Nabłyszczanie liści - jakie są domowe sposoby na lśniące liście roślin doniczkowych?

2023-12-19 16:07

Kwiaty doniczkowe lepiej wyglądają, gdy ich liście ładnie się błyszczą. Szczególnie efektownie prezentują się lśniące, duże liście. By nadać blasku liściom, możemy wykorzystać domowe sposoby. Produkty do nabłyszczania znajdziemy w każdej kuchni, są niedrogie, dodatkowo działają jak odżywka do kwiatów.

zamiokulkas
Autor: gettyimages Liście po nabłyszczeniu wyglądają lepiej. Warto taki zabieg raz na jakiś czas zastosować

Spis treści

  1. Czym myć kwiaty, żeby błyszczały?
  2. Czym nabłyszczać liście? Dobre piwo, oliwa i skórka banana
  3. Liście jakich kwiatów można nabłyszczać?
  4. Jakim kwiatom szkodzi nabłyszczacz?

Czym myć kwiaty, żeby błyszczały?

W naszych domach, zwłaszcza w okresie sezonu grzewczego, liście kwiatów pokrywają się warstwa kurzu. Dobrze jest więc przede regularnie wycierać liście z kurzu. Czyszczenie liści kwiatów nie tylko poprawia estetykę, ale wpływa także na rozwój rośliny. Chodzi tu o fotosyntezę, która zachodzi głównie w liściach, dlatego powinniśmy utrzymywać je w czystości.

W przypadku gładkich powierzchni liści najlepiej przetrzeć je wilgotną szmatką, a jeśli liście pokryte są meszkiem, możemy wykorzystać pędzelek. Jeśli używamy szmatki z wodą, to możemy dodać do niej na przykład kilka kropel oliwy i w ten sposób jednocześnie nabłyszczyć roślinę. Po takim myciu z oliwą kurz nie będzie tak szybko osadzał się na liściach.

Jak czyścić liście roślin doniczkowych
storczyk
Autor: gettyimages Liście kwiatów warto delikatnie przecierać z kurzu. Sprzyja to procesowi fotosyntezy

Czym nabłyszczać liście? Dobre piwo, oliwa i skórka banana

Liście możemy nabłyszczać domowymi sposobami. Stosując naturalne produkty, nie tylko dodamy liściom blasku, ale także dostarczymy kwiatom wartości odżywczych. Nabłyszczone liście także pozostaną przez dłuższy czas odporne na osiadanie kurzu. Możemy wykorzystać: 

  • piwo – nasączamy nim szmatkę i przecieramy powierzchnię liści, ale uwaga, musi być to piwo odgazowane,
  • oliwa – nasączamy nią szmatkę i przecieramy powierzchnię liści. Nabiorą blasku i uodpornią się na ponowne osadzanie brudu,
  • skórka banana – przecieramy liście wewnętrzną stroną skórki banana. Zabieg ten działa też jak odzywka - w ten sposób dostarczamy roślinie składników mineralnych.

Liście jakich kwiatów można nabłyszczać?

Nabłyszczanie można stosować przede wszystkim na roślinach, których liście są gładkie, choć tu też należy być ostrożnym, bo nie wszystkie rośliny o gładkich liściach dobrze zniosą zabieg nabłyszczania. Te, które możemy bezpiecznie pokryć materiałem nabłyszczającym, to:

  • skrzydłokwiat,
  • zamiokulkas,
  • anturium,
  • dracena,
  • monstery,
  • fikus sprężysty,
  • alokazja,
  • hoja.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak roślina zareaguje na nabłyszczacz, można zrobić test na jednym liściu. Zwykle już po tygodniu widać, czy roślina dobrze zniosła zabieg nabłyszczania.

Jakim kwiatom szkodzi nabłyszczacz?

Unikamy nabłyszczania roślin o liściach matowych, pokrytych meszkiem, ale też omijamy te o drobnych czy pierzastych listkach. Zabiegi nabłyszczania źle zniosą różne gatunki paproci, asparagus, a także kaktusy. Do roślin, których nie należy nabłyszczać, mimo iż mają gładkie liście należą: kroton, difenbachia, sansewieria, aglaonema i róża chińska. Poza tym nie nabłyszczamy takich kwiatów, jak: fiołki afrykańskie, sagowce, pilea peperomiowata, koleus, geranium, fitonia, kalatea, ginura, maranta, cissus czy skrętniki

monstera
Autor: gettyimages Monstery bardzo lubią zabieg nabłyszczania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.