Kalendarz prac na trawniku: od marca do października

2018-07-16 11:57 Opracowanie: redakcja serwisu

Kalendarz prac na trawniku obejmuje najważniejsze prace pielęgnacyjne, które od marca do października musimy wykonać w ogrodzie, aby murawa była zdrowa, soczysta i bujna.    

Zadbany trawnik jest ozdobą ogrodu. Aby wyglądał atrakcyjnie, konieczne jest przeprowadzanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych przez cały sezon. Oto kalendarz prac na trawniku od marca do października.

Kalendarz prac na trawniku: marzec

Prace na trawniku zaczynamy, gdy stopnieje śnieg, trawnik wyschnie i utrzymuje się dodatnia temperatura. Na początek zadbajmy o staranne wygrabienie z murawy pozostających na niej przez zimę resztek roślinnych, w tym gałązek i liści. Przeprowadźmy na trawniku zabieg aeracji i wertykulacji. Jeśli po zimie pojawiły się na murawie „łyse” miejsca pozbawione trawy, należy je spulchnić i wysiać tam mieszankę traw (najlepiej jeśli będzie to ta sama mieszanka, jaką użyliśmy do założenia trawnika, ewentualnie inna, ale o podobnym składzie, można też użyć tzw. mieszanki regeneracyjnej do uzupełnienia ubytków w trawniku.
Jeśli na trawniku widoczne są wybrzuszenia i nierówności (często powstają w zimie, gdy podczas mrozów kępy traw są wypchane do góry), należy zwałować trawnik walcem ogrodowym – taki zabieg dociśnie odstającą darń.
Pierwsze koszenie trawy wykonujemy, gdy źdźbła osiągną około 10 cm wysokości. Powinno być ono dość wysokie.

>>Przeczytaj też: Trawnik po zimie: dlaczego po zimie trawnik wygląda brzydko

Kalendarz prac na trawniku: kwiecień

Jeśli planujemy założyć nowy trawnik, kwiecień jest dobrym czasem na przygotowanie miejsca pod murawę. Jeśli pogoda na to pozwoli (ziemia wyschła po zimie i jest ciepło), można też wysiewać nasiona traw.
Trawniki już istniejące zaczynamy w kwietniu regularnie kosić. Po raz pierwszy w sezonie nawozimy trawnik (można zastosować nawóz z odchwaszczaczem lub nawóz do trawników z mchem – jeśli takie problemy występują).

>>Przeczytaj też: Dziury i puste place w trawniku – dlaczego powstają? Najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku

Kalendarz prac na trawniku: maj

Systematycznie kosimy trawnik (co tydzień). Podlewamy go wtedy, gdy długo nie ma opadów deszczu. Usuwamy chwasty z trawnika – ręcznie (można posłużyć się specjalnym przyrządem do odchwaszczania) albo za pomocą herbicydów.
W maju możemy też zakładać trawnik z siewu lub z rolki.

>>Przeczytaj też: Trawnik - zakładanie trawnika. Wybór mieszanek nasion traw

Kalendarz prac na trawniku: czerwiec

Trawnik kosimy regularnie uzależniając częstotliwość od tempa wzrostu trawy (może okazać się, że konieczne jest koszenie częstsze niż raz w tygodniu). Podlewamy, gdy jest gorąco i sucho. Czerwiec to czas na kolejne nawożenie – pamiętajmy, by po zastosowaniu nawozu obficie podlać murawę. Jeśli pojawią się chwasty – usuwamy je.

>>Przeczytaj też: Nawożenie trawnika: jak nawozić trawnik? Nawozy do trawnika

Kalendarz prac na trawniku: lipiec

Regularne koszenie to obowiązek. Jeśli z powodu długotrwałego braku opadów murawa jest przesuszona – kosić trzeba wyżej niż zazwyczaj. Regularnie podlewamy trawnik – najlepiej rano, szczególnie w upalne dni.

>>Przeczytaj też: Podlewanie trawnika. Kiedy i jak podlewać trawę

Kalendarz prac na trawniku: sierpień

W sierpniu zmniejszamy częstotliwość koszenia, bo trawa rośnie już wolniej, ale podlewamy nadal regularnie. Nawozimy ostatni raz nawozami azotowymi (potem można będzie stosować tylko tzw. nawozy jesienne). W sierpniu warto zastosować wertykulację trawnika – szczególnie takiego, który latem był intensywnie użytkowany.

>>Przeczytaj też: Koszenie trawnika. Czym i jak prawidłowo kosić trawę

Kalendarz prac na trawniku: wrzesień

We wrześniu do nawożenia stosujemy wyłącznie nawozy jesienne (zawierają mniej azotu, za to więcej mikroelementów). Zgrabiamy z murawy pierwsze opadłe z drzew liście. W tym miesiącu można zakładać nowy trawnik (z siewu lub z rolki). Kosimy w zależności od tempa wzrostu trawy.

>>Przeczytaj też: Jesienne nawożenie trawnika: czym i jak nawozić trawnik jesienią

Kalendarz prac na trawniku: październik

W połowie października zaprzestajemy koszenia trawnika. Systematycznie usuwamy z murawy opadłe liście.

>>Przeczytaj też: Przygotowanie trawnika do zimy. Jesienna pielęgnacja trawnika

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE