Kiedy i jak prawidłowo przycinać hortensję bukietową PINKY WINKY? Kiedy kwitnie Pinky Winky?

2024-04-02 14:23

Hortensja PINKY WINKY to ozdobny krzew należący do gatunku hortensji bukietowych. Odmiana ta wyróżnia się przepięknymi, trójkolorowymi kwiatostanami. Podpowiadamy, jak zadbać o hortensję bukietową Pinky Winky, aby co roku zachwycała obfitym kwitnieniem.

Spis treści

  1. Hortensja 'Pinky Winky' jak wygląda?
  2. Kiedy kwitnie hortensja Pinky Winky?
  3. Czy hortensja Pinky Winky jest odporna na mróz?
  4. Jakie wymagania ma hortensja Pinky Winky?
  5. Kiedy i jak ciąć hortensje Pinky Winky?
  6. Hortensja 'Pinky Winky' w ogrodzie

Hortensja Pinky Winky to jedna z najładniejszych odmian hortensji bukietowej, Na rynku dostępna jest od 2003, od tego czasu zyskała dużą popularność. Jest ceniona ze względu na wysoką mrozoodporność, coroczne obfite kwitnienie oraz wyjątkowo atrakcyjne kwiatostany.

Hortensja 'Pinky Winky' jak wygląda?

Hortensja bukietowa PINKY WINKY tworzy krzew o wyprostowanych pędach bordowego koloru. Osiąga około 1,6 m wysokości oraz około 1,4 m szerokości. W porównaniu z innymi odmianami hortensji bukietowej rośnie wolniej i ma bardziej zwarty, kompaktowy pokrój (mniej się rozrasta). Dodatkową zaletą jest to, że pędy 'Pinky Winky' są sztywne i nie uginają się pod ciężarem kwiatów. Liście 'Pinky Winky' są duże i ciemnozielone.

Największą ozdobą hortensji Pinky Winky są stożkowate kwiatostany, osiągające nawet do 30 cm długości i składające się głównie z kwiatów płonnych. Początkowo kwiatostany są białe, by potem stać się trójkolorowe: w dolnej części ciemnoróżowe (nawet czasem wpadające w czerwień), wyżej stopniowo przechodzą w jaśniejszy i bardziej pastelowy róż, a na wierzchołkach są kremowobiałe. Pod koniec lata wszystkie kwiaty w kwiatostanie nabierają czerwonego koloru i takimi pozostają aż do późnej jesieni.

Kolor kwiatów u podstawy kwiatostanów jest tym intensywniejszy, im bardziej nasłonecznione jest stanowisko, na którym rośnie krzew.

Kiedy kwitnie hortensja Pinky Winky?

Hortensja bukietowa PINKY WINKY kwitnie od lipca do października. Kwiatostany pojawiają się na pędach, które wyrosły w danym roku.

Czy hortensja Pinky Winky jest odporna na mróz?

Hortensja Pinky Winky jest mrozoodporna - wytrzymuje obniżenie temperatury nawet do -30 st. C!

Jakie wymagania ma hortensja Pinky Winky?

Hortensja bukietowa 'Pinky Winky' lubi podłoże żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Może rosnąć zarówno na stanowisko słonecznym, jak i półcienistym. Gdy jednak rośnie na słońcu, trzeba pamiętać, by zapewnić jej wilgotne podłoże.

Kiedy i jak ciąć hortensje Pinky Winky?

U Pinky Winky, podobnie jak u wszystkich hortensji bukietowych, kwiatostany tworzą się na pędach tegorocznych. Dlatego krzew przycina się wczesną wiosną ( w marcu).Coroczne cięcie hortensji pozwala uzyskać pożądany kształt krzewu oraz sprawia, że roślina wypuszcza dużą liczbę nowych, silnych pędów, na których pojawią się kwiatostany. By uzyskać obfite kwitnienie, zaleca się więc silne przycięcie każdej wiosny przed rozpoczęciem wzrostu.Przycina się wszystkie pędy między 3. a 5. oczkiem licząc od ziemi (zwykle jest to 30-35 cm od ziemi). W następnym roku przycinamy 5-10 cm powyżej wysokości poprzedniego cięcia.Dowiedz się więcej o cięciu hortensji bukietowych.

Hortensja 'Pinky Winky' w ogrodzie

Tak efektownie kwitnąca odmiana hortensji najładniej prezentuje się w wyeksponowanych miejscach ogrodu, posadzona jako soliter, ewentualnie w niewielkich grupach.

Poznaj inne piękne odmiany hortensji:

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
#MuratorOgroduje: Cięcie hortensji - to musisz wiedzieć
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany