Spis treści
- Jak wygląda kocanka włochata?
- Czy kocanka włochata jest wieloletnia?
- Jakie wymagania mają kocanki włochate?
- Kocanka włochata uprawa
- Czy kocankę włochatą można przycinać?
- Jak rozmnażać kocankę włochatą?
- Zastosowanie kocanki włochatej
Kocanka włochata (łac. Helichrysum petiolare) to pochodząca z Afryki roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae), która w naszym kraju najczęściej jest uprawiana w pojemnikach. Znakomicie sprawdza się jako tło dla dla rozmaitych gatunków roślin, zazwyczaj tych o ozdobnych kwiatach.
Przeczytaj też: Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach
Jak wygląda kocanka włochata?
Kocanka włochata tworzy długie (do 1 m), dość sztywne, częściowo wzniesione, a częściowo pokładające się lub zwisające pędy, gęsto pokryte niedużymi, efektownie owłosionymi, owalnymi liśćmi. Włoskami pokryte są także pędy rośliny. Owłosienie zapobiega utracie wody i chroni przed ostrym światłem słonecznym. W zależności od odmiany liście mogą mieć różną barwę: srebrzystoszarą, srebrzystozieloną, zielonożółtą, jasnożółtą.
Kocanka włochata niekiedy latem zakwita, ale jej kwiaty są niepozorne i nie mają wartości dekoracyjnej, są drobne, bladożółte, zebrane w koszyczki.
Poznaj najpopularniejsze rośliny ogrodowe o srebrnych liściach.
Czy kocanka włochata jest wieloletnia?
Kocanka włochata to roślina wieloletnia, ale w naszym klimacie ze względu na wysokie wymagania termiczne i całkowity brak mrozoodporności, uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Można wprawdzie przechować roślinę do następnego sezonu (w pomieszczeniu chłodnym i dobrze oświetlonym), ale nie wygląda już tak atrakcyjnie, jak w roku poprzednim. Dlatego lepiej zdecydować się co roku na zakup nowych egzemplarzy.
Jakie wymagania mają kocanki włochate?
Kocanka włochata najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Dzięki filcowatemu owłosieniu liści doskonale znosi bezpośrednie słońce. Posadzona w cieniu ma tendencję do wyciągania pędów i jest bardziej podatna na choroby. Najlepsze podłoże dla kocanki powinno być dość żyzne, przepuszczalne i stosunkowo wilgotne, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Przeczytaj też: Jakie niewymagające kwiaty na balkon? Jakie kwiaty lubią słońce i są odporne na suszę?
Kocanka włochata uprawa
Kocanka włochata nie lubi ani przelania (gniją jej wtedy korzenie), ani przesuszenia (liście wtedy więdną). Roślinę należy podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w pojemniku przeschnie. Należy pilnować, by podczas podlewania nie moczyć liści, aby zminimalizować porażenie przez choroby grzybowe. Z tego samego względu dobrze jest też chronić roślinę przed deszczem.
Co 3-4 tygodnie warto zasilić kocankę nawozami wieloskładnikowymi dedykowanymi roślinom o ozdobnych liściach.

i
Czy kocankę włochatą można przycinać?
Przycinanie kocanki włochatej pozwala zachować zwarty pokrój rośliny. Zabieg ten pobudza roślinę do intensywniejszego krzewienia się i zagęszczania. Zaleca się przycinanie kocanki włochatej 2-3 razy w sezonie. Cięcia nie potrzebują odmiany karłowe, wolno rosnące.
Jak rozmnażać kocankę włochatą?
Kocankę włochatą można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe pobrane i ukorzeniane na przedwiośniu (sadzonki pobiera się z roślin zimowanych w pomieszczeniach). Ucina się wierzchołki pędów i umieszcza w przepuszczalnym podłożu (np. torf wymieszany z piaskiem). Podczas ukorzeniania sadzonkom należy zapewnić temperaturę 23-25°C. Po ukorzenieniu sadzonki uszczykuje się (sprzyja to ich rozkrzewianiu), a na miejsce stałe sadzi w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków.
Zastosowanie kocanki włochatej
Kocanka włochata to doskonała roślina balkonowa. Świetnie komponuje się z kolorowo kwitnącymi roślinami sezonowymi, np. pelargoniami, petuniami, werbenami, lobeliami, heliotropami czy goździkami, będąc dla nich pięknym tłem i wypełniając wolne przestrzenie w pojemnikach. Można ją także sadzić samodzielnie. Znakomicie nadaje się do wiszących pojemników.Niektóre odmiany kocanki włochatej wykorzystywane są także jako sezonowe rośliny okrywowe.
Przeczytaj też: Z czym łączyć pelargonie, by stworzyć zachwycające kompozycje?
Zobacz w galerii zdjęć różne gatunki kocanek.
