Róża chińska, czyli hibiskus doniczkowy - jak zadbać o różę chińską w domu?
Róża chińska, znana także jako hibiskus doniczkowy, to piękna i dekoracyjna, ale też duża i dość wymagająca roślina. Dlatego przed zakupem warto poznać bliżej zasady uprawy róży chińskiej w domu, by móc zapewnić jej odpowiednie warunki. Jak dbać o różę chińską?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Róża chińska
Spis treści
- Róża chińska domowa - jak wygląda?
- Róża chińska w galerii zdjęć
- Róża chińska - warunki uprawy w domu
- Czy róża chińska może stać na dworze?
- Czego nie lubi róża chińska?
- Jak dbać o różę chińską?
- Ciekawe odmiany domowej róży chińskiej
Niewiele roślin doniczkowych może pochwalić się tak pięknymi i okazałymi kwiatami jak róża chińska, nazywana też ketmią lub hibiskusem domowym (łac. Hibiscus rosa-sinensis). Gatunek ten zaliczany jest do rodziny ślazowatych (Malvaceae) i pochodzi z Azji, ale obecnie nie występuje już w stanie dzikim, dlatego można go spotkać jedynie w uprawie doniczkowej, a w cieplejszych rejonach świata także ogrodowej.
Róża chińska domowa - jak wygląda?
Róża chińska, czyli hibiskus doniczkowy to rozłożysty i okazały krzew, dorastający do ponad 2 m wysokości i posiadający sztywne, rozgałęzione pędy. Przez cały rok jego ozdobą są duże, zielone, błyszczące, jajowate liście, ale od późnej wiosny do jesieni (maj-październik) na pierwszy plan wysuwają się niezwykle dekoracyjne, kolorowe, lejkowate kwiaty. Swoją urodę zawdzięczają dużym, rozłożystym płatkom korony oraz mocno wyeksponowanemu, wystającemu słupkowi z wianuszkiem żółtych lub kremowych pręcików na szczycie.
U gatunku kwiaty są zwykle pojedyncze i mają różową lub czerwoną barwę, ale u odmian ozdobnych mogą być także półpełne lub pełne i występować w całej gamie kolorystycznej: od białych, przez żółte, pomarańczowe, kremowe, różowe, czerwone, aż po dwukolorowe.
Żywotność pojedynczego kwiatu róży chińskiej to tylko jeden dzień, ale ponieważ w sezonie pąki kwiatowe rozwijają się sukcesywnie, kwiaty możemy podziwiać niemal bez przerwy przez kilka miesięcy. Jeśli jednak chcemy cieszyć się ich urodą, o roślinę musimy odpowiednio zadbać, gdyż jest dość wymagająca i kapryśna.
Róża chińska w galerii zdjęć
Autor: www.thinkstockphotos.com
Róża chińska
Róża chińska - warunki uprawy w domu
Róża chińska oczekuje przede wszystkim bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska uprawy (silne promienie słoneczne mogą poparzyć delikatne liście), niezbyt dużej doniczki oraz żyznej, przepuszczalnej, próchniczej ziemi o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.
Ponieważ róża chińska nie znosi suszy ani też mokrego podłoża, potrzebuje systematycznego, ale umiarkowanego podlewania, a ze względu na bujny wzrost, duże liście i okazałe kwiaty, również odpowiedniego nawożenia w okresie wegetacyjnym (najlepiej płynnymi nawozami dla roślin kwitnących). Jeśli ma obficie kwitnąć, musi mieć też zapewnioną dość wysoką temperaturę latem (22-25 st. C) i umiarkowaną zimą.
Przeczytaj też:
Czy róża chińska może stać na dworze?
Różę chińska w sezonie można wystawiać do ogrodu, na balkon czy taras, ale jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, należy przenieść ją do domu i zapewnić jasne, ciepłe otoczenie. Roślina nie toleruje mrozów, więc wiosną na zewnątrz można wystawić ją dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.
Czego nie lubi róża chińska?
Decydując się na uprawę hibiskusa w domu, musimy jednak pamiętać, że jest on dość wrażliwy na błędy uprawowe i na niewłaściwe warunki reaguje spadkiem odporności, brakiem kwitnienia lub masowym zrzucaniem liści. Hibiskus nie toleruje:
- zimnych przeciągów,
- zbyt dużych pojemników,
- częstego przesadzania,
- przelewania,
- suszy,
- przesuszonego powietrza (wymagane jest spryskiwanie liści wodą lub umieszczenie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza),
- poruszania i przestawiania (roślina jest wrażliwa na dotyk i potrącana lub przestawiana, bardzo szybko zrzuca kwiaty oraz pąki kwiatowe).
Przeczytaj też:
Jak dbać o różę chińską?
W sezonie hibiskus może stać w mieszkaniu lub na balkonie, ale od listopada do stycznia należy go przenieść do niezbyt ciepłego i widnego pomieszczenia, gdzie będzie mógł przejść potrzebny do prawidłowego rozwoju okres spoczynku. Takim miejscem może być na przykład oszklona, umiarkowanie ciepła weranda, gdzie temperatura wynosi 15-18 st. C (poniżej 10 st. C roślina zacznie zrzucać liście).
Wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, warto przyciąć hibiskusa. Zabieg nie tylko sprzyja obfitszemu kwitnieniu, ale także pozwala na ładne zagęszczenie i zachowanie bardziej zwartego, kompaktowego pokroju rośliny.
Pod koniec zimy (w lutym) różę chińską należy stopniowo przyzwyczajać do wyższych temperatur, a następnie przenieść do mieszkania. W tym czasie trzeba też coraz częściej ją podlewać i wznowić nawożenie.
Gdy na zewnątrz temperatura się ustabilizuje i minie ryzyko wiosennych przymrozków, doniczkę z różą chińską można również wystawić na balkon lub taras, a nawet wynieść do ogrodu (w miejsce widne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem), gdyż świeże powietrze i duża ilość światła, dobrze wpływają na jej rozwój i kwitnienie. Wtedy jednak trzeba systematycznie kontrolować wilgotność podłoża w doniczce i w razie potrzeby częściej roślinę podlewać, gdyż powietrze i słońce szybciej niż w mieszkaniu wysuszają ziemię.
Przeczytaj też:
Ciekawe odmiany domowej róży chińskiej
Ze względu na swoje rozmiary i okazały pokrój, hibiskus nie nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami i najokazalej prezentuje się jako soliter. Do niedawna najbardziej popularne były jego odmiany o pojedynczych kwiatach w kilku podstawowych kolorach, obecnie jednak większym zainteresowaniem cieszą się liczne odmiany ozdobne, zachwycające kształtem i barwą kwiatów. Do najciekawszych należą między innymi:
- 'Crown of Bohemia' - odmiana o kwiatach półpełnych, dwukolorowych, żółto-pomarańczowych, osiąga 2-3 m wysokości,
- 'Scarlet Giant' - odmiana o kwiatach pojedynczych, dużych, czerwonych,
- 'Lady Cilento' - odmiana o czerwono-żółtych kwiatach,
- 'Apollo' - odmiana o kwiatach dwukolorowych: żółto-pomarańczowych,
- 'Cooperii' - odmiana o czerwonych kwiatach i pstrych, zielono-białych liściach,
- 'Koenig' - odmiana o żółtych, pełnych kwiatach,
- 'Boreas White' - odmiana o kwiatach białych z bordowym oczkiem,
- 'Caleb - odmiana o kwiatach pomarańczowych z pofalowanymi brzegami płatków.
Przeczytaj też: Ketmia syryjska, czyli hibiskus ogrodowy – najładniejsze odmiany hibiskusa do ogrodu
Autor: GettyImages
Ketmia syryjska