Jałowiec chiński – uprawa, cięcie, rozmnażanie, zastosowanie, ciekawe odmiany

2023-06-27 11:42

Jałowiec chiński to krzew o uniwersalnym zastosowaniu, uprawiany zarówno dla walorów estetycznych - jest dekoracyjny przez cały rok, jak i praktycznych. Dowiedz się jak go uprawiać i pielęgnować. Poznaj ciekawe odmiany i zastosowanie jałowca chińskiego.

Spis treści

  1. Jałowiec chiński - ciekawe odmiany
  2. Jałowiec chiński - wymagania i uprawa
  3. Jałowiec chiński - zastosowanie w ogrodzie

Jałowiec chiński (łac. Juniperus chinensis), jak wskazuje nazwa, pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jest jednakże dobrze przystosowany do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Sprawdza się w ogrodach różnego typu, szczególnie orientalnych. Znajduje w nich wszechstronne zastosowanie – o tym decyduje głównie specyfika konkretnej odmiany. Pod tym względem krzew jest zróżnicowany, poszczególne odmiany różnią się pokrojem, rozmiarami, zabarwieniem łusek i igieł, a także siłą wzrostu.

Jałowiec chiński - ciekawe odmiany

  • Jałowiec chiński 'Spartan' (syn. 'Helle') to odmiana o kolumnowym pokroju. Osiąga 3-5 m wysokości. Jego ozdobą są „potargane” wierzchołki pędów. Igły i łuski są jasnozielone. Rośnie szybko.
  • Jałowiec chiński 'Stricta' – odmiana dorasta do 3 m wysokości. Rośnie wolno. Ma regularnie stożkowaty pokrój ze spiczastym wierzchołkiem. Ulistnienie jest sztywne, kłujące, o niebieskozielonej barwie.
  • Jałowiec chiński 'Stricta Variegata' – ma zwarty, piramidoidalny pokrój (szerszy niż u odmiany 'Stricta'). Rośnie wolno. Osiąga około 3 m wysokości. Ulistnienie jest niebieskozielone. Cechą charakterystyczną jest występowanie w różnych miejscach pojedynczych pędów zabarwionych na biało lub kremowo.
  • Jałowiec chiński 'Expansa Variegata' – to odmiana niska (dorasta do 50 cm wysokości) o szerokim (1,5 m), rozłożystym pokroju. Rośnie bardzo wolno. Ma niebieskozielone igły. Pojedyncze wierzchołki pędów są kremowobiałe.
  • Jałowiec chiński 'Plumosa Aurea' – odmiana o nieregularnym, krzaczastym pokroju. Silnie zagęszcza się, pędy skierowane są do góry. Osiąga do 2 m wysokości, tempo wzrostu jest wolne. Łuski silnie przylegają do pędów. Młode przyrosty mają złocistożółty, a starsze zielonożółty kolor.
  • Jałowiec chiński 'Obelisk' – dorasta do 4 m wysokości i 1m szerokości. Ma strzelisty, stożkowy lub kolumnowy pokrój. Rośnie umiarkowanie szybko. Igły są kłujące, sztywne o niebieskozielonej barwie.

Jałowiec chiński - wymagania i uprawa

Jałowiec chiński wykazuje dużą tolerancję względem stanowiska - optymalne jest słoneczne, ale roślina toleruje także lekkie zacienienie, a nawet cień (poza odmianami pstrymi i złocistymi). Zielone, niskie odmiany radzą sobie nawet pod koroną drzew. Najlepsze dla jałowca chińskiego jest podłoże średnio żyzne, dobrze przepuszczalne. Krzew nadaje się na gleby lekkie, piaszczyste, w przeciwieństwie do wielu innych gatunków jałowców toleruje także bardziej wilgotne miejsca.

Jałowiec chiński jest mrozoodporny, nie wymaga osłaniania przed zimą. Warto go jednak podwiązywać sznurem, aby ograniczyć wyginanie pędów pod ciężarem zalegającego śniegu. Najlepiej sadzić go w gruncie jesienią (a w zasadzie już od września) oraz wiosną (kwiecień-maj). Podlewanie wykonuje się bardzo rzadko, nawożenie nie jest konieczne. Sporadycznie wykonuje się cięcie – technika zależy od odmiany i pożądanej formy. Z reguły zabieg polega na korygowaniu pokroju i kontrolowaniu wzrostu. Jałowiec chiński jest dość odporny na choroby i szkodniki. Problemem mogą być mszyce i fytoftoroza. Rozmnażanie jest dość trudne. Późnym latem pobiera się sadzonki z piętką. Warto używać ukorzeniacza. Młodym sadzonkom trzeba zapewnić ciepło (najlepiej pojemniki z warstwą grzewczą) oraz umiarkowaną wilgotność podłoża.

Jałowiec chiński - zastosowanie w ogrodzie

Stożkowe lub kolumnowe odmiany jałowca chińskiego często wykorzystuje do tworzenia żywopłotów, labiryntów lub dzielenia poszczególnych partii ogrodu. Odmiany rozłożyste to dobre solitery, które warto m.in. sadzić w wyeksponowanym miejscu na trawniku. Jałowiec w ogrodzie nadaje się do formowania na drzewku Bonsai, co jest dobrym pokreśleniem stylu orientalnego. Odmiany niskie, wytwarzające lekko płożące lub pokładające się pędy warto sadzić przy murkach, nawierzchniach, na skarpach oraz jako rośliny okrywowe. Każda z odmian jałowca chińskiego nadaje się na roślinne dekoracje skalniaków, wrzosowisk oraz tworzenia krzewiastych wielogatunkowych kompozycji.

Jałowiec chiński to gatunek rozdzielnopłciowy. Zawiązuje owoce na egzemplarzach żeńskich pod warunkiem, że w pobliżu znajdują się okazy męskie (pyłek jest przenoszony przez wiatr). Młode ulistnienie składa się z igieł, starsze już z łusek. Zmiana barwy na zimę, czasem określana jako „rudzienie”, w przypadku wielu odmian jest procesem naturalnym. Wiosną jałowiec znowu odzyskuje „zdrowy” wygląd.

Przeczytaj też:

Jałowiec pospolity - uprawa i pielęgnacja, odmiany, właściwości, zastosowanie

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.