Gwiazda betlejemska na Boże Narodzenie: 5 zasad pielęgnacji poinsecji

2019-12-23 8:26 Opracowanie: na podstawie materiałów Stars for Europe

Gwiazda betlejemska to w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych elementów świątecznej dekoracji wnętrz. By gwiazda betlejemska jak najdłużej cieszyła swoim pięknem, należy odpowiednio z nią postępować. Poznaj 5 najważniejszych zasad pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej (poinsecji).

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas w roku, celebrowany w gronie rodziny i przyjaciół. Jego cudowną atmosferę podkreślają świąteczne dekoracje, wśród których szczególną rolę pełnią poinsecje, zwane gwiazdami betlejemskimi. Te rośliny oczarowują gości i roztaczają świąteczną aurę, a przy tym są łatwe w pielęgnacji!
Gwiazdy betlejemskie występują w bogatej palecie kolorystycznej - mogą być czerwone, białe, kremowe, żółte, różowe i morelowe,  delikatnie pastelowe, ale również intensywne, subtelnie cieniowane i mocno nakrapiane. Są niezastąpioną świąteczną dekoracją i symbolem Bożego Narodzenia – obok choinki, wieńca oraz kalendarza adwentowego. Gustownie i stylowo zaaranżowane mogą nadać wnętrzom dowolny styl: od klasycznego po nowoczesny.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w domu

Wystarczy zastosować pięć łatwych zabiegów pielęgnacyjnych, aby gwiazda betlejemska zachwycała swoim wyglądem przez cały świąteczny okres.

5 najważniejszych zasad pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej

  1. Dokładnie obejrzyj gwiazdę betlejemską przed zakupem. Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny. Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe są oznaką świeżości. To pąki są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki.

  2. W drodze do domu chroń gwiazdę betlejemską przed chłodem i wiatrem. Poinsecje nie znoszą zimna, mimo że są typowymi, zimowymi roślinami. Lubią ciepło, ponieważ ich ojczyzną jest Meksyk. Ważne jest więc, żeby nie narażać ich na chłód i wiatr. Należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować w ciepłe miejsce.

  3. Nie stawiaj gwiazdy betlejemskiej w bezpośrednim słońcu. Poinsecje lubią jasne i ciepłe miejsce. Należy je jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, tak samo jak przed przeciągami. Najlepiej czują się w temperaturze 15–22 st.C. Uwaga: nie należy ich ustawiać obok warzyw i owoców, ponieważ ich przylistki szybko zwiędną.

  4. Nie przesadzaj z podlewaniem gwiazdy betlejemskiej. Niedobór wody w przypadku poinsecji jest znacznie lepszy niż jej nadmiar: rośliny nie mogą stać w wodzie, a jej nadwyżkę należy natychmiast odlać, w przeciwnym razie liście wyblakną lub opadną. Optymalne jest podlewanie gwiazdy betlejemskiej niewielką ilością letniej wody co drugi dzień. Chcąc nadać przylistkom jeszcze ładniejszy wygląd, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin.

  5. Właściwe przycięcie gwiazdy betlejemskiej. Poinsecje prezentują się znakomicie nie tylko w doniczce. Cięte gwiazdy betlejemskie mogą stworzyć bukiet lub być elementem interesującej aranżacji. Po ucięciu poinsecji należy zapobiec wyciekaniu mlecznego soku. W tym celu należy zanurzyć przyciętą łodygę na 5 sekund w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza, a następnie w zimnej wodzie z dodatkiem odżywki. Cięta poinsecja zachowuje świeżość i kolor nawet do 2 tygodni. Bez względu na to, czy występuje w bukiecie z innymi zimowymi kwiatami, czy solo, jest pięknym prezentem dla rodziny, przyjaciół oraz znajomych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia

gwiazda-betlejemska
Autor: Stars for Europe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marla
|

Ciekawym faktem jest że ten kwiatek nie lubi przeciągów. Sama to już sprawdziłam, stał w wietrznym miejscu od razu listki zmieniły kolor.