Malinotruskawka (malina ponętna) – jak uprawiać malinotruskawkę w ogrodzie

2016-07-27 14:40 Michał Mazik

Malinotruskawka, czyli malina ponętna to wciąż mało znana w Polsce krzewinka rodząca smaczne owoce, które można spożywać na surowo lub wykorzystać do produkcji przetworów. Jak uprawiać malinotruskawkę w ogrodzie? Co warto wiedzieć o malinotruskawce? Malinotruskawka: uprawa w ogrodzie.

Malinotruskawka (łac. Rubus illecebrosus) to jeszcze rzadko u nas spotykana krzewinka owocowa, która w stanie naturalnym rosnie w lasach Japonii. Roślina zwykle osiąga 30-40 cm wysokości (zazwyczaj nie przekracza 60 cm). Malinotruskawka nie jest krzyżówką maliny i truskawki, ale oddzielnym gatunkiem. Charakteryzuje się kulistym pokrojem, wytwarza liczne odrosty korzeniowe (tak rozrastając się może stać się rośliną ekspansywną!). Liście malinotruskawki są charakterystyczne: jasnozielone pierzaste liście, złożone z kilku pojedynczych, o ząbkowanych brzegach i ostro zakończonych listków.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze krzewy, krzewinki i pnącza owocowe do przydomowego sadu

Malinotruskawka kwitnie w lipcu. Kwiaty są białe, pięciopłatkowe. W sierpniu pojawiaja się owoce - dość duże (3-4 cm średnicy), kuliste, bardzo dekoracyjne, o czerwonej barwie, w smaku przypominające nieco owoce morwy. Malinotruskawka owocuje na pędach jednorocznych.

Malinotruskawka - uprawa: stanowisko i podłoże

Malinotruskawkę powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych – wtedy wytwarza dorodne owoce. Roślina znosi także częściowe zacienienie.
To gatunek tolerancyjny względem podłoża – rośnie zarówno na glebach ciężkich, jak i lekkich. Optymalne jest jednak podłoże przepuszczalne, dość żyzne, umiarkowanie wilgotne.
Roślina nie jest w polskim klimacie całkowicie mrozoodporna. Dlatego po nadejściu przymrozków wymaga okrycia.

Malinotruskawka - uprawa: sadzenie

Krzew można sadzić w ogrodzie lub na balkonie. W drugim przypadku sadzonki wymagają dość obszernych pojemników. Optymalnym terminem sadzenia jest wiosna. Rośliny przed wyjęciem z pojemników zaleca się dobrze nawodnić. Sadzi się je w dołki o głębokości około 40 cm. Na dnie warto wyłożyć warstwę kompostu. Malinotruskawka wymaga podlewania w okresie letnim – jest w tym okresie wrażliwa na suszę. Warto dokarmiać ją nawozami (najlepiej organicznymi). Wiosną zaleca się usuwać pozostałości z zeszłorocznych pędów. Roślina dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża – to ogranicza wyparowywanie wody z gleby i porastanie chwastami.

Malinotruskawka - zastosowanie

Malinotruskawkę uprawia się głównie jako roślinę owocową. Jednak ze względu na atrakcyjny wygląd, można ją aranżować w różnych zakątkach ogrodu. Znakomicie prezentuje się wśród zieleni ozdobnej na ogrodowych rabatach. Nadaje się także do tworzenia niskich żywopłotów. Wtedy prowadzi się ją podobnie jak pigwowiec.

malinotruskawka
Autor: www.thinkstockphotos.com Sadzonki malinotruskawki
Jak sadzić drzewa i krzewy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE