Muehlenbeckia (mulenbekia) – urocze pnącze do domowej uprawy w doniczkach

2024-12-06 7:51

Delikatna Muehlenbeckia to roślina doniczkowa o delikatnych, zwisających pędach pokrytych gąszczem drobnych, prawie okrągłych listków. Podpowiadamy, jak uprawiać mulenbekię w domu.

Spis treści

  1. Jak wygląda Muehlenbeckia?
  2. Jakie wymagania ma mulenbekia?
  3. Mulenbekia – uprawa i pielęgnacja
  4. Mulenbekia - rozmnażanie
  5. Jak eksponować mulenbekię w domu?
  6. Muehlenbeckia w galerii zdjęć

Jeśli lubisz rośliny doniczkowe o delikatnym wyglądzie, ta roślina na pewno Ci się spodoba! Muehlenbeckia complexa jest nie tylko urocza, ale także łatwa w uprawie – nie sprawi problemów nawet początkującym ogrodnikom. To bardzo wytrzymałe pnącze pochodzi z Australii i Nowej Zelandii. W naszych warunkach klimatycznych mulenbekia jest uprawiana jako roślina doniczkowa we wnętrzach, ale w okresie letnim można wystawić ją na zewnątrz.

Jak wygląda Muehlenbeckia?

Mulenbekia gęsta (łac.Muehlenbeckia complexa) ma splątane, brunatnobordowe, cienkie i giętkie pędy, gęsto porośnięte okrągłymi, drobnymi (ok. 1 cm średnicy), ciemnozielonymi liśćmi. Ulistnione pędy w naturze dorastają nawet do 5 m długości! Z czasem roślina tworzy zwarte, gęste kobierce. Może też przyjmować pnący pokrój, jeśli tylko na jej drodze pojawią się podpory. W uprawie domowej roślina ma pnący, płożący lub zwisający pokrój. Wyrastające w kątach liści i na wierzchołkach pędów kwiaty mulenbekii są drobne i niepozorne, ale za to pięknie pachną!

To ciekawe!

Pędy mulenbekii są wytrzymałe na rozerwanie, co czyni tę roślinę bardzo przydatną we florystyce. Przesuszone pędy układa się w gniazdka, kule bądź formuje jako podstawy do układania bukietów.

Jakie wymagania ma mulenbekia?

Choć mulenbekia najlepiej lubi podłoże żyzne i umiarkowanie wilgotne, to rosnąć będzie na prawie każdym rodzaju podłoża.

Mulenbekia preferuje jasne, słoneczne stanowiska, ale trzeba wtedy zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Jeśli nie możemy spełnić takiego warunku, należy umieścić mulenbekię w dobrze oświetlonym miejscu z rozproszonym światłem. W półcieniu pędy rośliny będą się nadmiernie wydłużać i wiotczeć.

Przeczytaj jak podnieść wilgotność powietrza wokół roślin doniczkowych.

Mulenbekia
Autor: GettyImages Od wiosny do końca lata mulenbekię podlewać należy obficie

Mulenbekia – uprawa i pielęgnacja

Muehlenbeckia to roślina łatwa w uprawie, nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aby dobrze i zdrowo rosła, oprócz zapewnienia odpowiedniego stanowiska, trzeba jedynie zadbać o jej regularne podlewanie i nawożenie. Od wiosny do końca lata podlewać należy obficie - lepiej jest roślinę przelać niż przesuszyć, ponieważ przesuszona gubi od razu liście. Nawozić należy raz na 3 tygodnie, stosując nawóz do roślin zielonych.

Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu. Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe?

Od wiosny do jesieni odpowiednia dla mulenbekii temperatura wynosi 20-25°C. Pewnym problemem może być zimowanie mulenbekii, ponieważ zimę roślina powinna spędzić w widnym pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje w okolicy 10-15°C. W tym okresie podlewać należy oszczędnie, choć nie można dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża w doniczce. Wiosną, po zimowaniu, warto przyciąć pędy mulenbekii, aby pobudzić je do silniejszego wzrostu. Pędy skraca się  także w przypadku nadmiernego "łysienia".

Mulenbekia - rozmnażanie

Jeśli chcesz mieć w domu więcej egzemplarzy uroczej mulenbekii, możesz pokusić się o jej rozmnożenie przez sadzonki. W tym celu należy jesienią (w październiku lub listopadzie) pobrać z rośliny zdrewniałe pędy długości 5-10 cm i ukorzenić je w wodzie. Po pojawieniu się korzonków, sadzonki umieszcza się w doniczce wypełnionej podłożem.

Jak eksponować mulenbekię w domu?

Gęsto ulistnione, splątane pędy mulenbekii prezentują się bardzo atrakcyjnie w każdym wnętrzu. Najlepiej, gdy w jednej doniczce posadzimy kilka roślin. Mulenbekia doskonale nadaje się do wiszących pojemników lub makram. Można ją też ustawiać na wysokich kwietnikach, półkach czy komodach. Z czasem splątane pędy zaczną przewieszać się w dół, tworząc efektowne, gęste zasłony.

Poznaj tez inne rośliny doniczkowe o zwisającym pokroju:

Muehlenbeckia w galerii zdjęć

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają