Maczek kalifornijski będzie kwitł do końca lata! Czy maczek kalifornijski jest wieloletni?
Maczek kalifornijski (eszolcja) jest blisko spokrewniony z makiem. Zwraca uwagę pomarańczowożółtymi kwiatami o delikatnych, dużych płatkach oraz ciekawymi pierzastymi liśćmi. Nie ma dużych wymagań i może być ozdobą ogrodowych rabat od wiosny niemal do końca lata. Jak uprawiać maczek kalifornijski?
Autor: GettyImages
Maczek kalifornijski
Spis treści
- Czy maczek kalifornijski jest wieloletni?
- Jak wygląda maczek kalifornijski?
- Maczek kalifornijski - wymagania i pielęgnacja eszolcji
- Maczek kalifornijski uprawa
- Maczek kalifornijski odmiany
- zastosowanie maczka kalifornijskiego w ogrodzie
Czy maczek kalifornijski jest wieloletni?
Maczek kalifornijski, nazywany także eszolcją lub pozłotką kalifornijską (Eschscholzia californica), to pochodząca z ciepłych rejonów Kalifornii wdzięczna jednoroczna roślina ozdobna. Podobnie jak maki należy do botanicznej rodziny makowatych (Papaveraceae), stąd podobieństwo tych roślin oraz zbliżona nazwa. Oprócz najczęściej uprawianego u nas maczku kalifornijskiego, występuje jeszcze kilkanaście innych gatunków eszolcji (także rośliny dwuletnie lub byliny).
Jak wygląda maczek kalifornijski?
Maczek kalifornijski to roślina dorastająca do 40-50 cm wysokości. W warunkach naturalnych tworzy kwietne łąki. Jego główny walor ozdobny to kwiaty (do 8 cm średnicy), które zwykle wyrastają pojedynczo na długich szypułkach (czasem są skupione po kilka sztuk na szczytach pędów). Zazwyczaj złożone są z czterech błyszczących, dużych i delikatnych płatków o żółtopomarańczowej barwie, ale u odmian ozdobnych występują także kwiaty czerwone, purpurowofioletowe lub białe. Maczki kalifornijskie zakwitają na ogrodowych rabatach głównie wiosną – w maju i czerwcu i zwykle kwitnienie trwa całe lato aż do jesieni (nawet do pierwszych przymrozków).
Ciekawe są także pierzastosieczne (podzielone na wąskie płatki), szarozielone liście pozłotki kalifornijskiej, które wyrastają nierzadko na całej długości pędów, tworząc dość gęstą, szeroko rozgałęzioną przyziemną kępę.
Maczek kalifornijski rozwija swoje kwiaty jedynie w miejscach nasłonecznionych i w określonych porach dnia - głównie od godzin przedpołudniowych do popołudniowych, czyli wtedy kiedy może korzystać z największej ilości światła słonecznego. Wynika z tego, że w czasie pochmurnego deszczowego lata kwitnienie eszolcji będzie ubogie, a posadzona w cieniu może nie zakwitnąć w ogóle.
Autor: GettyImages
Maczek kalifornijski
Maczek kalifornijski - wymagania i pielęgnacja eszolcji
Maczek kalifornijski nie ma dużych wymagań glebowych. Preferuje gleby lekkie, piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne oraz bogate w wapń. Najważniejsze dla rośliny jest odpowiednie stanowisko - w pełni nasłonecznione przez większość dnia. Nie należy sadzić maczków w cieniu lub nawet w półcieniu, ponieważ rośliny będą tam kwitnąć słabo lub w ogóle.
Pozłotka nie musi być także często podlewana, ponieważ dobrze znosi suszę i nie znosi nadmiaru wilgoci w glebie (prowadzi to do rozwoju chorób grzybowych i zamierania rośliny). Uprawiana na względnie optymalnej glebie, roślina ta nie wymaga także zasilania nawozami. Pożytecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów, co pobudzi maczek do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych i wydłuży okres kwitnienia.
Maczek kalifornijski uprawa
Maczek kalifornijski najczęściej i najprościej uprawia się z wysiewu nasion wprost do gruntu. Można stosować wysiew wiosenny (kwiecień/maj) lub jesienny. Rośliny wysiane wiosną zakwitną w lipcu, a te z siewu jesiennego będą cieszyć kwitnieniem od końca maja. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż nasiona wysiane jesienią, po bardzo mroźnych zimach mogę nie wykiełkować.
Zanim wysiejemy nasiona, musimy oczywiście oczyścić i odchwaścić glebę. Warto ją także spulchnić i przemieszać z nawozem organicznym (np. kompostem). Zwykle jednak maczki kalifornijskie rosną na przeciętnych (nawet mało zasobnych), piaszczystych glebach.
Po wysiewie, kiedy młode siewki maczku kalifornijskiego wytworzą pierwsze dwa liście warto je przerzedzić (przerwać) i pozostawić tylko najsilniejsze okazy - w rozstawie około 25x25 cm.
Należy raz a dobrze wybrać miejsce do uprawy maczków, ponieważ nie lubią one przesadzania (tworzą dość głęboki, palowy system korzeniowy).
Można oczywiście także posadzić (w trakcie sezonu) rośliny zakupione w doniczkach.
- Przeczytaj też: Wiosenny wysiew kwitnących roślin jednorocznych wprost do gruntu
Eszolcje potrafią bardzo łatwo się rozsiewać (wydają dużo nasion) i mogą szybko zarastać duże powierzchnie i zagłuszać inne rośliny.
Maczek kalifornijski odmiany
Aby tworzyć w ogrodach kolorowe rabaty lub uprawiać maczki kalifornijskie w pojemnikach, wyhodowano różne odmiany, różniące się barwą kwiatów. Warte polecenia są między innymi:
- 'Alba' - zakwitająca na biało,
- 'Wisienka' - kwitnąca na purpurowo,
- 'Kard' - o kwiatach czerwonych,
- 'Perła'- o kwiatach pełnych żółtego koloru.
zastosowanie maczka kalifornijskiego w ogrodzie
Maczek kalifornijski to roślina o bardzo różnych zastosowaniach - można uprawiać ją zarówno w ogrodzie - na kwiatowych rabatach i ich obwódkach, w ogrodach skalnych i żwirowych, na murkach, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ponadto, można go wykorzystywać do tworzenia efektownie wyglądających łąk kwietnych, zestawień z innymi roślinami ogrodowymi (np. z lawendą, szałwią, kosmosem, czy trawami ozdobnymi), a także do różnego rodzaju kompozycji florystycznych.
- Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty