Karagana syberyjska Pendula i inne odmiany karagany. Jak uprawiać ten oryginalny krzew?

2023-05-02 15:00

Karagana syberyjska to krzew, który doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Ozdobą karagany są pierzaste liście oraz żółte kwiaty. Jak uprawiać karaganę syberyjską nazywana też akacją północy? Czy szybko rośnie? Co zrobić, aby karagana syberyjska stała się ozdobą ogrodu.

Spis treści

  1. Dekoracyjna karagana syberyjska
  2. Karagana syberyjska Pendula i inne ciekawe odmiany
  3. Karagana syberyjska - uprawa na pniu
  4. Karagana syberyjska - wymagania
  5. Karagana syberyjska na żywopłot i inne zastosowania
  6. Zobacz film: Jak sadzić drzewa i krzewy

Dekoracyjna karagana syberyjska

Karagana syberyjska (łac. Caragana arborescens) to krzew ozdobny mało popularny, choć dekoracyjny, niezawodny i doskonały do uprawy w naszym klimacie. Roślina dorasta do 4-6 m wysokości. Jej ozdobą jest ładny pokrój oraz piękne, pierzaste, zielone liście, do złudzenia przypominające liście dobrze nam znanej robinii akacjowej.

Wiosną (w maju-czerwcu) atrakcją krzewu stają się natomiast urocze, motylkowe, zebrane po kilka w niewielkie pęczki żółte kwiaty, które przypominają wyglądem kwiaty robinii, ale choć także są miododajne, znacznie słabiej pachną. Ze względu na liczne podobieństwa do robinii akacjowej, karagana często bywa nazywana akacją północy lub żółtą akacją, mimo że obie rośliny z prawdziwą akacją nie mają nic wspólnego.

Karagana syberyjska Pendula i inne ciekawe odmiany

Karagana ma też kilka ciekawych odmian, różniących się głównie pokrojem. Należą do nich m.in.:

  • karagana syberyjska 'Pendula' o zwisających pędach i płaczącym pokroju,
  • karagana syberyjska 'Walker' o cienkich liściach, pełzających pędach i płaczącym pokroju,
  • karagana syberyjska 'Nana' o krótkich, poskręcanych pędach i niewielkim wzroście (wys. ok. 1 m),
  • karagana syberyjska 'Lorbergii' o wzniesionych pędach i pierzastych liściach (wys. ok. 3 m).

Karagana syberyjska - uprawa na pniu

Odmiany 'Pendula' i 'Walker' uprawiane są zwykle w formie piennej, więc ich wysokość uzależniona jest od wysokości podkładki.

Karagana syberyjska
Autor: GettyImages Karagana syberyjska odmiany 'Pendula'

Karagana syberyjska - wymagania

Karagana syberyjska jest nie tylko krzewem atrakcyjnym, ale także mało wymagającym i łatwym w uprawie - bywa uznawana nawet za roślinę pionierską, która poradzi sobie w różnych, także trudnych warunkach środowiska.

  • Stanowisko i podłoże dla karagany. Karagana najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i na żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, ale bez najmniejszego problemu poradzi sobie także w półcieniu i na każdym, nawet słabym i suchym podłożu (z wyjątkiem gleb ciężkich i mokrych). Wiele też zniesie, gdyż jest tolerancyjna względem odczynu gleby, doskonale radzi sobie z suszą, dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i niewielkie zasolenie podłoża, a także jest całkowicie mrozoodporna, dzięki czemu może być uprawiana na terenie całego kraju.
  • Pielęgnacja karagany. Karagana nie wymaga podlewania ani żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i rzadko pada ofiarą chorób czy szkodników. Nie potrzebuje także nawożenia, gdyż z zaopatrzeniem w najpotrzebniejsze składniki odżywcze radzi sobie sama. Jej liście mają zdolność pochłaniania azotu z powietrza, a więc roślina jest nie tylko samowystarczalna, ale też potrafi użyźnić wokół siebie podłoże, wzbogacając je w azot. Pożyteczną rolę w środowisku pełnią też jej mocno rozbudowane korzenie, które skutecznie chronią glebę przed erozją.
  • Cięcie karagany. Karagana doskonale znosi też ciecie, które sprzyja jej rozkrzewieniu. Zabieg przeprowadza się zwykle zaraz po kwitnieniu, przycinając roślinę w taki sposób, aby zachowała ładny pokrój (znosi nawet bardzo silne ciecie). Co kilka lat warto też całkowicie usunąć z krzewu kilka najstarszych gałęzi, co poprawi dostęp światła do wnętrza krzewu i pozwoli rozwijać się młodym pędom. W przypadku karagany zabieg jest o tyle ważny, że starsze krzewy rozluźniają się i tracą ładny pokrój.
  • Rozmnażanie karagany. Równie łatwe co uprawa jest także rozmnażanie karagany. Krzew można uprawiać z nasion, które dobrze kiełkują (roślina daje też samosiew), ale w przypadku odmian lepiej jest pozyskać młode rośliny z sadzonek zielnych lub odrostów korzeniowych.
Karagana syberyjska
Autor: GettyImages Karagana syberyjska jest doskonałym pożytkiem dla pszczół, a jej kwiaty i strąki nadają się do jedzenia

Karagana syberyjska na żywopłot i inne zastosowania

Karagana syberyjska może mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów (zwykle krzewy sadzi się wtedy dwurzędowo), gdyż doskonale znosi cięcie i nie ma większych wymagań uprawowych. Ciekawie prezentuje się też w zestawieniu z innymi krzewami ozdobnymi lub w jednogatunkowych grupach np. na tle ogrodzenia lub trawnika.

Najbardziej atrakcyjna jest forma pienna karagany, którą można uprawiać w ogrodzie, gdzie wspaniale wygląda jako soliter lub w donicy na balkonie czy tarasie (dla zachowania ładnego pokroju, należy systematycznie usuwać odrosty z podkładki i systematycznie przycinać koronę). Krzew można też ukształtować na drzewko bonsai. Roślina może także pełnić funkcje użytkowe, gdyż poprawia jakość gleby i chroni ją przed erozją. Jest też doskonałym pożytkiem dla pszczół, a jej kwiaty i strąki nadają się do jedzenia.

Zobacz film: Jak sadzić drzewa i krzewy

Jak sadzić drzewa i krzewy
Nasi Partnerzy polecają