Jak kupować rośliny i nasiona przez Internet?

2024-03-11 14:44

Wielu właścicieli ogrodów planujących nowe nasadzenia w swoich ogrodach korzysta z możliwości zakupów przez Internet. Wiele centrów ogrodniczych oferuje bowiem sprzedaż online. Jak kupować rośliny online?

#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?

W erze cyfryzacji i globalizacji kupowanie nasion czy roślin drogą online to codzienność. Takie zakupy nie są pozbawione wad, ale maja również zalety, m.in. możliwości pozyskania mniej znanych odmian i gatunków. Ryzyko nieudanych zakupów (gdy dostarczony produkt odbiega od oczekiwanego/deklarowanego) można ograniczyć przed odpowiednie działania. Jak to robić?

Największą zaletą zakupów przez Internet jest brak konieczności wychodzenia z domu do sklepu, oszczędność czasu i pieniędzy. Poza tym często ceny przy zakupach online są na tyle konkurencyjne, że nawet dodając koszty dostawy zamówionych produktów zakupy opłacają się. Atutem zakupów online jest możliwość zakupu odmian i gatunków, które są trudno dostępne w sklepach/szkółkach w naszej okolicy, a czasem nawet w kraju. Dzięki temu można eksperymentować w uprawie roślin pokojowych, balkonowych czy ogrodowych wprowadzając okazy, których nie ma żaden z sąsiadów. Daje to jednocześnie dużo większe możliwości aranżacyjne. Zakupy internetowe wiążą się także z ryzykiem natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę. O ile brak otrzymania przesyłki to raczej margines, produkty mogą odbiegać jakością od tego, co było deklarowane. Bardziej dotyczy to oczywiście sadzonek roślin niż nasion. Jak bronić się przed tym?

Jak kupować nasiona i rośliny w serwisach aukcyjnych

Popularnym rozwiązaniem są zakupy nasion i roślin na serwisach aukcyjnych oferujących produkty z różnych branż, także ogrodniczych. Często takie punkty sprzedaży zachęcają bogatym asortymentem, a także atrakcyjnymi cenami. Jednocześnie są najbardziej ryzykowne jeśli chodzi o jakość zakupionych produktów, jak również „zaginięcia przesyłek”. W niektórych serwisach aukcyjnych można natrafić na rewelacje, takie jak „świecące” odmiany pomidorów, plektrantusy, które in facto są begoniami (zdjęcie rośliny poddano obróbce graficznej) i inne cuda. W takim wypadku zakupiona lub wyhodowana z nasion roślina będzie oczywiście wyglądem (a być może i innymi cechami) odbiegała od tych opisanych i przedstawionych graficznie. Nie dajmy się oszukać, rozsądek przede wszystkim! Gdyby wyselekcjonowano tak nietypowe rośliny, to pewnie już natrafilibyśmy na nie w sklepach. Oczywiście nie jest to powód, aby rezygnować z takiego sposobu zakupów. W Internecie sprzedaż prowadzi wiele rzetelnych firm i sprawdzonych producentów. Jest to dla nich po prostu jeden z kanałów sprzedaży. Dlatego przed dokonaniem wyboru zawsze warto sprawdzić ocenę sprzedawcy i przejrzeć opinie klientów, którzy wcześniej dokonali zakupu. Są dużo bardziej wiarygodne od anonimowych rekomendacji na forach w internecie, które każdy może zlecić lub sam napisać.

Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw >>>

Zakupy w sklepach internetowych i sklepach producentów

Przy zakupie nasion i roślin w sklepach internetowych i u producentów można wcześniej zasięgnąć opinii, np. na forach tematycznych. To jest już w miarę rzetelne źródło informacji. Dodatkowo warto wybierać takie sklepy, które bardzo dokładnie opisują swoje produkty (od wyglądu, zastosowania po sposób pakowania i przesyłki). Przekazanie wiedzy fachowej (a nie ogólnikowej) już na tym etapie świadczy o profesjonalizmie. Pewien wpływ na zakup ma także renoma producentów, osoby z branży znają „pewniaków”. Zakup w renomowanym sklepie czy u sprawdzonego producenta daje większą pewność, że roślina będzie dobrej jakości i dostaniemy dokładnie taką odmianę, jaką zamawialiśmy (to bywa problemem w wielu sklepach).

W cenie jest także szybka reakcja – odpowiedzi na zadane pytania. Można to zrobić bezpośrednio na stronie (często pod produktem lub w okienku interakcji) oraz na profilach społecznościowych. Dobrzy producenci często specjalizują się (np. na drzewa.com.pl w szkółce Konieczko można kupić nawet mało znane odmiany drzew i krzewów, bilscy.info zapewnia szeroki wybór odmianowy bylin, legutko.com.pl oferuje nasiona bardzo dobrej jakości, a clematis.com pnącza).

Zasady zakupów online
  • Sprawdź dokładną charakterystykę produktu (np. w pojemniku o jakiej pojemności będzie sprzedawana?)
  • Zwróć uwagę na transport i pakowanie roślin przy wysyłce. Wysokie sadzonki powinny być zabezpieczone, np.: kartonem lub przywiązane do tyczki. To ochroni je przed złamaniem. Drzewa i krzewy z gołym korzeniem zamawia się jesienią lub wiosną. Opakowania powinny być odpowiednio oznaczone, aby odwracać ich do góry.
  • Niektóre firmy wysyłają towar tylko przez część tygodnia, np. do środy. Ma to uzasadnienie – dzięki temu uniknie się wyschnięcia roślin, gdy przesyłka nie dotrze do klienta do czasu weekendu.
  • Do każdej rośliny powinna być dołączona etykieta z nazwą gatunku/odmiany.
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.