Dlaczego grudnik nie kwitnie - przyczyny. Co trzeba zrobić, żeby grudnik zakwitł?

2024-11-24 20:00

Grudnik, inaczej kaktus bożonarodzeniowym, to roślina doniczkowa kwitnąca w okresie zimowym. Zdarza się jednak, że w kolejnym roku nasz grudnik nie kwitnie. Wyjaśniamy, dlaczego grudnik nie kwitnie, jakie mogą być tego przyczyny i co zrobić, żeby ponownie obsypał się kwiatami.

Spis treści

  1. Dlaczego grudnik nie kwitnie?
  2. Grudnik nie kwitnie, bo jest zbyt rzadko podlewany
  3. Grudnik ma za dużą doniczkę
  4. Grudnik nie kwitnie, bo jest dla niego za ciepło
  5. Ma za mało światła
  6. Grudnik nie kwitnie, bo zareagował na zmiany warunków uprawy
  7. Nie przeszedł okresu spoczynku
  8. Tak pobudzisz grudnika do kwitnienia

W ostatnich latach grudnik stał się bardzo popularną rośliną doniczkową. Jego największą ozdobą są piękne kwiaty o kształcie długich dzwoneczków. W okresie kwitnienia roślina jest nimi wręcz obsypana.

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Kupując grudnika, wybieramy najczęściej okaz pięknie i obficie kwitnący, albo taki, na którym jest mnóstwo zawiązanych już pączków kwiatowych. Roślina przeniesiona do domu zdobi nasze wnętrze w okresie zimowych miesięcy (od listopada do lutego). Potem jednak, jak to w świecie roślin bywa, przekwita. Mamy jednak nadzieję, że w następnym roku, po przejściu właściwego okresu spoczynku, na naszym grudniku znów pojawią się kwiaty i to w dużych ilościach. Niestety, zdarza się, że grudnik nie zakwita ponownie. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tego, że grudnik nie kwitnie? I co zrobić, by znów pokrył się kwieciem?

Brak kwiatów u grudnika może mieć różne przyczyny - poniżej podajemy te najczęstsze.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia

Grudnik nie kwitnie, bo jest zbyt rzadko podlewany

Grudnik należy podlewać tak często, by nie dopuszczać do całkowitego wyschnięcia podłoża w doniczce. Jeśli między podlewaniami ziemia w doniczce wyschnie, może to doprowadzić do marszczenia się liści, a do tego roślina po przesuszeniu wyjątkowo długo odzyskuje równowagę, co skutkuje miedzy innymi brakiem kwitnienia. Najlepiej podlewać grudnik raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, że dla grudnika nie jest dobra również zbyt duża ilość wody w podłożu. Po podlaniu zawsze wylejmy wodę z podstawki.

Grudnik ma za dużą doniczkę

System korzeniowy grudnika nie jest rozbudowany, dlatego roślina nie potrzebuje dużej ilości podłoża. Grudnik należy uprawiać w małej, płaskiej doniczce, by łatwiej kontrolować wilgotność podłoża.

Grudnik nie kwitnie, bo jest dla niego za ciepło

Optymalna temperatura uprawy grudnika wynosi około 21 st. C w ciągu dnia i 15–18 st C nocą. Temperatury wyższe hamują kwitnienie grudnika.

Ma za mało światła

Grudnik wymaga stanowiska jasnego, ale nie silnie nasłonecznionego. Bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne, zwłaszcza w południe, powodują przebarwienie liści na purpurowo. Grudnik jest rośliną dnia krótkiego – żeby zakwitł potrzebuje bezwzględnie w okresie od września do grudnia 12 godzin ciemności. Trzeba więc zatroszczyć się o to, by w tym czasie nie docierało do niego światło.

Grudnik nie kwitnie, bo zareagował na zmiany warunków uprawy

Gwałtowne zmiany temperatury, wilgotności podłoża, intensywności oświetlenia, a także narażenie na gorące i zimne podmuchy powietrza, mogą skutkować zrzucaniem kwiatów i pąków kwiatowych. W czasie kwitnienia absolutnie nie wolno przesadzać rośliny. Najlepiej też nie przenosić go w inne miejsce. Podczas kwitnienia trzeba grudnikowi zapewnić stabilne warunki i spokój.

Nie przeszedł okresu spoczynku

Grudnikowi należy zapewnić dwukrotny okres spoczynku - pierwszy od sierpnia do października, drugi po kwitnieniu, czyli na przełomie lutego i marca. W tym czasie roślinę trzeba utrzymywać w niższej temperaturze powietrza (12-15 st. C) i mniejszym oświetleniu, nie nawozić i ograniczyć jej podlewanie.

Grudnik
Autor: GettyImages Czego potrzebuje grudnik, aby mógł pięknie rosnąć i kwitnąć?

Tak pobudzisz grudnika do kwitnienia

Po przejściu okresu spoczynku należy rozpocząć nawożenie grudnika. Możemy użyć gotowych nawozów, przeznaczonych do roślin kwitnących, albo domowych odżywek. Doskonale nadaje się do tego wyciąg ze skórek banana. Aby go przygotować wystarczy skórkę z banana umieścić w litrowym słoiku, zalać ciepłą wodą i odstawić na 1-2 dni. Po tym czasie możemy podlać grudnika powstałym ekstraktem.

Przeczytaj też: Fusy z herbaty to doskonały nawóz dla roślin doniczkowych! Jakie kwiaty je uwielbiają?

grudnik
Autor: redakcja serwisu

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak pielęgnować grudnika?
Murator Google News
Autor:
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Nasi Partnerzy polecają