Kroton, czyli trójskrzyn, ubarwi każde wnętrze! Jak pielęgnować krotona? Co zrobić, gdy kroton gubi liście?
Kroton to roślina o zachwycających urodą liściach. Choć nie jest łatwy w uprawie i ma duże wymagania, to coraz chętniej zdobimy nim nasze wnętrza. Podpowiadamy, jak pielęgnować ten wyjątkowo dekoracyjny kwiat doniczkowy. i co zrobić, by nie gubił liści.
Autor: GettyImages
Kroton to roślina o wyjatkowej urody liściach!
Spis treści
- Jak wygląda kroton?
- Jakie wymagania ma kroton?
- Gdzie powinien stać kroton?
- Jak podlewać kroton?
- Kroton w galerii zdjęć
- Dlaczego krotony zimą gubią liście i marnieją?
- Jak przywrócić kroton do życia?
- Przesadzanie krotona
- ciekawe odmiany krotona
Wśród wielu gatunków roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach, kroton pstry (łac. Codiaeum variegatum), jest prawdziwą gwiazdą. Jego duże, skórzaste, błyszczące, barwne liście, zachwycają urodą i wyróżniają się na tle innych roślin.
Jak wygląda kroton?
Kroton pstry, nazywany też trójskrzynem, to krzewiasta roślina tropikalna, której ojczyzną są tereny leżące na obszarze Malezji, wysp Pacyfiku oraz Południowej Azji. W naturze dorasta nawet do kilku metrów, ale w uprawie zwykle nie osiąga więcej niż 1-1,5 m wysokości. Pomimo wyjątkowej urody i pięknych liści, kroton nie jest łatwy w uprawie, a jego wymagania są dość wysokie.
Jakie wymagania ma kroton?
Roślina przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (20-22 st. C) i widnego, choć osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska uprawy. Nawet zimą nie toleruje spadków temperatury poniżej 16 st. C, dlatego nie może stać w chłodnym pomieszczeniu ani w pobliżu często otwieranego okna.
Gdzie powinien stać kroton?
Gdy kroton ma zbyt ciemno, jej liście zaczynają tracić intensywne barwy i stają się zielone, natomiast w pełnym słońcu są narażone na poparzenia. Jeśli natomiast ma za chłodno zaczyna zrzucać liście.
Jak podlewać kroton?
Oprócz odpowiedniej ilości światła i właściwej temperatury, kroton oczekuje też stale wilgotnego podłoża i podwyższonej wilgotności powietrza. Z tego względu należy podlewać go często, ale umiarkowanie, pilnując, by nadmiar wody nie zalegał na podstawce (woda do podlewania powinna mieć pokojową temperaturę). Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, gdyż na przesuszenie kroton szybko reaguje więdnięciem liści i zasuszaniem ich końcówek. Także zbyt suche powietrze może być przyczyną problemów, ponieważ sprzyja atakowi szkodników (min. przędziorków).
Kroton w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Kroton to roślina o wyjatkowej urody liściach!
Dlaczego krotony zimą gubią liście i marnieją?
Krotony to bardzo piękne, ale też wymagające rośliny, dlatego do niedawna ich uprawa udawała się jedynie w ciepłych oknach kwiatowych lub ogrzewanych oranżeriach. Nowe odmiany krotonów są już jednak bardziej wytrzymałe i lepiej przystosowane do warunków panujących w mieszkaniach, dlatego ich uprawa stała się łatwiejsza.
Ze względu na niedostatek światła i przesuszone ogrzewaniem powietrze, najtrudniejszym okresem dla krotonów uprawianych w mieszkaniach jest zima. To właśnie w tym czasie najczęściej zapadają na choroby grzybowe, są atakowane przez szkodniki, tracą barwy i gubią liście. Jeśli padną ofiarą chorób lub szkodników (mi.n. przędziorków, tarczników, wełnowców, miseczników), ich pielęgnacja staje się wyjątkowo trudna, gdyż rośliny źle reagują na chemiczne środki ochrony roślin (lepiej zdecydować się na preparaty naturalne, dostępne w każdym większym sklepie ogrodniczym). Z tego względu niezmiernie ważna jest profilaktyka, polegająca na zapewnieniu im jak najlepszych warunków rozwoju.
Jak przywrócić kroton do życia?
Wrażliwość krotonów na niekorzystne warunki uprawy sprawia, że utrzymanie ich zimą w dobrej formie staje się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli jednak wiosną ich wygląd przestanie być już tak atrakcyjny, roślin wcale nie musimy od razu wyrzucać, ale spróbować je odmłodzić za pomocą cięcia, które pobudza je do lepszego krzewienia się i rozwijania większej liczby pędów. Zabieg należy jednak wykonywać w rękawiczkach, gdyż należący do rodziny wilczomleczowatych kroton, podczas przycinania wydziela toksyczny sok mleczny, mogący powodować alergie oraz podrażnienia skóry i błon śluzowych.
Ścięte pędy mogą posłużyć do rozmnażania roślin, jednak w warunkach domowych jest to bardzo trudne i rzadko kończy się powodzeniem (sadzonki ukorzeniają się w wilgotnym podłożu, przy dużej wilgotności powietrza i dość wysokiej temperaturze).
Poznaj też modne domowe rośliny o różowych liściach
Przesadzanie krotona
Wiosną starsze egzemplarze możemy też przesadzić. Należy jednak pamiętać, że kroton nie lubi zbyt dużej doniczki, dlatego najlepiej wybrać pojemnik o podobnej wielkości lub niewiele większy od poprzedniego. Podczas przesadzania ważniejsza jest wymiana zużytego podłoża na świeże, żyzne, próchnicze i przepuszczalne niż nowa doniczka.
ciekawe odmiany krotona
Szczególnie atrakcyjne są odmiany wielobarwne, o dużych, lśniących liściach, np. 'Reidii' i 'Excellent', ale nie mniej ciekawe są odmiany o oryginalnym kształcie liści lub nietypowym ubarwieniu, np. 'Golden Bell', 'Gold Star', 'Goldfinger', 'Punctatum aureum', 'Imperialis'.