Sekrety udanej uprawy kapusty pak choi – ciesz się pysznymi liśćmi z własnej grządki!

2025-06-12 11:49

Kapusta pak choi, czyli kapusta chińska, to nowość wśród warzyw liściastych uprawianych w naszych ogrodach. Warto pokusić się o uprawę kapusty pak choi w przydomowym warzywniku czy na działce, bo jest to warzywo delikatne i smaczne. A do tego kapusta chińska świetnie nadaje się na poplony. Jak uprawiać kapustę pak choi?

Spis treści

  1. Kapusta pak choi – co jest częścią jadalną tego warzywa?
  2. Odmiany kapusty pak choi
  3. Jakie wymagania ma kapusta pak choi?
  4. Gdzie sadzić kapustę pak choi?
  5. Jak uprawiać kapustę pak choi?

Pomimo iż w przydomowych ogrodach od lat królują te same gatunki warzyw, na grządkach coraz częściej pojawiają się również oryginalne nowości. Należy do nich między innymi ciekawy rodzaj kapusty, nazywanej popularnie pak choi lub białą kapustą chińską.

Kapusta pak choi – co jest częścią jadalną tego warzywa?

Kapusta pak choi nie tworzy typowej dla większości kapust główki, tylko rozwija wzniesioną, luźną rozetrę dużych, zielonych liści o sztywnych, grubych ogonkach liściowych, które są jego najsmaczniejszą częścią jadalną.

Kapusta pak choi to warzywo bardzo delikatne i smaczne, które można spożywać w postaci krótko gotowanej jarzynki, a także przyrządzać z niego pyszne surówki, oryginalne sałatki oraz ciekawe dania kuchni azjatyckiej.

Odmiany kapusty pak choi

Pomimo iż najsmaczniejszymi częściami kapusty pak choi są biało zabarwione ogonki liściowe (np. u odmiany ‘White’, ‘Joi Choi’, ‘Ming Choi’), do uprawy lepiej jest wybierać odmiany zielonoogonkowe (np. ‘Pak Choi Green’, ‘Green Fortune’), które są mniej podatne na wybijanie w pęd kwiatostanowy.

Kapusta pak choi

i

Autor: GettyImages/ Archiwum prywatne Kapusta pak choi

Jakie wymagania ma kapusta pak choi?

Pomimo oryginalnego wyglądu i egzotycznego pochodzenia, uprawa kapusty pak choi nie jest trudna, chociaż wymagania rośliny są dość wysokie. Warzywo posiada bardzo krótki, trwający około miesiąca okres wegetacji, dlatego powinno być uprawiane na glebie żyznej, próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe (stanowisko uprawy warto wzbogacić przedsienie nawozami wieloskładnikowymi) i dobrze odchwaszczonej.

W czasie tworzenia rozety liściowej, kapusta musi mieć też zapewnione stale wilgotne podłoże, gdyż jej wymagania wodne są w tym okresie bardzo wysokie.

Gdzie sadzić kapustę pak choi?

Ze względu na delikatny i płytki system korzeniowy, kapustę pak choi najlepiej sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru, gdyż łatwo się przewraca. Pod uprawę rośliny nie należy też przeznaczać stanowisk wcześniej zajętych przez warzywa kapustne, gdyż wzrasta wtedy ryzyko wystąpienia na kapuście chińskiej wspólnych dla tej rodziny chorób i szkodników (m.in. śmietki kapuścianej, mszycy kapuścianej, pchełki ziemnej czy zgorzeli siewek).

Przeczytaj też: Współrzędna uprawa warzyw: jakie warzywa sadzić obok siebie

Jak uprawiać kapustę pak choi?

Kapustę pak choi uprawia się zwykle z siewu wprost do gruntu na zbiór jesienny. Nasiona wysiewa się na początku sierpnia w rzędy oddalone od siebie o 25–30 cm, a następnie przerywa siewki, pozostawiając rośliny co 25–30 cm w rzędzie. Pierwsze zbiory rozet rozpoczyna się po 4–6 tygodniach uprawy.

Kapusta chińska nie jest wrażliwa na kilkustopniowe przymrozki i dobrze rośnie w temperaturze 13–16 st. C, dlatego zbiory można prowadzić aż do października.

Przeczytaj też:

Murator Google News
Czy kapusta to głowa pusta?
Pytanie 1 z 10
Wg. legendy główki kapusty powstały:
Kapusta
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE