Kolcolist zachodni - jego uprawa w Polsce jest zakazana
Kolcolist zachodni gdy kwitnie przypomina żarnowiec - ma podobne, motylkowe, żółte kwiaty, gęsto oblepiające pędy. Od żarnowca różni się jednak liśćmi i pokrojem. Uprawa kolcolistu zachodniego w Polsce jest zakazana.
Autor: GettyImages
Kolcolist zachodni
Spis treści
Jak wygląda kolcolist zachodni?
Kolcolist zachodni (łac. Ulex europaeus) to duży krzew, który pochodzi z Europy Środkowej i Zachodniej. W naturze dorasta nawet do 6-7 m, ale w polskich warunkach osiąga nie więcej niż 1,5-2 m wysokości. Jego pędy są długie i elastyczne, podczas kwitnienia przewieszają się na zewnątrz pod ciężarem kwiatów.
Duże, intensywnie żółte, motylkowe kwiaty kolcolistu pojawiają się bardzo licznie wiosną (w kwietniu-maju), po przekwitnięciu przekształcają się w owocostany - brunatne, owłosione strąki. W sprzyjających warunkach pogodowych kolcolist może powtarzać kwitnienie latem. Kwiaty pojawiają się na roślinie zwykle tylko po łagodnej zimie, bo jedynie wtedy pędy mogą przetrwać chłody i wydać wiosną kwiaty (pąki tworzą się na pędach późnym latem). Kolcolist tworzy pokryte woskowym nalotem nasiona. Gruba, twarda warstwa wosku ma za zadanie chronić je przed wysokimi temperaturami, gdyż na terenach, gdzie roślina występuje, często zdarzają się pożary.
Kolcolist zachodni ma rozłożysty pokrój i liczne, rozgałęzione pędy, gęsto pokryte wąskimi, wydłużonymi, ostro zakończonymi, szydlastymi liśćmi.
Kolcolist rośliną inwazyjną - jego uprawa zakazana!
Uprawa kolcolistu zachodniego w Polsce jest zakazana, ponieważ został uznany za inwazyjny gatunek obcy stwarzający zagrożenie dla Polski. W środowisku naturalnym w Polsce kolcolist zachodni to gatunek inwazyjny obcego pochodzenia.