Klon srebrzysty (Acer saccharinum) - uprawa, pielęgnacja, formowanie, zastosowanie

2021-04-29 20:57
Klon srebrzysty
Autor: GettyImages Ze względu na swoje rozmiary klon srebrzysty nadaje się do sadzenia raczej na większych przestrzeniach w miastach lub w dużych ogrodach pozamiejskich

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) najczęściej sadzony jest w parkach lub w zieleni ulicznej. Łatwo rozpoznać go po charakterystycznym, srebrnym zabarwieniu dolnej strony liści. Ze względu na swoje rozmiary nadaje się do sadzenia raczej na większych przestrzeniach w miastach lub w dużych ogrodach pozamiejskich. Jakie wymagania ma klon srebrzysty?

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) to pochodzące z Ameryki Północnej duże, często wielopniowe drzewo (osiągające w Polsce 20-30 m wysokości) z długimi i prostymi, ukośnie wzniesionymi konarami.

Jak sadzić drzewa i krzewy

Spis treści

 1. Co wyróżnia klon srebrzysty?
 2. Klon srebrzysty - uprawa i pielęgnacja
 3. Zastosowanie klonów srebrzystych
 4. Ciekawe odmiany klona srebrzystego

Co wyróżnia klon srebrzysty?

 • Liście klonu srebrzystego. Głównym walorem ozdobnym klonu srebrzystego jest ciekawe ulistnienie. Zazwyczaj 5-klapowe liście (długości od 8 do 14 cm), z wierzchu są jasnozielone, a od spodniej strony srebrzystobiało owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto, a czasami także na czerwono. Charakterystyczny dla tego drzewa jest kształt blaszki liściowej – jest ona głęboko dłoniasto klapowana – klapy są bardzo duże i głęboko powcinane.
 • Kora klonu srebrzystego. Dosyć charakterystyczna jest także kora (korowina) klonów srebrzystych, która u młodych drzew jest jasnoszara i gładka, a u drzew starszych - popielata, łuszcząca się pionowo długimi i cienkimi pasmami (łuskami).
 • Kwiaty klonu srebrzystego. W czasie kwitnienia uwagę przyciągają również miododajne kwiaty (marzec/kwiecień), które są zebrane po kilka do kilkunastu sztuk w kuliste, jaskrawoczerwone, frędzelkowate kwiatostany.
 • Owoce klonu srebrzystego. Cechą, po której można rozpoznać klony srebrzyste są także ich owoce (orzeszki) ukryte w podwójnych tzw. skrzydlakach, które są zebrane w bardzo gęste wiązki. Ich skrzydełka są sierpowato zagięte do wewnątrz i ustawione pod kątem prostym lub lekko ostrym, przy czym najczęściej jedno z nich jest nierozwinięte i wyraźnie mniejsze od drugiego. Po dojrzeniu skrzydlaki przybierają żółtobrązowy kolor, a przed opadnięciem (dojrzewają najwcześniej ze wszystkich klonów, bo już po połowie maja) rozpadają się na dwie części.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze drzewa ozdobne, które możesz posadzić nawet w małym ogrodzie >>

Klon srebrzysty - uprawa i pielęgnacja

 • stanowisko dla klonu srebrzystego

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych i dość dobrze znosi niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza (warunki miejskie). 

 • podłoże dla klona srebrzystego

Jest mało wymagający co do gleby, ale preferuje gleby żyzne oraz wilgotne i tylko wtedy wyrasta na wysokie, gęsto ulistnione drzewa. Da sobie radę także na uboższych, suchych glebach, ale w takich warunkach nie osiąga dużych rozmiarów i żyje dość krótko. Należy jednak unikać nasadzeń na wietrznym miejscu, ze względu na łatwo łamiące się na wietrze gałęzie.

 • podlewanie i nawożenie klona srebrzystego

Pielęgnacja klona srebrzystego polega głównie na podlewaniu roślin w czasie suszy (szczególnie młode okazy). Nie wymaga specjalnego nawożenia.

 • przycinanie klona srebrzystego

Nie wymaga również przycinania i należy tego unikać, by nie naruszyć ładnego pokroju drzewa. Jeżeli zachodzi potrzeba skrócenia gałęzi, najlepiej zrobić to w lecie (wiosną drzewa mogą „płakać” – silnie tracić soki).

Klon srebrzysty
Autor: GettyImages Owoce klonu srebrzystego

Zastosowanie klonów srebrzystych

Jest to dekoracyjne (ze względu na liście i pokrój) drzewo, które zwykle sadzone jest w parkach lub w bardzo dużych ogrodach - najlepiej prezentuje się pojedynczo (jako soliter) na większych przestrzeniach.

Często sadzone jest także na osiedlach oraz w zieleni miejskiej i przy ulicach. Jednak sadzenie go w mieście (wzdłuż ulic) nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Długie i bardzo kruche, łamliwe konary stanowią poważne zagrożenie w czasie silnych wiatrów, a dodatkowo korzenie bardzo często uszkadzają (wysadzają) płyty chodnikowe i jezdnie oraz kolidują z kanalizacją i innymi elementami miejskiej infrastruktury podziemnej.

Klon srebrzysty
Autor: GettyImages Głównym walorem ozdobnym klona srebrzystego jest jego ciekawe ulistnienie

Ciekawe odmiany klona srebrzystego

Oprócz typowych drzew, rosnących głównie w parkach, możemy posadzić na większych przestrzeniach oryginalne, dekoracyjne odmiany.

 • 'Lutescens' - młode liście są pomarańczowożółte, później żółto-zielone (najlepiej wybarwiają się od nasłonecznionej strony),
 • 'Pyramidale' – może dorastać do 20 m wysokości; korona młodych drzew jest wąska i stożkowata o wzniesionych prosto gałęziach (z wiekiem drzewa zatracają ten pokrój i są coraz szersze); liście są głęboko klapowane,
 • 'Wieri' ('Lacinatum Wieri') – odmiana strzępolistna o luźnej, malowniczej koronie i zwisających gałęziach; dekoracyjne liście są głęboko powcinane - mają wąskie, ostro ząbkowane klapy.

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE