Miskant cukrowy – efektowna trawa ozdobna. Dlaczego trzeba uważać sadząc go w ogrodzie?
Miskant cukrowy to jedna efektowna trawa ozdoba - wysoka, łatwa w uprawie, mrozoodporna, a do tego atrakcyjna przez cały rok, Dobrze prezentuje się zarówno na ogrodowych rabatach, jak i przy brzegach ogrodowych zbiorników wodnych. Jak uprawiać miskant chiński?
Autor: GettyImages
Miskant cukrowy tworzy dekoracyjne kwiatostany
Spis treści
- Jak wygląda miskant cukrowy?
- Kiedy kwitnie miskant cukrowy?
- Jak szybko rozrasta się miskant cukrowy?
- Jakie wymagania ma miskant cukrowy?
- Kiedy sadzić miskanty cukrowe do gruntu?
- Pielęgnacja miskanta cukrowego
- Miskant cukrowy – zastosowanie w ogrodzie
- Miskant cukrowy to roślina bioenergetyczna
Jak wygląda miskant cukrowy?
Miskant cukrowy (łac. Miscanthus sacchariflorus) to okazała trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Charakteryzuje się kępiastym, wzniesionym pokrojem. Osiąga zazwyczaj 1–1,5 m wysokości, choć w sprzyjających warunkach może dorastać nawet do 2,5 m.
Rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, z których wyrastają mocne, długie na 40–80 cm i szerokie na około 2 cm liście. Źdźbła początkowo są wzniesione, potem lekko łukowato wyginają się. Są zielone, z czerwonobrązowym paskiem wzdłuż środkowego nerwu. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo, a potem zasychają (w cieplejszym klimacie pozostają częściowo zimozielone).
Kiedy kwitnie miskant cukrowy?
Miskant cukrowy rozpoczyna kwitnienie w sierpniu, czasem we wrześniu. Okazałe, długie na 20–30 cm, puszyste, wiechowate, srebrzystobiałe z lekkim zaczerwienieniem kwiatostany wyrastają ponad liście i zdobią roślinę aż do zimy.
Jak szybko rozrasta się miskant cukrowy?
Jeśli decydujemy się na posadzenie miskanta cukrowego w ogrodzie, weźmy pod uwagę, że w niedługim czasie może się mocno rozrosnąć, zagłuszając rosnące w jego sąsiedztwie rośliny. Jest to bowiem bylina ekspansywna - niekontrolowana rozrasta się w szerokie łany. Aby nie zagłuszała innych, rosnących w sąsiedztwie roślin, konieczne jest ograniczanie jej wzrostu mocnymi przegrodami. Szczególnie starannie należy kontrolować wzrost miskanta cukrowego w małych ogrodach.
Jakie wymagania ma miskant cukrowy?
Dla miskanta cukrowego wybieramy stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste, zawsze osłonięte (roślina jest podatna na wyleganie pod wpływem silnego wiatru i deszczu).
Ta ozdobna trawa urośnie praktycznie na każdym podłożu, choć najlepsze są dla niej gleby lekkie, żyzne, wilgotne i dobrze przepuszczalne, o pH lekko kwaśnym bądź obojętnym.
Kiedy sadzić miskanty cukrowe do gruntu?
Miskanty cukrowe najlepiej sadzić do gruntu wiosną lub wczesną jesienią. Wiosną sadzimy, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.
Pielęgnacja miskanta cukrowego
Miskant cukrowy nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina jest odporna na suszę (dobrze ukorzenione okazy praktycznie nie potrzebują podlewania) oraz na niskie temperatury (wytrzymuje mrozy nawet powyżej –30 st. C, nie wymagając zimowego okrywania).
Wiosną warto zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości azotu.Przed rozpoczęciem wegetacji (zazwyczaj na początku maja) należy ściąć zaschniętą część nadziemną nisko przy ziemi.
Miskant cukrowy rozmnaża się przez oddzielenie rozłogów wiosną (na przełomie kwietnia i maja).
Miskant cukrowy – zastosowanie w ogrodzie
Miskant cukrowy dobrze prezentuje się zarówno posadzony pojedynczo (na przykład w centralnym miejscu na trawniku), jak i w kompozycjach z innymi gatunkami traw ozdobnych czy innych bylin (na rabatach bylinowych). Pasuje do nasadzeń naturalistycznych i orientalnych. Można z niego tworzyć żywopłoty i szpalery. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.
Miskant cukrowy to roślina bioenergetyczna
Miskant cukrowy jest uprawiany też na plantacjach jako roślina bioenergetyczna. Kumuluje metale ciężkie z podłoża, z tego względu jest polecana do sadzenia w zieleni miejskiej oraz na terenach uprzemysłowionych i przy autostradach.
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Miskant cukrowy tworzy dekoracyjne kwiatostany