Jakie drzewa pylą w marcu? Na jakie pyłki muszą teraz uważać alergicy?

2023-03-16 16:14
Co pyli w marcu
Autor: GettyImages Jakie drzewa i rośliny kwitną i pylą już w marcu?

Jakie drzewa pylą w marcu, kiedy przyroda budzi się do życia. W marcu zaczynają kiełkować pierwsze rośliny, a drzewa intensywnie pylić. Poziom alergenów jest wyjątkowo wysoki. I to właśnie ten pyłek jest problemem dla alergików. Na jakie drzewa powinni uważać alergicy, jakie drzewa pylą najbardziej?

Spis treści

 1. Jakie drzewa pylą w marcu?
 2. Jakie drzewo pyli najbardziej? Kwitnąca w marcu leszczyna
 3. W marcu pyli też olcha
 4. Pyląca w marcu topola
 5. Jesteś alergikiem? Uważaj na pyłki wierzb i cisów!
 6. Jakie objawy wywołują pyłki drzew i krzewów kwitnących w marcu?

Już w marcu w powietrzu unoszą się pyłki roślin. Reakcje uczuleniowe u alergików powoduje duże stężenie pyłków, które pojawia się na początku aktywności drzew. Dlatego osoby narażone na unoszone w powietrzu alergeny powinny unikać kontaktu z nimi i starać się jak najkrócej przebywać na otwartym powietrzu. A w marcu pylą drzewa, które uważane są za silne alergeny!

Jakie drzewa pylą w marcu?

W marcu należy się przygotować na duże stężenie pyłów kilku drzew. Są to przede wszystkim leszczyna, olcha (olsza) i topola, a także cis i wierzba.

Jakie drzewo pyli najbardziej? Kwitnąca w marcu leszczyna

Leszczyna – czyli orzech laskowy, to popularne drzewo, a właściwie krzew, który kwitnie właśnie w marcu. Z podłużnych kwiatostanów (kwiaty męskie) uwalniają się obficie żółte pyłki, które mogą dostać się do dróg oddechowych i wywołać reakcje alergiczną. Leszczyny rosną powszechnie na terenie całego kraju - trudno ich nie spotkać.

Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę. Jak wykorzystać leszczynę w ogrodzie

W marcu pyli też olcha

Kolejne z drzew, olcha, również ma podłużny kwiatostan, który intensywnie pyli. Wysokie stężenie pyłków może się utrzymywać jeszcze do kwietnia. Olchy również dość powszechnie można spotkać w naszym kraju, jednak drzewa te szczególnie dobrze się czują na terenach wilgotnych, dlatego rosną zwykle wzdłuż brzegów jezior czy rzek.

Pyląca w marcu topola

Pylenie topoli zaczyna się w marcu, choć najwyższe stężenie osiąga w kwietniu (zanim rozwiną się liście). I mimo tego, że kwiaty topoli są czasami uciążliwe - zalegają na samochodach czy chodnikach - to pyłki nie są tak mocnym alergenem, jak pyłki leszczyny czy olchy.

Jesteś alergikiem? Uważaj na pyłki wierzb i cisów!

Alergicy muszą także uważać na wierzby i cisy, których pyłki w dużym stężeniu także występują w marcu. Cisy rosną w stanie naturalnym niemal w całym kraju, a od wielu lat sadzone są również jako krzewy ozdobne w ogródkach. Podobnie powszechnie w Polsce można spotkać wierzbę.

Jakie objawy wywołują pyłki drzew i krzewów kwitnących w marcu?

Obecność pyłków w powietrzu wywołuje u alergika kilka reakcji uczuleniowych.

 • W przypadku kontraktu z pyłkiem olchy jest to przede wszystkim nieżyt nosa i zaczerwienienie spojówek oraz łzawienie z oczu.
 • Problemy z oczami i katar to także reakcja alergiczna na pyłki leszczyny.
 • Również topola wywołuje łzawienia i katar, ale rzadko, bo pyłki tego drzewa w niskim stopniu wywołują reakcję alergiczną.
 • Uważać należy na cisy – to roślina wydzielająca toksyczny alkaloid – taksynę. Pyłki kwiatu, gdy dostaną się do gardła, wywołują podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła.
 • Natomiast pyłki wierzby uczulają dość rzadko. Co jednak ważne, okres pylenia gorzej znoszą mieszkańcy miast niż wsi. Wynika to z faktu, że wierzby są bardzo popularnymi drzewami parkowymi i stężenie alergenu w powietrzu w miastach jest jest wysokie.

Może Cię też zainteresuje:

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie - co o niej wiesz? Ciekawe, czy uda się zdobyć komplet punktów...

Pytanie 1 z 11
Kiedy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa?
Wiosna w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE