąteczne z poinsecją >>>

Święta Bożego Narodzenia w Polsce; Sprawdź, co o nich wiesz!

Pytanie 1 z 10
Co symbolizuje "pierwsza gwiazdka na niebie" w dzień Wigilii?
Pierwsza gwiazdka
Kupujemy gwiazdę betlejemską: jak kupić ładną poinsecję
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE