Naturalne kosmetyki roślinne z własnego ogrodu

2015-08-31 15:30

Wiele roślin znajduje zastosowanie w kosmetyce. Niektóre z nich możemy uprawiać w przydomowych ogrodach czy na działkach. Poznajcie, jakie naturalne kosmetyki roślinne możemy pozyskać z własnego ogrodu.

Od dawna do produkcji kremów, toników czy szamponów do włosów przez firmy kosmetyczne wykorzystywane są surowce roślinne. Owoce, warzywa, kwiaty czy zioła, które zbieramy z naszych ogrodów mogą służyć do przygotowania naturalnych kosmetyków roślinnych. Zamiast udać się do drogerii, wystarczy zajrzeć do własnego ogrodu, by zebrać naturalne kosmetyki.

Naturalne roślinne kosmetyki z ogrodu

  • Marchew – spośród wszystkich warzyw zawiera najwięcej beta-karotenu, który wspomaga opalanie, a poza tym jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, który zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych. Dlatego latem – i nie tylko – warto sięgnąć m.in. po soki marchewkowe. Jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Może bowiem dojść do rozwoju karotenozy czy też karotenemii – przebarwienia skóry wywołanego nadmiarem karotenu. Wówczas skóra staje się nieestetycznie żółta. Jedna szklanka soku dziennie wystarczy.
  • Ogórek – przeznaczony jest do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, gdyż zmniejsza wydzielanie sebum, ściąga rozszerzone pory i sprawia, że skóra staje się rozświetlona. Plastry schłodzonego w lodówce ogórka są idealne na podrażnione i zmęczone i oczy. Pomogą także pozbyć się sińców pod oczami.
  • Truskawki – to jedne z najlepszych owocowych kosmetyków. Pomogą złagodzić objawy trądziku, rozświetlą i odżywią cerę. Z maseczek truskawkowych powinny jednak zrezygnować osoby zmagające się z cerą naczynkową. Poza tym pomogą osobom zmagającym się z łupieżem – wystarczy zmieszać truskawki z sokiem z cytryny i delikatnie wmasować w skórę głowy. Maseczkę należy spłukać po 30 minutach.
  • Jabłka – maseczka z jabłka to sprawdzony sposób na trądzik. Aby się o tym przekonać, wystarczy zetrzeć na tarce pół owocu, dodać do niego jogurt, łyżeczkę miodu i łyżeczkę płatków owsianych. Powstałą maseczkę nałóż na twarz i zmyj po około 15–20 minutach.
  • Mniszek pospolity (mlecz) – tonik z kwiatów mniszka pomoże rozjaśnić piegi przebarwienia, z kolei napar z korzenia lub liści mlecza złagodzi objawy trądziku. Z kolei okłady ze świeżych liści (a konkretnie z białego soku, który wydzielają) pomogą zwalczyć kurzajki i brodawki.
  • Rumianek – działa przeciwzapalnie, nawilża i skutecznie łagodzi podrażnienia, dlatego jest polecany zwłaszcza osobom ze skórą suchą i wrażliwą. Aby przygotować kojący tonik rumiankowy domowej roboty, należy wrzucić do szklanki łyżkę suszonych kwiatów rumianku, zalać je zagotowaną wodą destylowaną i zaparzać przez 5 minut. Schłodzony napar należy potem przecedzić, przelać do buteleczki kosmetycznej i codziennie przemywać nim twarz.