Rośliny, które lubią suche gleby. Ogród na piaszczystej działce

2013-05-15 14:07 Magdalena Niezabitowska-Krogulec, Opracowanie: redakcja serwisu

Wiele roślin znakomicie poradzi sobie w trudnych warunkach jakie panują na piaszczystej działce. Przedstawiamy rośliny na suche gleby: byliny i krzewy na suche stanowiska. Ogród na piaszystej działce.

Rośliny na suche gleby

Oto przykładowe gatunki roślin, które znakomicie poradzą sobie na piaszczystych, suchych glebach:

  • Kostrzewa popielata– trawa ozdobna o dekoracyjnym srebrzysto-niebieskim ulistnieniu. Bylina ta tworzy kuliste, zwarte i zimozielone kępy. Polecana do aranżacji na obwódki rabat, na skalniaki lub na uprawę w doniczkach. W połowie lata z kępy wyrastają dekoracyjne kremowe kwiatostany osadzone na cienkich źdźbłach. Kostrzewa popielata preferuje przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowisko. Polecana odmiana: 'Elijah Blue' - dorasta do 35-40 cm.
  • Przegorzan pospolity - bylina, która sprawdzi się na każdej ziemi. Jest idealna na rabaty. Tworzy kuliste, niebieskie kwiatostany, osadzone na długiej i prostej łodydze. Kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty przegorzanu można również wykorzystać na suche bukiety. Przegorzan pospolity osiąga 50-75 cm wysokości i 25-50 cm szerokości.
  • Jeżówka purpurowa - jedna z najbardziej popularnych bylin. Kwitne pod koniec lata. Dorasta do 100 cm wysokości. Jeżówka znakomicie prezentuje się na rabatach ogrodowych w towarzystwie rudbekii błyskotliwej. Dodatkowo doskonale nadaje się na kwiat cięty jako dodatek do żywych lub suchych bukietów.
  • Żarnowiec wczesny odmiana 'Hollandia' - to przepiękny krzew ozdobny, odporny na suszę i szkodniki. Wiosną pojawiają się na roślinach czerwone kwiaty, które wspaniale pachną, zwabiając do ogrodu pszczoły i motyle. Roslina nie ma szczególnych wymagań glebowych. Przed zimą podstawę rośliny należy okryć trocinami, korą lub słomą w celu ochrony przed silnym mrozem. Maksymalna wysokość to 1,50 m przy szerokości 50-75 cm.
  • Berberys czerwonolistny - krzew o czerwonobrązowych liściach i kolczastych pędach. Nadaje się do cięcia. mozna z niego tworzyć trudny do pokonania żywopłot. Berberys kwitnie wiosną - drobne, żółte kwiaty jesienią przeobrażają się w jaskrawoczerwone owoce. Bez strzyżenia dorasta do 2 m wysokości oraz 75-100 cm szerokości.
  • Budleja - krzew, który z powodzeniem można również uprawiać w dużych donicach lub w granicy działki jako półzimozielony żywopłot. Budleja to krzew liściasty osiągający do 3 metrów wysokości. Drobne, zebrane w długie i gęste kwiatostany kwiaty, osadzone są na końcach pędów. Budleja kwitnie od sierpnia do października. Na rynku jest wiele odmian o różnych kolorach kwiatów: różowych, niebieskich lub białych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE