Krasnokwiaty znowu modne! Gatunki krasnokwiatów do uprawy w domu - wymagania, pielęgnacja

2020-01-16 10:55

Krasnokwiaty dawniej były spotykane niemal w każdym mieszkaniu i walczyły o prym z paprociami czy sansewieriami. Z czasem trend zmienił się i stopniowo krasnokwiaty zaczęły znikać z parapetów. Obecnie moda na te oryginalne rośliny powraca. Poznaj najpopularniejsze gatunki krasnokwiatów do uprawy w doniczkach i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Krasnokwiaty pasują do różnych pomieszczeń – od kuchni po salon, niezależnie od stylu urządzania. Zwykle uprawia się je na parapecie, ale donice z krasnokwiatami można ustawiać także w ozdobnym kwietniku lub w bliskim sąsiedztwie okna.

W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się dwa gatunki krasnokwiatu:

Oba gatunki pochodzą z Afryki Południowej. Rośliny średnio osiągają 25-40 cm wysokości (w czasie kwitnienia). Krasnokwiat białokwiatowy ma mięsiste, szarozielone liście oraz białe kwiaty z pomarańczowymi pylnikami. Krasnokwiat Katarzyny charakteryzuje się atrakcyjnymi, błyszczącymi, szeroko lancetowatymi, ostro zakończonymi liśćmi i kulistymi, baldachowatymi, pierzastymi, o jaskrawoczerwonej barwie kwiatostanami.

Kwitnienie krasnokwiatów
Krasnokwiat

Autor: Getty Images

Krasnokwiat Katarzyny

Krasnokwiaty najczęściej kwitną pod koniec wiosny lub na początku lata. Okres kwitnienia trwa średnio 3-4 tygodnie.
Aby pobudzić obfite kwitnienie, roślinom należy stworzyć odpowiednie warunki uprawowe i zapewnić okres spoczynku.

Krasnokwiaty - wymagania uprawowe

Krasnokwiaty uchodzą za rośliny mało wymagające i można polecić je nawet osobom bez doświadczenia w uprawie zieleni. Optymalne stanowisko dla nich to miejsce z dużą ilością światła rozproszonego (np. parapet okna wystawy wschodniej). Krasnokwiat białokwiatowy lepiej radzi sobie na nieco bardziej słonecznych wystawach. Krasnokwiat Katarzyny zaleca się chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Nadmierne nasłonecznienie może prowadzić do poparzenia liści (efekt jest dodatkowo wzmacniany przez szybę). Dlatego czasem konieczne jest osłanianie roślin w czasie upałów (np. przez zasłonięcie szyby papierem).

Przez większość sezonu dobrze radzi sobie w temperaturze 20-24 st. C, ale zimą warto przestawić go do chłodniejszego pomieszczenia (13-15 st. C). Dobrym podłożem jest uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych wymieszana z piaskiem (np. w proporcji 3:1). Na dnie powinno się usypać warstwę drenażu (np. ze żwiru, fragmentów cegieł lub glinianych donic, keramzytu, itp.). Krasnokwiat nie wymaga dużych donic. Nie ma także szczególnych wymagań względem wilgotności powietrza (z obu gatunków krasnokwiat białokwiatowy lepiej znosi suche powietrze).

Krasnokwiaty - podlewanie, nawożenie, przesadzanie

Podlewanie krasnokwiatów powinno być intensywne latem (kilka razy w tygodniu),a  sporadyczne zimą (nawet co 10-14 dni). Częstotliwość podlewania w głównej mierze zależy jednak od stanowiska i temperatury w pomieszczeniu: im widniej i cieplej, tym częściej. Podłoże przed kolejnym podlaniem musi lekko przeschnąć, nadmierne zalewanie może skutkować gniciem cebul. Najlepiej podlewać odstaną, miękką wodą. Częściowo podlewanie można zastąpić zraszaniem. Zabieg należy przeprowadzać jednak tak, aby nie moczyć kwiatów. Optymalny termin wykonywania zabiegu podlewania to poranek lub wieczór (traktowanie wodą liści w letnie południa i popołudnia może doprowadzić do ich poparzenia).

Nawożenie krasnokwiatów w sezonie powinno być dość intensywnie – zasilamy rośliny przynajmniej raz w miesiącu. Dobre są nawozy humusowe lub nawozy dla roślin kwitnących. Należy unikać nawożenia produktami z dużą zawartością azotu. Okres spoczynku dla krasnokwiatów najczęściej rozpoczyna się w październiku i kończy w marcu. W tym czasie poza ograniczeniem podlewania należy także zaprzestać nawożenia.

>>Przeczytaj też:

Przesadzanie krasnokwiatów wykonuje się rzadko - zwykle raz na kilka lat. Nie można być nadgorliwym w tym temacie – krasnokwiat źle znosi zabieg. Nowa donica powinna być tylko nieznacznie większa od poprzedniej. Wyznacznikiem do przesadzania jest przerastanie otworów w donicy korzeniami i coraz słabsze kwitnienie. Czasem wystarczająca może być wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

Rozmnażanie krasnokwiatów

Krasnokwiaty można rozmnażać przez wysiew nasion, podział rośliny lub oddzielenie cebul przybyszowych. Nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania, dlatego zaleca się je wysiewać możliwe szybko po zebraniu (ewentualnie zakupie). Wcześniej trzeba je oczyścić, usuwając czerwoną osnówkę.

>>Przeczytaj też:

Siewki ukorzenia się w wilgotnym torfie wymieszanym z piaskiem (można przykryć folią perforowaną). Wysadza się je do oddzielnych pojemników, gdy wytworzą 2-3 liście. Jeśli nie zależy nam na zbiorze nasion, pęd kwiatostanowy zaleca się przyciąć zaraz po przekwitnięciu, aby nie osłabiał cebuli.

>>Zobacz wideo: Jak czyścić liście roślin doniczkowych

Jak czyścić liście roślin doniczkowych

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia
Nasi Partnerzy polecają